Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Staatliche Kunsthalle Karlsruhe Müzesi ve Bölümleri

0 417

Staatliche Kunsthalle Karlsruhe Müzesi ve BölümleriAlmanya‘nın en eski müze binalarından biri olan Staatliche Kunsthalle Karlsruhe, Heinrich Hübsch tarafından 1836-1846 yıllarında sanat galerisi olarak inşa edilmiştir. Ana bina, Orangery, Junge Kunsthalle olarak 3 bina şeklinde yapılmıştır. Yuvarlak bir kubbe çevresinde iki kanatlı bir yapı olarak tamamlanmıştır. 1990 yılında en son ekleme mimar Heinz Mohl başkanlığında gerçekleşmiştir.

Müze, sekiz yüz yıllık bir dönemi içeren başta Alman, Fransız ve Hollandalı ustaların resim ve heykellerini barındırmaktadır.

Geçmiş, şimdiki zaman ve gelecek arasında bir arabulucu olarak görev alır. Odaklanma sadece birkaç yüzyılın mirasını korumak değil, aynı zamanda tarihsel koleksiyon ve yüksek kalitede genişleme ile mevcut diyalog üzerindedir.

Staatliche Kunsthalle Karlsruhe Müzesi ve Bölümleri1846’da açılan Kunsthalle, eski eserlerin ve mobilyaların birçoğunun orijinal olarak korunmuş olduğu birkaç erken Alman sanat müzesinden biridir. Botanik Bahçesi’nin kenarında üç tarihi bina vardır. Ana binada ve Orangerie’de, geç Orta Çağ’dan günümüze kadar gelen yaklaşık 800 eser bulunmaktadır. Ayrıca yılda üç ila dört özel sergi verilmektedir.

Ana bina ve Orangerie’de, ziyaretçi gotik gürasyona kadar koleksiyonu dört gözle bekler. Çağdaş sanat, 1945’ten beri görülebilirken, 15. yüzyıldan modern çağa kadar tablolar sergilenmektedir. Odaklanılan Alman, Fransız ve Hollanda resmidir. Yaklaşık 90.000 yapraklı Kupferstichkabinett, Avrupa’nın en eski grafik koleksiyonlarından biridir. 150.000 cilt içerir; Almanya’nın güneyindeki müze kütüphanesindendir.

Staatliche Kunsthalle Karlsruhe Müzesi ve BölümleriStaatliche Kunsthalle Karlsruhe ayrıca Almanya’daki en eski çocuk ve gençlik müzelerinden birine sahiptir. 1973’ten beri, özellikle genç ziyaretçiler için çok çeşitli eğitim etkinlikleri eşliğinde değişen sergiler sunar. Çocuk Müzesi’nin başarılı konsepti, 2009 baharından beri ana bina ve orangery arasında bulunan bahçe direktörlüğünün eski konağında “Junge Kunsthalle” adı altında sürdürülür. Geç Gotik ve Rönesans’ın Alman tablosu, koleksiyonun sanat tarihi başlangıç noktasını oluşturur. Karlsruhe Tutkusu’nun ustasının altı paneli, Yukarı Ren’deki geç Gotik sanatın gelişmesiyle ilgili nadir tanıklıklardan biridir. Eski Alman resminin en önemli eserleri arasında Grünewalds Kreuztragung ve Tauberbschofsheimer Altares’in çarmıha gerilmesi, Albrecht Dürer’in resimleri, Hans Baldung Grien ve Lucas Cranach’ın çeşitli eserleri bulunmaktadır. Özellikle en önemlisi, 16. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar Hollanda resminin bölümüdür. Fransız sanatıyla ilgilenen Margravine Caroline Luise (1723-1783), 17-19. Yüzyıl Fransız ustalarının zengin varlıklarının temellerini atmıştır.

Başka bir Alman müzesi gibi, Staatlichen Kunsthalle de Karlsruhe Sanat Akademisi’nde öğrenim gören veya öğrenen ressamların başarılarını inceleyen bir yerdir. Bunların arasında Anselm Feuerbach, Hans Thoma, Caspar David Friedrich, Karl Blechen ve Max Liebermann’ın resimleri vardır.

Staatliche Kunsthalle Karlsruhe Müzesi ve BölümleriLovis Corinth, romantik Alman izlenimciliğine genel bir bakış sundu. Modernliğin başlangıcındaki anahtar pozisyonlar, Manet, Cezanne, Monet, Gauguin, Degas ve Matisse’in çalışmaları sanat tarihinin merkezi konumlarını gösteren bir koleksiyonun önemli yapı taşlarıdır. Alman ve Fransiz’in yoğunlaşan koleksiyonları, modernizmin en önemli trendlerini yansıtır.

1945 sonrası sanat, informel ve renk alanı resminin soyut pozisyonları, Karl Otto Götz’tan Antoni Tapies’e, Josef Albers, Palermo ve Imi Knoebel’e kadar uzanır.

Müzenin Bölümleri

Gotik ve Rönesans Sanatı Bölümü; 14. ve 16.yüzyıla ait ortaçağ ve erken modern dönemden kalma eserlerden oluşur.

Flaman ve Hollanda Resim Sanatı Bölümü; 16. ve 17. yüzyıldan kalma görüntü zenginliğini, gelişmiş sanatçılığı ve geniş çeşitlilik yelpazesini, aynı zamanda dönem içindeki stilistik gelişmeleri de gösteren yaklaşık 400 eserden oluşan bir seçki içerir.

Fransız Resim Sanatı Bölümü; 17. ve 18. yüzyıllardan kalma Fransız ustalarının koleksiyonundan oluşur.

Çağdaş Sanat Bölümü; 20. ve 21. yüzyıla ait kapsamlı eserler koleksiyonudur.

Yüksek Modernizm Bölümü; 20. yüzyılın ilk yarısından itibaren Alman ve Fransız ressamların eserlerini barındırır.

Kaynakça:
https://www.kunsthalle-karlsruhe.de

Yazar: Börte Büşra Yavuz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku