Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Antiperspirant (Deodorant) Kansere Neden Olur Mu?

0 302

4859_terAntiperspirant ve deodorantlar, yaygın olarak kullanılan kozmetik ürünlerdir. Pek çok bilim adamı antiperspirantlar ve kanser arasında bir ilişki olabileceğini iddia ediyor. Peki, gerçekten var mı? Öğrenmek için okumaya devam edin.

Antiperspirantlar ve deodorantlar, sık kullanılan bakım ürünleridir. Antiperspirantlar koltuk altındaki terlemeyi azaltmaya yardımcı olur ve böylece ter kokusu olasılığını azaltırlar. Deodorantlar ise hoş olmayan vücut kokularını maskelemeye yardımcı olur. Deodorant ve ter önleyici üreten bir çok üretici vardır. Antiperspirantlar, ana madde olarak parabenler ve alüminyum içerir. Bu maddelerin meme kanserine neden olduğu kabul edilir. Antiperspirantlar ve deodorantların meme kanserine neden olup olmadığını görmek için, pek çok çalışma yapılmaktadır. Haydi ayrıntılı olarak inceleyelim.

Antiperspirant ve deodorant kullanımı, üzerinde gerçekleştirilen ve meme kanseri ile aralarındaki bağlantıyı araştıran pek çok araştırma yapılmıştır. Bir çok bilim adamı antiperspirant ve deodorantın meme kanseri için bir risk faktörü olduğunu düşünmektedir. Bilim adamları bunların içindeki alüminyum ve parabenlerin meme kanserine neden olabileceğine inanıyor. Alüminyum bazlı bileşikler, çeşitli antiperspirantların aktif bir bileşeni olarak bulunmaktadır. Bu alüminyum bazlı bileşikler ter kanallarını bloke etme eğilimindedir. Ter kanallarının bloke olması daha az ter ve ter kokusuyla sonuçlanır. Alüminyum tabanlı antiperspirantların çalışma prensibi bu şekildedir.

4859_meme

Parabenler, deodorantlara ve ter önleyici maddelere eklenen koruyucu maddelerdir. Parabenler çok çeşitli tiplerdedir ve bu ürünlerde farklı paraben bileşikleri bulunmaktadır. Butilparaben, propilparaben, benzilparaben, metilparaben gibi parabenler deodorantlarda kullanılır. Parabenler meme kanseri ile bağlantılıdır. Bunun nedeni, parabenler vücut tarafından emildiğinde bazı zayıf östrojen benzeri özelliklere sahip olmalarıdır. Doğal olarak alınan ya da hormon tedavisinin bir parçası olarak alınan östrojen, meme kanseri gelişiminde önemli bir etkendir. Ancak parabenler bir çok gıda, ilaç, şampuanlar ve losyonlar gibi kozmetik ürünlerinde de bulunmaktadır. Bu nedenle antiperspirantlarda bulunan parabenlerin, meme kanseri gelişiminde bir neden olabileceğini kesin değildir.

Ayrıca antiperspirantlar ve deodorantların, cilt üzerinde kesiklerden ve çiziklerden vücuda girip, böylece kanser hücrelerini arttırarak vücuda zarar verdiği de düşünülmektedir. Ancak yüzlerce kadın arasında yapılan çalışmalar meme kanseri ve terleme önleyici bu ürünler arasındaki bağlantıyı net olarak ortaya koyamamıştır. Ancak çalışmada gösterilmiştir ki; 16 yaşından önce bu tür ürünler kullanmaya başlayanlarda kullanmayanlara göre meme kanseri daha erken gözükmeye başlamıştır. Bazı araştırmalar antiperspirantlar ve meme kanseri eş ilişkisi üzerine gerçekleştirilmiştir. Ancak hiçbir şey henüz belli olmamıştır. Bir çok doktor ve bilim adamı antiperspiranlar ve deodorantların meme kanserinin bir nedeni olduğuna şiddetle inanıyor. Antiperspirant ve deodorant kullanan kişilerdenseniz, daha güvenli bir alternatife geçmeye çalışın. Bazı temel malzemeler ile evde doğal deodorantlar yapabilirsiniz.

4859_terr

Bakteri büyümesini önlemek için çay ağacı yağı su ile seyreltilerek koltuk altı bölgesinde kullanılabilir. Ayrıca güzel kokması için bu karışıma biraz uçucu yağ ekleyebilirsiniz. Portakal, limon, limon otu, lavanta güzel kokulardır. Eğer bu çözüm pratik gelmiyorsa bazı doğal ürünler alıp kullanmayı deneyebilirsiniz. Satın almadan önce ürünün etiketini dikkatle okuduğunuza emin olun. Herhangi bir alüminyum bileşiği ya da paraben bileşiği içerip içermediğini kontrol edin.

Antiperspirantlar ve meme kanseri ilişkisini desteklemek için, yeterli kanıt yoktur; ancak araştırmalar hala yürütülmektedir. Bu arada bu konuda mümkün olduğunca çok okuyarak meme kanseri hakkındaki bilginizi artırabilirsiniz. Ayrıca meme kanserinin risklerini anlamanız ve yaşam tarzı ve diyet değişiklikleri yaparak onları engellemeniz tavsiye edilir. Eğer konuyla ilgili daha fazla bilgi istiyorsanız, o zaman bir kanser uzmanına başvurun.

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/does-antiperspirant-cause-cancer.html

Yazar:Tülay Arsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.