Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Mideye İyi Gelen Muhteşem Bitki Çayları

2 3.313

Sağlık açısından oldukça önemli olan mide, günlük beslenmemizde çok hassas bir organı ele almaktadır. Bu nedenle mideye zarar veren besinlerden kaçınmak, onu korumasını en iyi şekilde bilmek oldukça önemlidir. Mide problemi yaşayan birçok insan istenmeyen mide ağrıları ile karşılaşmakta ve bu durumdan oldukça rahatsızlık duymaktadır. Bu nedenle mideye iyi gelen muhteşem bitki çaylarından sizlere bahsetmek istiyoruz. Mide aldığı içecek ve yiyecek sonrası şişkinliklere maruz kalır. Kiminin hassas yapısı midesinde az yapmaya kadar gider. Karın şişkinliği ortaya çıkar. Sert bir karın, sürekli mide sindirimlerinde sıkıntılar yaşamanıza neden olur. Bunların başında kabızlık ve aşırı gaz durumları meydana gelir. Midenizin ne kadar hassas bir dokuya sahip olduğunu bilmenizde kesinlikle fayda vardır. Bunun için midenize hangi yiyecek ve içeceklerin iyi geldiğinden emin olarak hareket etmeniz, sizin en doğru karalar almanıza katkıda bulunacaktır. Mide, insanın hayata tutunmak için yediklerini, içtiklerini ele alan en önemli organdır. Bunun için midenin hasar görmesi demek sizin zarar görmeniz demektir. Peki, hangi durumlarda ,hangi bitki çaylarını içmemiz gerekir öncelikle sizlere bunlardan bahsedelim.

Mideyi Koruyan Çaylar, Şifalı Bitkiler

Mideye İyi Gelen Muhteşem Bitki ÇaylarıSeçeceğiniz çayın öncelikle nelere iyi geldiği hakkında bilgilere ulaşmanız gerekir. Bunun için mide ile dost olan çaylar ilk olarak seçiminiz olması gerekir. Kışın ne içeceğimizi tam olarak bilemeyiz. Ama yıllardır alışılagelmiş içeceklerimizden vazgeçmemiz mümkün değildir. Bunların başında Türk kültürünün vazgeçemediği çaylardan birisi olan siyah çay gelir. Birçok uyarıcı madde barındırdığı halde, geceleri uykumuzu kaçıran siyah çayın insanlara verdiği huzur bir başkadır. Her ne kadar diğer bitki çaylarına göre pek sağlıklı olarak bilinmese bile bu anane uzun yıllar kalıcılığını sürdürmeye devam etmektedir. Siyah çay kışın soğuklarda en çok tükettiğimiz çaylar arasında yer almaktadır. Fakat yararından çok zararlarının da bulunduğunu sizlere hatırlatmak insanlık görevimizdir. İçinde bulunan yoğun kafein, uykusuzluğa, sinire yol açıyor. Hatta kansızlık sorunları yaşayanların mide için koruyucu olsa bile faydaları çok fazla bulunmamaktadır. Bu nedenle çay seçerken özellikle midenizi onaran ve hasta etmeyen çayları içmenizde yarar vardır. Özellikle şifa niyetine içilen bitki çayları mide ve sağlıklı kilo bakımından oldukça önem taşımaktadır. Bir yandan fit bir vücuda sahip olurken diğer yandan ise midenizi koruyarak onun nelere karşı iyi geldiğini bilerek hareket etmiş oluyorsunuz. Mideniz için size en rahatlatıcı, huzur veren çayları seçmenizi tavsiye ediyoruz.

Mideye İyi Gelen Çay Ihlamur

Faydalarını saymakla bitiremediğimiz ıhlamurun, insan sağlığı için olumlu etkilerinin ne kadar fazla olduğunu biliyor muydunuz? Ihlamur kışın en çok sevilen çaylarından birisidir. Ihlamuru size tarif etmek gerekirse, senede ortalama boy olarak 25 ve ya 50 metre uzunluğa kadar uzayabilen, ağaçlarda çiçekler ile yetişen hoş kokulu bir bitkidir. Bu bitkiyi insanlar kurutarak kışın gribal enfeksiyonlara karşı içerler. Özellikle mide üşütmeleri için soğuğu alan bir etkiye sahiptir. Ihlamurun ayrıca kokusu huzur veren bir kokuya sahip olduğundan, insanlar bunu içerken adeta huzur bulurlar ve o sıcacık etkiyi midelerinde hissederler. Midede oluşan gaz ve ya üşütme sonrası oluşan ekşimeler, mide bulantıları ve çeşitli ağrılarda ıhlamur antibiyotik görevini üstelenmektedir. Bunun için faydalarını saymakla bitiremeyiz. İsterseniz bir de ıhlamurun faydalarından sizlere bahsedelim. Bakalım bunlar tam olarak nelermiş hep birlikte öğrenelim ne dersiniz?

Ihlamur Çayının İnsan Sağlığına Mucizevi Faydaları

Mideye İyi Gelen Muhteşem Bitki ÇaylarıNezle ve grip hastalıklarında şifa niyetine içtiğimiz ıhlamurların faydalarını saymakla bitiremeyiz. Ihlamur çayı en çok limon ve bal karışımı ile içilen bir bitki çayıdır. Mide kanallarınızda var olan hasarları önceden tespit ederek, midede var olan çeşitli antioksidanları dışarıya atarak, midede var olan zehirli bakterilerin dışa atılmasına katkıda bulunur. Bu nedenle faydalarını saymakla bitiremeyiz.
– Göz alerjilerine, burun alerjilerine ve özellikle mide alerjilerine birebir gelen ıhlamur birçok ilaçtan daha tesirlidir. Bunun için kışın bu içeceği tüketirken, hazin faydalarını bilin ve midenize iyi gelen bu şifalı çayı kış boyu demleyerek, siyah çay içmek yerine bunu tüketin. İçinde bulunan vitaminler sayesinde aynı zamanda bağışıklığınızın da koruma altına alındığını fark edeceksiniz.
– Ihlamur kuru öksürük için de en ideal içecekler arasında yer almaktadır. Bu nedenle kuru, öksürük, solunum yetmezliği ve nefes darlığı olan kişilerin daha sağlıklı nefes alabilmeleri için bu kuvvetli içeceklerden içmeleri gerekir. Midenizi koruyan bu çay boğaz ağrılarınızda inanılmaz derecede yüksek etkiye sahiptir.
– Metabolizmayı kuvvetlendiren bir yapıya sahip olan ıhlamurun ayrıca stres üzerinde de olumlu etkileri bulunmaktadır. Bu nedenle strese bağlı durumlarda bunu tüketin ve inanılmaz derecede rahatlayıp, huzur bulun.
– Baş ağrıları için antibiyotik görevini üstlenen ıhlamur, size ilaç kullanmadan tedavi etme şeklini sunuyor. Her yaprağında sizlere şifa olan ve vitaminleri ile sizi bağışıklığınızı koruyan bu mucizevî bitki çayı, ayrıca sağlıklı bir şekilde zayıflamak isteyenlere mucizevî bir etki yaratıyor. Nasıl mı? Ihlamur yemeklerden sonra içildiğinde yağ yakıcı özelliğe sahiptir. Bu nedenle ıhlamur içerken zayıflamak istiyor iseniz bal ve şekerden doğal olarak kaçınmanız gerekir. Çünkü bal ve şeker istenmeyen şekilde sizde kilo yapar. Bunun için katkısız bir şekilde için ve sadece içine taze limon sıkın. Faydasını inanılmaz derecede göreceksiniz.
– Ihlamur vücudun direncini arttırarak bağışıklığı koruyor. Bunu düzenli tüketenler kolay kolay hasta olmuyor. Ihlamur içerken midenizde gaz sorunlarının, mide şişkinliklerinin giderildiğine şahit olacaksınız. Midenizi korumak ve faydalı bir bitki çayını tüketmek istiyor iseniz kış aylarında ıhlamur sizi koruma altına alarak hastalıklara karşı dirençli olmanıza yardımcı olur.
– Ihlamur mideye iyi getiren diğer cilt yıpranmalarına, göz ağrılarına ve damar tıkanıklarına da oldukça iyi gelmektedir. Midenizi ve diğer organlarınızı bu şifa kaynağı ile koruyun. Ihlamurun faydalarından yararlanın.

Kışın Mideyi Koruyan 3 Önemli Bitki Çayı

Mide her zaman hassas bir yapıya sahiptir. Bu nedenle çabuk yorulan, sindirimi yaparken kimi zaman zorlanan ve bağırsak hareketlerine göre sıkıntıları yaşayacak kadar hassastır. Bu nedenle onu iyi korumak ve mideye neyin iyi geldiğini bilerek hareket etmekte fayda bulunmaktadır. Mideyi yumuşatmak için bitki çaylarını içmek iyi fikirdir. Sevdiğiniz bitki çaylarını içerken bir de mideye iyi gelen sağlıklı bitki çaylarının neler olduğunu bilmekte fayda vardır. Peki, midemize iyi gelen bitki çayları tam olarak neler isterseniz bir de sizleri bu konu hakkında bilgilendirelim.

– Nane Çayı: Özellikle kış aylarında severek içtiğimiz nane çayı mide sindirimine ve ağrılarına oldukça iyi gelmektedir. Gribal enfeksiyonlara iyi gelen ve soğuğu sizden alan bu bitki çayını kışın bol bol tüketebilirsiniz. Mide bulantısı içinde nane çayı etkili bir bitki çayı gurubunun içinde yer almaktadır.
– Papatya Çayı: strese birebir gelen ve sizi oldukça rahatlatan papatya çayının içeriğinde bulunan vitamin ve enzimler ayrıca mide için koruyucu bir kalkan olmaktadır. Midenizi rahatlatarak daha rahat bir şekilde uyku uyumanızı sağlayan etkili bir bitki çayıdır. Eğer son zamanlar uykusuz kalıyor ve sürekli sıkıntılı haller içinde yer alıyorsanız papatya çayı sadece midenizi korumak ile kalmaz bir de sizi depresyon durumlarına karşı koruma altına alır. Papatya çayı içerek mide sindiriminize katkıda bulunun.
– Zencefil Çayı: Gaz sancılarını alarak midenin rahatlamasını sağlayan zencefilin sağlık açısından faydaları da oldukça bulunmaktadır. Karında var olan şişkinliği de giderek sizin daha rahat hareket etmenize katkıda bulunur. Eğer mide problemleri yaşayan birisi iseniz özellikle sizlere saydığımız mideyi koruyan 3 önemli bitki çaylarını içerek, mide sağlığınızı koruma altına alabilirsiniz. Çok gaz yapan ve midenizi rahatsız eden yiyeceklerden kesinlikle uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

Mideye İyi Gelen Bitki Çayı Zencefil

Mide sağlığımızı koruyabilmek için zencefil çayını içmek isteriz. Çünkü zencefilin mide ile dost olduğunu biliriz. Zencefilin anavatanı Asya ‘dır. Fakat tropikal bitki olduğundan diğer bazı ülkelerde de doğal olarak bulunmaktadır. Bu nedenle, Hindistan, Avustralya, Brezilya, Çin, Jamaika, Batı Afrika, ABD ‘de yoğun olarak zencefil bulunmaktadır. Bu bölgelerde zencefil hasat edildiği zaman, yani toprağa ekildiği zaman 6 ve 20 ay sonra gür bir şekilde bitki olarak elde edilir ve kullanıma hazır hale getirilerek ve kurutularak ihracatı diğer ülkelerde yaygınlaşarak yapılır. Böylece zencefil tüketimi bu sayede artarak sağlıklı bir bitki çayı olarak satılmaya başlar Zencefilin inanılmaz derecede faydaları bulunmaktadır. Bunun için sağlıklı yaşamak için sağlıklı bitki çaylarını içmek gerekir. Özellikle mide sorunları, mide bulantıları ,çok rahatsız edici bir durumdur. Bunun için dikkat etmek çok önemli bir kuraldır. Mideye iyi gelen bitki çayı olarak bilinen zencefilin ayrıca yemeği de yapılmaktadır. İster yemeğini, ister çayını isterseniz sadece baharatını kullanabilirsiniz. Zencefilin mideye faydaları neler isterseniz bir de bu konuları sizler ile paylaşalım.

Zencefil Çayının Faydaları

– Her türlü mide bulantısına iyi gelir. Gebelikte, normal yaşantımızda, soğuk havalarda, sıcak havalarda önceden oluşan mide bulantılarını gidermeye yarar.
– Her türlü deniz araçları, otobüs araçları, THY araçlarında oluşan mide bulantılarına iyi gelir.
– Sindirim sistemini hızlandırarak daha sağlıklı sindirimler yapmanıza katkıda bulunur. Özellikle bağırsak hareketlerini fazlası ile hızlandırdığından gebelerin bu konuda daha dikkatli olmaları gerekir. Gebe kadının zencefil çayını çok az kullanması önerilmektedir.
– Her tülü ağrıya ağrı sonrası oluşan baş dönmelerine zencefil çayı iyi gelmektedir. Zencefil sağlık açısından oldukça faydalı bir bitkidir. Her yetişkinin günde en az iki kere bu zencefil çayından tüketmesi gerekir.
– Her türlü kanserojen maddeyi önceden tespit ederek vücutta var olan antioksidanları dışarı atar. Böylece kötü bakterilerden arınan mide daha rahat sindirimi gerçekleştirir. Zencefilin mide üzerinde olumlu etkilerinin olduğu söylenmektedir.
– Kronik ağrıları, baş ağrıları, eklem ve kas ağrılarını azaltır. Romatizmaya ve mide ağrılarına iyi gelir.
– Solunum yetmezliği sorunu yaşayanlar için zencefil nefes açıcı bir özelliği ele almaktadır. Zencefil çayının migren ağrılarına da iyi geldiği gözlemlenmektedir.
– Mide yaralarına iyi gelir. Daha önce midenizde yara ve benzeri enfeksiyon oluşmuş ise onun izlerini tamamen silerek midenin yenilenmesine ve onarılmasına yardımcı olur.
– Her türlü mide alerjilerine karşı koruyuculuğu bulunmaktadır. Diyelim ki yediğiniz yemekler fark edilmeden midenizde alerjilere neden olmuş ise bu alerjiler zencefil çayı sayesinde azalmaktadır.
– Kan dolaşımını hızlandırarak sağlıklı damar ve kan dolaşımını gerçekleştirir. Zencefil çayını hazırlamak oldukça basittir. Bunun için yapmanız gereken en önemli etken alacağınız zencefili bir çaydanlıkta yapraklarını kaynatmak, kaynatma işlemine geçtikten sonra kısık ateş yöntemi ile en az 5 dakika kadar bu işlem, sürdürmektir. Bunun için sabırlı olmalı ve çayı yapraklarını kaynatarak demleme işlemini tercih etmeniz gerekir. Zencefilin hazır demleme etkisi daha az olduğundan size yapraklarını kaynatarak içmenizin daha yararlı olduğunu söylemek istiyoruz. Midenize iyi gelen zencefili içmeden önce buna alerjiniz olup olmadığını bilerek etki edin. Çünkü birçok çay fayda sağlar iken birçok çay ise bazı kişilerde zarar görmesine sebep olur. Bunu genelde tavsiye olarak değil de birazda bilgilenerek içmeyi deneyin. Ve doktorunuzdan bu konuda fikir alarak hareket ediniz.

Mideye Koruyan Nane-Limon Çayı

Mideye İyi Gelen Muhteşem Bitki ÇaylarıMideye iyi gelen çaylar arasında yer alan nane çayının önemini saymak ile bitiremeyiz. Nane taze ve güzel kokan bir bitkidir. İnsana huzur veren bir yanı vardır. Çeşitli yiyeceklerde baharat olarak kullanılır. Kurutulmuş yapraklarından çayı yapılır. Her yemeğe, her içeceğe büyük etkisi olan nane, kışın sizi korur. Ihlamurdan sonra çok severek içilen nane ve limon çayı karışlımı içecekte mide son derece mutludur. Gaz sorunlarına karşı sizi koruyan, mide şişkinlikleriniz azaltarak daha rahat hareket etmenize yardımcı olur. Limon yoğun miktarda C vitamini içerdiğinden bağışıklık sistemini güçlendiren bir güce sahiptir. Kış aylarında yeteri şekilde C vitamini alan kişilere daha sağlıklı bir kış geçirir. Nane limon çayının faydaları sadece mide için değil, diğer sağlık sorunlarında da inanılmaz etkiye sahiptir. İsterseniz bu etkileri ele alan bu muhteşem bitki çayı hakkında sizlere genel bilgilerden tam olarak bahsedelim.

Nane Çayının İnsan Sağlığına Faydaları

– Nane çayını demlediğiniz zaman sadece buharı sizin nefesinizi açmaya yetiyor. İçinize çektiğiniz o huzur veren buhar ve içinde var olan vitamin ve enzimler sayesinde nane çayı içmek kişinin mide problemlerine öncü oluyor. Mideniz bulandığında, uzak bir yere seyahate çıktığınızda hemen araba ve ya deniz tutmalarına hemen müdahale için nane çayını içebilirsiniz. Üstelik nane çayını limon ile birlikte içmek sağlık açısından daha faydalıdır.
– Nefes açıcı bir özelliğe sahip olduğundan burun tıkanıklarında ve sinüslerin açılmasına yardımcı olur. Böylece kişi nanenin ferahlığı sayesinde daha rahat nefes alma işlemini gerçekleştirmiş olur.
– Kusmaya karşı direncinizi arttırarak mide bulantısından sonra kusma pozisyonunun önüne geçerek kusmanızı engeller. Her yediğiniz yemekten sonra hafif ve ya ağır mide bulantıları yaşayan birisi iseniz nane limon çayını tüketerek bunu en aza indirebilirsiniz.
– Nane çayının kas ve eklemlere de oldukça faydası bulunmaktadır. Kasları gevşeterek gün içinde rahatlamanıza yardımcı olur.
– Bağırsak hastalıklarından sonra mide rahatsızlıkları daha fazla yaygınlaşır. Mide de oluşan ekşimeler ve bozulan gıdalar gaza dönüşür ve ağızda da istenmeyen kokular oluşur. Bu nedenle mide problemi yaşayan her birey ağız kokusundan şikâyetçi olmaktadır. Bunu gidermenin en güzel yolu sıvı tüketimini fazlası ile almaktır. Özellikle su tüketimi fazla olmalı, böbrekler iyi çalışmalıdır. Bununla birlikte midenizin de soğuğa karşı korunması gerekir. Midenize en iyi gelecek içeceği içerek onu koruyabilirsiniz. Nane ve limon çayı karşımı her sabah ve her akşam düzenli bir şekilde tüketin. Özellikle kış aylarında içeceğiniz bu bitki çayı sizi gribal enfeksiyonlara karşı koruyacaktır.
– Astıma, nefes darlığına, göz alerjilerine, mide alerjilerine iyi gelen nane çayının sayısız faydaları bulunmaktadır. Kışın en çok sevilen ve tercih edilen bir bitki çayı olduğu söylenmektedir.

Mideyi Rahatlatan Mucizevi Bitki Çayı Papatya

Mideye İyi Gelen Muhteşem Bitki ÇaylarıMidenin tabiatında çalışmak kadar dinlenmekte var. Bunun bir insanın uykudaki hali ve uyandığı hali ile bir araya getirin. Nasıl insan uyanık iken sürekli bir şeyler yapmak hatta gün içinde bir şeyler yemek ister ve daha sonra yorulur ve gece olduğunda uykuya çekilmek ister ya işte midede böyle bir tabiata sahiptir. Uyanık iken sürekli midesini çalıştıracak besinlere ihtiyaç duyar. Yer içer ve daha sonra dinlenmeye çekilir. Mideyi rahatlatan besinleri keşfeden insanlar oldukça şanslıdırlar. Özellikle bitki çayları yağ yakıcı bir özelliği taşıdığından mide için oldukça faydalı bir etkiye sahiptir. Gereksiz yağlardan kurtulmak hatta dinç bir görselliği taşıyarak güçlü durmak güzel bir duygudur. Üstelik bitki çayları ile zayıflamak da bir o kadar kolaydır. Bunun için içtiğiniz içeceği ve yediğiniz yemeği yerken midenizin rahatını da düşünmek zorundasınız. Keyifli ve huzurlu dakikalar geçirmek için size ve midenize huzur veren bitki çayları hakkında genel bilgileri sizler ile paylaşmak isteriz. İşte bu bitki çaylarından size rahatlığı veren ve midenizi dinlendiren çay papatya çayıdır. Stresi ve depresyona bağlı durumlarda sizi gerçekten korur. Peki, papatya çayının mide üzerinde var olan olumlu etkileri tam olarak neler isterseniz sizlere engin bilgimiz ile doğru bilgileri verelim. Hem mideye hem de diğer sağlık sorunlarına oldukça iyi gelen bitki çayı papatya mide için ne ifade ediyor?

Papatya Çayının İnsan Sağlığına ve Mideye Faydaları Neler?

– Özellikle uyku problemi ve mide problemlerini sık yaşayan kişilere papatya çayı önerilir. Adet sancılarında ve strese bağlı durumlarda her türlü rahatlama amaçlı kullanılan bir bitki çayıdır. Midenin gazını alarak rahatlamasını ve idrar yolu enfeksiyonlarında var olan bakteriyi önceden tespit ederek dışa atılmasına yardımcı olur.
– Sindirim sistemi ve bağırsak hareketlerinde hazımsızlık, kabızlık ve aşırı düzeyde gaz sorunları mideye ciddi oranlarda zarar verir. Bu nedenle midenin koruma altına alınabilmesi için sağlıklı bir şekilde korunmaya ve bakıma ihtiyacı bulunmaktadır. Sindirim sistemlerini düzenleyen ve kabızlığa iyi gelen papatya çayı inanılmaz derecede rahatlamanıza katkıda bulunuyor. Dilerseniz mide ekşimelerinden tamamen arınabilmek için demlediğiniz papatya çayınıza bir tatlı kaşığı kadar bal eklemeniz midenizin daha rahat hareket etmenize katkıda bulunacaktır.
– Cilt rahatsızlıklarına ve cilt alerjilerine de iyi geldiği bilinmektedir. Güzel bir cilde kavuşmak için düzenli bir şekilde papatya çayını tüketmenizde fayda göreceksiniz.
– Sabahları uykudan uyandığınız zaman mideniz boş olduğunda doğal olarak küçük bulantılar ile karşılaşacaksınız. Bunun için mide sorunlarınızı en aza azaltmak için sabahları aç karna bir çay bardağı kadar papatya çayı içerek rahatlayabilirsiniz. Bu sırada mide bulantınızın geçtiğine şahit olacaksınız.
– Diş eti hastalıklarına, ağız kokularına, mide sancılarına, gaz sancılarına hatta adet öncesi oluşan kasık ağrılarına iyi geldiği söylenir.
– Stresi azaltan ve sizin daha durgun ve ılımlı olmanıza yardımcı olan bir bitkidir. İçeriğinde bulunan vitaminler ve enzimler sayesinde uyku yapan, stresi yok eden ve inanılmaz derecede huzur veren bir etkiye sahiptir. Midenizi papatya çayı ile koruyabilir hatta diğer sağlık sorunlarınız için de bu çayı rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Not : Mide için ideal olan en önemli bitki çaylarından olan ıhlamur çayı,zencefil çayı,nane limon çayı,papatya çayı, bu önemli bitki çayları mide sıkıntıları yaşayanlar için ideal içeceklerdir. Gönül rahatlığı ile içebilir,sağlığınızı koruma altına alabilirsiniz.
Kaynakça:
pembenar.com
gebelik.org
mynet.com
milliyetblog.com.tr
kadınca.com,
Nasılyapılır.com,

Yazar:Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
2 Yorumlar
  1. suna diyor

    Evet bu yazım en çok okunanlar listesinde teşekkürler. Fakat bundan sonra aktif yazarlık sağlayamayacağım. Kitap üzerine yoğunlaşıyorum..

  2. Ertuğrul Gazioğlu diyor

    Çok güzel bir anlatım olmuş. Suna hanım bu güzel yazılarınızın devamı gelmesi dileği ile. Okyanus Bilgi Kütüphanesi..

    Sevgilerimle..

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku