Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ardıçkatranı Ağacı Nedir, Faydaları Nelerdir?

0 195

Günümüzde faydalarından faydalanılan harika ağaçlardan biri de ardıçkatranı ağacıdır. Geçmiş dönemlerde birçok medeniyetler tarafından bazı hastalıkların tedavisinde de kullanılmış olan ardıçkatranı ağacı günümüzde de bazı sağlık sorunlarında yardımcı tedavi unsuru olarak kullanılabilmektedir. Bazı sağlık sorunlarına harika faydalarının bulunması sayesinde uzmanlar tarafından da tavsiye edilen ardıçkatranı ağacı ülkemizde de bu nedenle kullanılmakla birlikte birçok aktarlarda süzülmüş yağ şeklinde satışa sunulmaktadır. Peki harika faydalı ağaç türlerinden olan ardıçkatranı ağacı nedir faydaları nelerdir dilerseniz makalemizin de ana konusu olan bu sorularımızın cevaplarını sizlere hemen sunalım. İlk olarak ardıçkatranı ağacının genel tanımlaması hakkında sizlere bilgiler sunalım.

Ardıçkatranı Ağacı Nedir?

Ardıçkatranı ağacı; yukarıda da belirttiğimiz üzere bir tür ağaçtır. Boyu ortalama olarak 1 metreye kadar ulaşabilmekte ve dünyanın birçok bölgelerinde kendiliğinden yetişmektedir. Kırmızı ve renkli meyveleri bulunan ardıçkatranı ağacı nadiren de olsa ülkemizin çeşitli yörelerinde yetişebilmektedir.

Ardıçkatranı Ağacının Başlıca Faydaları Nelerdir?

Ardıçkatranı ağacının başlıca faydaları ise şunlardır;

  • Ardıçkatranı Ağacı Nedir, Faydaları Nelerdir?Ergenlik dönemi yaşanılan bazı ruhsal sorunlara iyi geliyor: Ardıçkatranı ağacının içerisinde yer alan bazı sakinleştirici maddeler sayesinde ergenlik döneminde yaşanılan bazı ruhsal sorunlar hafifletilebilmektedir.
  • Egzama rahatsızlığına fayda sağlıyor: Bu harika ağaç türünün bizlere sunduğu başlıca faydalarından biri de günümüzün en sık görülen deri hastalıklarından olan egzama hastalığına fayda sağlamasıdır. Bu konu hakkında yapılan bir araştırmaya göre ardıçkatranı ağacının deri sağlığı üzerinde faydalar sağlamış ve özellikle de egzama, mantar gibi deri sorunlarına faydalar sağladığı gözlemlenmiştir.
  • Saçkıran sorununa birebir: Ardıçkatranı ağacının harika faydalarından biri de saçkıran rahatsızlığına fayda sunmasıdır. Bu harika ağacın yapraklarının kaynatılarak saçkıran rahatsızlığının meydana geldiği kısımlara uygulanmasının saçkıran hastalığının azaldığının tespit edilmiştir.
  • Kellik sorununu ortadan kaldırıyor: Ardıçkatranı ağacının başlıca faydalarından biri de saç köklerini güçlendirerek kellik sorununun oluşmasını önlemesidir. Günümüzde birçok saç dökülmesini engelleyici şampuan ve serumların içerisinde bu harika ağaç türünün içeriğindeki maddelerden yer alması bu sebepledir.
  • Uyuz rahatsızlığına iyi geliyor: Ardıçkatranı ağacının bizlere sağladığı başlıca faydalardan biri de uyuz rahatsızlığına iyi gelmesidir.
  • Sedef hastalığına iyi geliyor: Ardıçkatranı ağacının başlıca faydalarından biri de sedef hastalığına iyi gelmesidir.

Yukarıda da görüldüğü üzere ardıçkatranı ağacı birçok sağlık sorunlarına karşı faydalar sağlamaktadır. Buradan da anlaşılacağı üzere ardıçkatranı ağacı özellikle de deri hastalıkları üzerinde harika faydalar sağlamaktadır. Sizler de ardıçkatranı ağacından faydalanmak isterseniz doktorunuza başvurarak doktorunuzun uygun bulması halinde bu harika bitkisel ürünü aktarlardan satın alabilir ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Makalemizde ardıçkatranı ağacı nedir faydaları nelerdir hakkında bilgiler sunduk. Umarız bu anlamda sizlere faydalı olabilmişizdir.

Not: Yukarıdaki sağlık sorunlarını yaşıyorsanız ilk olarak doktorunuza başvurunuz. Ardıçkatranı ağacı yalnızca doktorunuzun uygun bulması halinde tedavide yardımcı tedavi unsuru olarak kullanılabilmektedir.
Kaynakça:
herbalistatabay.com

bitkiler.gen.tr

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.