Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Antika Nedir ?Antika Hakkında Önemli Bilgiler

0 201

Antika Nedir ?Antika Hakkında Önemli BilgilerAntika (Latince: antiquus), koleksiyonu yapılan bir üründür. Yaşı, güzelliği, seyrekliği, durumu, yararı, uyandırdığı duygular veya diğer benzersiz özellikleri nedeniyle toplanır. Toplumlarda bir önceki dönemi ya da yaşanan dönemi temsil eden bir nesnedir. Antika sözcüğünü en az 100 yaşında nesnelerle ilgili kullanmak yaygın bir uygulamadır. Ancak antika eskici dükkanlarındaki “eski” anlamını taşımaz ve iyi ayırt edilmelidir.

Antikalar, genellikle usta ve benzersiz bir işçilik gösteren nesnelerdir ya da bir masa veya otomobil gibi, tasarımı ve tasarımcısı nedeniyle önemlidirler. Antika dükkanlarından, mülk satışlarından, müzayede evlerinden, çevrimiçi açık artırmalardan ve diğer mekanlardan veya devralınan mallardan özenle seçilerek toplanırlar. Antikacılar çoğunlukla ulusal ticaret kuruluşlarına bağlıdır ve bunların büyük bölümü 21 ülkede 5.000 antikacıyı temsil eden bir sanat ve antika birlikleri konfederasyonu olan CINOA’ya üyedir.

Antika mobilyalar popüler bir alan oluşturmaktadır, çünkü mobilyanın koleksiyon değerinin yanı sıra günlük kullanımı da vardır. Birçok koleksiyoner evlerinde bu mobilyaları kullanır. Bu, satın alma anından itibaren değer kaybeden yeni mobilyalar almanın aksine, sürekli değeri arttığı için tercih edilen bir yatırımdır.

Antika mobilyalar yemek masalarını, sandalyeleri, büroları, sandıkları, ve benzerlerini kapsar. En değer verilen ağaçlar arasında maun, meşe, çam, ceviz ve gül ağacı vardır. Her ahşap farklı bir doku ve renge sahiptir. Antika mobilyaların ne zaman ve nereden yapıldığına bağlı olarak farklı stilleri vardır. Birçok modern mobilya firması benzer görsel etkiyi elde etmek için laminat veya ahşap kaplamalar kullansa da değeri örneğin bir Victoria dönemi eşyasıyla karşılaştırılamaz.

Kaynakça:
Merriam-Webster,”Antique”, Merriam-Webster.com. 2015.

Yazar:Oben Güney Saraçoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku