Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Saçların Daha Kalın Olması ve Hızlı Uzaması İçin Tavsiyeler

0 734

Dünyadaki en uzun saç 5.627 metredir. Rekorlar kitabında yer alan ve halen bir başkası tarafından geçilememiş bu ölçüm 2004 yılına, Çinli bir kadına aittir. Uzun, güçlü ve parlak saçlar elde etmek için yapılabilecek kolay işlemler ve dikkate alınacak tavsiyeler vardır. Saçlarını uzatmaya ve durumunu iyileştirmeye çalışanlar istediği sonuçları elde etmek için bu tavsiyeleri göz önünde bulundurabilir. İşte, özel aletler olmadan evde kolayca uygulanabilecek o tavsiyeler:

Doğru Yiyeceklerle Beslenin

Uzun, güçlü saçlara sahip olmak sadece hangi saç ürünleri kullanıldığına bağlı değil, aynı zamanda vücuda ne koyulduğuna, neyle beslenildiğine bağlıdır. Dermatologlar saç büyümesini teşvik etmek için saçların içeriden beslemesi gerektiğini söylemektedir. Saçların incelmesi bazen ihtiyaç duyulan besinlerin alınamadığının bir işaretidir. Saçların sağlıklı olabilmesi için içeriden doğru bir şekilde beslenmelidir. Bunun için besinlerle birlikte faydalı elementler ve mineraller alınmalıdır. Diyete protein (balık, yağsız et ve fasulye gibi baklagiller), A, B,C ve E vitaminleri (havuç, narenciye ve kabak gibi), çinko ve demir gibi mineraller ve omega–3 yağ asitleri içeren fındık, avokado ve zeytinyağı gibi besinler eklenmelidir. Et sevmeyenler de protein açısından yüksek bir diyet sürdürmeyi hedeflemelidir. Yeterince protein alamayan kadınlar genellikle fazla saç dökülmesi yaşar.
Vitamin alabilmek için bol miktarda meyve ve sebze tüketilmelidir. Portakal, muz, kivi ve çilek gibi meyveler saçların daha kalın ve hızlı büyümesine yardımcı olabilir. Ayrıca bol su içilmelidir.

Takviyeler Alın

Özellikle kalın saç elde etmek için gereken besin ögelerinin alınmasına yardımcı olmak için tasarlanmış takviyeler satın alınabilir. Saç, cilt ve tırnaklar için formüle edilmiş bir multivitamin işe yarayabilir. Bu takviyeler genellikle biyotin, balık yağı, protein ve çeşitli vitaminler içerir. Biotin (B7 veya H vitamini) saç büyümesi için önemli olan, özellikle deniz Saçların Daha Kalın Olması ve Hızlı Uzaması İçin Tavsiyelerürünlerinde, yumurta ve soya fasulyesinde bulunan bir vitamindir. Ayrıca saçları kolay uzamayanlarda yeterli B12 vitamini olmayabilir. Bu vitamin saç gelişimi ve saç sağlığı için önemlidir. Kuru, ince ve kırılgan saçların, kafa derisinde kaşıntının hatta kepeğin nedeni B12 eksikliği olabilir. B12 vitamininin vücuttaki seviyelerini normalleştirmek için dışarıdan alınarak desteklenmelidir ama önce bir doktora danışılmalıdır.

Kafa Derinize Masaj Yapın

Kafa masajı kan dolaşımını artırmaya yardımcı olur. Masaj sayesinde kan saç köklerine daha iyi akar ve saçın büyümesini teşvik eder. Parmak uçları kullanılarak (tırnaklarla değil) aşırıya kaçılmadan kafa derisinin her yerine yumuşak hareketlerle masaj yapılmalıdır. Masaj saçlar yıkanırken bile yapılabilir. Saçlar şampuanlanırken ve masaj yapılırken kan dolaşımının artması için baş aşağı doğru eğilmelidir.

Saçınızın Doğal Yağlarını Dağıtın

Yorgun iken fırçalanmamış saçlarla yatmak cazip gelebilir ama birkaç hızlı fırça darbesi saç sağlığı için büyük yarar sağlayabilir. Saç derisindeki yağların saçlara eşit bir şekilde dağıtılması ve nemli kalmasını sağlamak için doğal kıl fırçalar kullanılmalıdır. Her gece uygulanacak bu basit adım dolaşımın artmasına yardımcı olur, bu da kafa derisini daha sağlıklı hale getirir.

Saçlarınızı Islakken Fırçalamayın

Saç özellikle ıslak olduğunda kırılmaya duyarlıdır, hala ıslakken fırçalanması incelmesine ve kırılmasına sebep olur. Duş sonrası dolaşmış saçların açılması için geniş dişli bir tarak Saçların Daha Kalın Olması ve Hızlı Uzaması İçin Tavsiyelerkullanılmalıdır. Teknik de en az fırçanın kendisi kadar önemlidir. Saçlar uçlardan yavaşça fırçalanmaya başlanmalı ve yavaş yavaş yukarılara çıkılmalıdır.

Saç Uçlarını Düzenli Olarak Aldırın

Sağlıklı, uzun saçlar isteyenler düzenli olarak saç uçlarındaki kırıkları aldırmalıdır. Kırılmış saç uçları saçların uzunluğunu kaybetmesine neden olabilir. Her ay sadece bir kez saçlar ucundan kestirilmeli, kırıklar düzeltilmelidir.

Her Gün Şampuan Kullanmayın

Saçınızı ne sıklıkla yıkıyorsunuz? Her gün ise, aslında uzun vadede saçınızı incitiyorsunuz ve kalınlaşmasını engelliyorsunuz demektir. Saçın her gün yıkanması, kafa derisi tarafından üretilen, saçı koruyan ve sağlıklı tutan doğal yağları giderir. Haftada iki veya üç kez şampuanlamak doğal yağların saça nüfuz etmesine, saçın nemlenmesine ve kendini onarmasına izin verir. Bu yeni rutine ilk başlandığı zamanlarda saçlar biraz yağlı görünebilir ancak bir veya iki hafta içinde dengelenir.
Saçının daha sık şampuanlanmaya ihtiyacı olduğunu düşünenler şampuanlamadığı günlerde kuru şampuan kullanmayı düşünebilir. Çok terleyen veya gerçekten yağlı saçlara sahip olan kişiler için bu bir çözüm olabilir.

Saçlarınızı Soğuk Suyla Durulayın

Buharlar içinde yapılan sıcak ya da ılık bir duş cilt için fena değildir ama saçlar için iyi olmayabilir. Sıcak su saçı sertleştirerek kurumasına ve kırılganlaşmasına neden olur. Saçı Saçların Daha Kalın Olması ve Hızlı Uzaması İçin Tavsiyelersoğuk suyla yıkamak saçları kırılmaya ve hasara karşı korur. Yıkanırken su sıcaklığı düşürülmelidir. Saçlar yıkandıktan sonra soğuk suyla durulanmalıdır. Soğuk su saçı güçlendirir ve daha sağlıklı hale getirir. Ayrıca saça parlaklık katar ve daha pürüzsüz hale getirir.

Saçınızı Doğru Şekilde Kurutun

Saçlar yıkandıktan sonra kuruturken havluyla bükülmemelidir ve hiçbir durumda saçlar ovalanmamalıdır çünkü ovaladıkça daha kırılgan hale gelir. Sürterek ovalamak yerine sadece bir havluyla kurulanmalıdır. Saçlarının kalınlaşmasını isteyenler bir havlu ile yavaşça, hafif dokunuşlarla, okşar gibi nemini almalı ve kendi kendine kurumaya bırakmalıdır. Bu, saç kurutmak için kolay, ücretsiz, doğal bir yöntemdir.

Yastığınıza İpek Yastık Kılıfı Geçirin

Uyuyarak daha iyi saçlar elde etmek mümkündür. İhtiyacınız olan tek şey yastık kılıfınızı değiştirmektir. Pamuklu yastık kılıfları saçın nemini alıp kurutabilir. İpekli bir yastık kılıfı kullanıldığında böyle bir problem olmaz. İpek yastık kılıfı saç ve yastık arasındaki sürtünmesini, saçların kırılmasını, hasar görmesini önler. Saçlar ne kadar az kırılırsa o kadar uzun olur.

At Kuyruğu Yaparken Dikkat Edin

Saçlarını düzenli olarak at kuyruğu yapanlar konumunu değiştirmelidir. Daha aşağıda duran bir at kuyruğu yapılmalı ve saçlar fazla sıkılmamalıdır. Çok sıkı atkuyruğu saç derisini çeker, saç köklerine zarar verir, bu gerilme saçların dökülmesine veya incelmesine neden olur. Atkuyruğu, topuz gibi sıkı saç stillerinden hoşlananlar, gevşetmeli ve saçlarını periyodik olarak dinlendirmelidir.

Şekillendirme Araçlarını Sık Kullanmayın

Her gün saç kurutmak saçları inceltir. Bunun yerine saç kendi haline, doğal olarak kurumaya bırakılmalı ve doğal yöntemler kullanılarak şekillendirilmelidir. Saç maşası, fön makinesi ve sıcak saç şekillendiriciler yalnızca özel durumlarda kullanılmalıdır. Isı saçları yıpratır. Isı Saçların Daha Kalın Olması ve Hızlı Uzaması İçin Tavsiyelerkullanılması gerekiyorsa sıcak düşürülmeli ve daima bir ısı koruyucu kullanılmalıdır. Aksi halde saçlar zarar görür, kırılır, kopar veya kabarır.

Kafa Derinize Uygun Ürünler Kullanın

Kafa derisi tıpkı yüz derisi gibi bakıma ihtiyaç duyar. Kafa derisinin nemlendirilmesi ve sağlıklı olması için saç ürünlerinin uygun pH değerine sahip olması gerektiği unutulmamalıdır.

Saçınızı Nemlendirin

Saçların iyi bir şekilde büyümesi ve dış görünümünün iyileşmesi için nemlendirilmesi gerekir. Yumurta sarısı bu konuda yardımcı olabilir. Yumurta sarısında saçları nemlendirmeye yardımcı olan lesitin adlı bir madde içerir. İki yumurtanın sarısı ve birkaç damla limon suyu köpük haline gelinceye kadar çırpma teli ile karıştırılır. Bu karışım uygulandıktan sonra saçlar bir örtüyle kapatılır ve yarım saat kadar beklettikten sonra soğuk suyla durulanır.

Saçınızı Sağlıklı Yapan Kürler Uygulayın

Zeytinyağı saçı çok iyi besler. Antioksidanlar ve E vitamini açısından zengin olan zeytinyağı saçı çok iyi besler. Zeytinyağı saçların uzaması, parlak ve yumuşak olması için fayda sağlayan bir doğal yağdır. 1/4 fincan zeytinyağı masaj hareketleriyle birkaç dakika boyunca Saçların Daha Kalın Olması ve Hızlı Uzaması İçin Tavsiyelerkafa derisine ve saçlara sürülmelidir. Bir havlu, tülbent ya da duş bonesi ile örtüldükten sonra 15–30 dakika bekletilmeli ( bir gece de bekletilebilir) ve şampuanla yıkanmalıdır. Zeytinyağı eşit miktarda hindistancevizi veya Hint yağı ve birkaç damla gül suyu ile karıştırılıp ısıtılarak da kullanılabilir.

Sert Kimyasallar İçeren Ürünler Kullanmayın

Boyalar, ağartıcılar, kimyasal düzleştiriciler ve diğer zararlı uygulamalardan kaçınılmalıdır. Daha kalın saç arayışında, saçların daha uzun ve daha kalın büyümesine yardımcı olacak bir dizi şampuan ve saç kremi olduğu görülebilir. Ne yazık ki, bu ürünlerin çoğu sorunu şiddetlendirmektedir. Malzemelere bir göz atılmalı ve telaffuzu zor isimler içeren ürünler kullanılmamalıdır. Örneğin sodyum lauril ve lauret sülfat birçok şampuanda bulunur. Bu temizlik maddeleri bulaşık deterjanında da bulunur ve saçlar için çok zararlıdır. Silikonlu saç kremleri, kalın saçlı insanlar için faydalı olabilir ancak saç üzerinde birikir. İnce saçlı olanlar için bu birikim saçları ağırlaştırarak aşağı doğru çeker ve eskisinden daha düz ve daha ince görünmesini sağlar. Silikonlar sadece zarar verebilecek güçlü şampuanlarla tamamen yıkanabilir.

Sarışın Olma Dürtüsüne Direnin

Platin sarısı veya sarısının diğer tonlarındaki saçlar şık görünebilir ancak saç kütikülü renk açıcılardan zarar gördüğünde daha fazla kopma ve kırılma sorunu yaşanır. Ne kadar az kimyasal işlem uygulanırsa saçlar o kadar iyi büyür.

Saç Büyümesini Teşvik Eden Bileşenleri Arayın

Saçların kalın ve sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olacak bileşenler içeren çeşitli doğal şampuanlar, saç kremleri ve şekillendirme ajanları bulunmaktadır. Aşağıdaki içerikleri aranmalı veya saf versiyonları satın alınarak saça uygulanmalıdır:
Aloe: Bu maddenin saç dökülmesini durdurduğu ve saçların sağlıklı büyümesine yardımcı olduğu bilinmektedir.
Avokado yağı: Bu yağ ciltten emilen ve sağlıklı saç büyümesini teşvik eden vitaminleri içerir.
Büyüme faktörleri: Bunlar, saçlara doğal olarak büyümeye devam etme sinyali veren maddelerdir. Stres veya yaşlanma gibi bazı nedenlerden dolayı büyüme faktörleri daha az üretiliyorsa, topikal saç büyüme faktörleri kullanılabilir.

Stresi Gidermeye Çalışın

Stres saç dökülmesinin bir nedeni olabilir. Hayatı sakinleştirmenin yollarını bulunduğunda zamanla saçların kalınlaşmaya başladığı görülebilir. Bu amaçla meditasyon yapmaya başlanabilir. Sorunları ortadan kaldıramasa da meditasyon onların nasıl daha iyi idare edilebileceğinin anlaşılmasına yardımcı olacaktır. Düzenli egzersiz de vücudun sağlıklı tutar Saçların Daha Kalın Olması ve Hızlı Uzaması İçin Tavsiyelerzihin üzerindeki baskıyı kaldırır. Bol bol uyumak da önemlidir. Gece 8 saat uyumak zihinsel ve fiziksel sağlık için gereklidir.

Modaya Uygun Detokslardan Kaçının

Detoks ve vücudu içten temizlemenin sağlığa yararlı olduğu söylenir ve tavsiye edilir ama vücut bir süre besinlerden mahrum bırakıldığı için sonuç saçlar için korkunç olabilir. Bir hafta boyunca yapılan bir iç temizlikten sonra saçların cansızlaştığı ve büyümesinin yavaşladığı fark edilir.

Saçınızı Dışarıdan Gelebilecek Hasarlardan Koruyun

Güneşte, havuzda ve hatta sabahları işe giderken dışarıda olunan zamanlarda saçların korunması için önlemler alınmalıdır. Saçların (aynı şekilde cildin) güvende tutulması konusunda daha dikkatli olunması uzun vadede daha kalın saçlara kavuşulmasına neden olur. Uzun süre güneşin altında olunacağı zaman bir şapka giyilmelidir. Bu şekilde saçlar kurumaz ve kırılganlaşmaz. Havuzda yüzerken bir bone takmak klorun saçlara zarar vermesini önler. Klor saça bulaşırsa çıkarmak için daha sonra günlük arındırıcı bir şampuan kullanılmalıdır. Kirli alanlarda çok fazla zaman harcanmamalı, trafiğin aktığı yerlerde yürümek zorunda kalınırsa bir eşarp veya şapka kullanılmalıdır. Başı örtmek için pamuklu değil ipekli başörtüsü kullanılmalıdır.

Not: yukarıdaki tavsiyelerden hiçbiri saçların hızlı büyümesini ve kalınlaşmasını garanti edemez. Dengeli beslenmek, saç derisine masaj yapmak ve bol miktarda su içmek uygun büyüme ortamını yaratır. Sabırlı olunmalıdır çünkü bir gecede kalın saçlar oluşmayacaktır ancak sağlıklı saç alışkanlıkları sürdürülürse sonuç alınacaktır.Saçların Daha Kalın Olması ve Hızlı Uzaması İçin Tavsiyeler
Hamilelik, emzirme, menopoz ve hatta doğum kontrol ilaçları, beslenme ihtiyaçları ve hormonal seviyeler üzerinde sürekli değişen faktörlere neden olabilir. Aşırı saç dökülmesi ve incelme gibi problemler için daima bir sağlık uzmanınıza danışılmalıdır. Tıbbi bir durum veya ilaç tedavisinin yan etkileri saç dökülmesine neden olabilir.

Kaynakça:

https://www.ciltguzellik.com
https://brightside.me

Yazar: Müşerref Özdaş

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku