Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bir Dönemin Dünyaya Açılan Kapısı: Southampton

0 432

Bir Dönemin Dünyaya Açılan Kapısı: SouthamptonSouthampton,

Avrupa Birliği’nden ayrılma sürecinde olan Birleşik Krallık’a bağlı İngiltere’nin sınırları dahilinde bulunan bir yerleşim yeridir. Bu yerleşim yeri, gerek Birleşik Krallık’ın gerekse de İngiltere’nin en önemli şehirlerinin başını çeker. Şehir, bağlı olduğu İngiltere’nin liman kentlerinden biridir. Tarih boyunca her dönem Britanya ve de Birleşik Krallık için sıra dışı bir öneme sahip olmuş olan Southampton, limanı bulunması sebebiyle Kraliyet Donanması tarafından da merkez olarak kullanılmıştır.

Birleşik Krallık bir ada olduğundan, zaten birçok şehrin doğrudan ya da dolaylı olarak Atlantik Okyanusu ile bağlantısı bulunur. Bu bağlantı kimi zamanlar tıpkı başkent Londra’daki gibi kanallar vasıtası ile kimi zamanlar da kanallara ihtiyaç kalmaksızın doğrudan sağlanabilmektedir. Southampton ise zaten konumu icabı herhangi bir kanala ihtiyaç duymaksızın doğrudan Atlantik Okyanusu’na bağlantı sağlanabilecek bir kenttir. Bu da kenti, ülke için oldukça stratejik bir hale getirmekte ve de bu da bölgeye gerçekleştirilen yatırımları oldukça artırmaktadır. Özellikle de 1700’lü yıllarla beraber Southampton, Birleşik Krallık Donanması için liman görevi gören en önemli şehirlerden biri olmuştur.

Bir Dönemin Dünyaya Açılan Kapısı: SouthamptonSouthampton, Birleşik Krallık topraklarında yer alan Hampshire bölgesine bağlıdır. Bu bölge gerek İngiltere gerekse de Britanya için son derece önemli bir bölgedir. Southampton, konum olarak başkent Londra’ya 121km’lik bir mesafede yer alır ve de bu şehre ulaşım, son yıllarda yenilenen otobanlar sayesinde çok hızlı bir şekilde olabilmektedir. Londra dışında ayrıca İngiltere’nin bir diğer önemli şehri olan Portsmounth’a da oldukça yakın olan Southampton, sadece 31km’lik bir mesafede bulunur.

Southampton, özellikle sahip olduğu devasa limanı ile dikkat çeker. Bu liman 1912 yılında çıktığı ilk seferinde Kuzey Atlantik açıklarında buzdağına çarpması sonucu batan RMS Titanic tarafından da kullanılmıştır. Bunun dışında liman yine Titanic’in kardeşleri olan Olympic ve de Britannic tarafından da kullanılırdı. Bu da limanın ne kadar önemli olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. Southampton, Birleşik Krallık topraklarının en tarihi şehirlerindendir. Halen de bu özelliği ile dünyanın dört bir yanından turist çekmeyi başaran kent, belirttiğimiz gibi sahip olduğu liman sebebiyle ”The Gateway to the World” lakabıyla anılmakta idi.

Bir Dönemin Dünyaya Açılan Kapısı: SouthamptonDünyanın en eski topraklarından olan Southampton, 43 yılında yerleşime başlanılmış bir kenttir. Her ne kadar 2000 yıla yakın bir tarihe sahip olsa da şehir, 1964 yılında resmi olarak şehir statüsü kazanmıştır. İngiltere’nin en önemli metropol bölgelerinden birine dahil olan Southampton, bu alanda aşağı yukarı 1,6 milyonluk bir nüfusa sahiptir. Şehir, sahip olduğu ekonomik potansiyel ile de ülke ekonomisine son derece ciddi bir katkı sunar. Bölgede yaşan yerleşik insanların yıllık ortalama geliri 40 bin Amerikan doları seviyelerindedir. Southampton şehrine ulaşmak için İstanbul’dan hareket eden tarifeli seferleri seçebilirsiniz. Ortalama seyahat süresi 4 saat 20dk civarındadır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku