Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Çocuk Oyun Alanları Nasıl Olmalıdır ?

0 1.129

Çocuk Oyun Alanları Nasıl Olmalıdır ?Günümüzde çocuklar kendilerini cep telefonlarına, tabletlere, bilgisayarlara vermiş bulunmaktadır. Artık bebekler bile vakitlerini teknolojik aletlerle geçirmektedir. Bu çok vahim bir durumdur. Bu aletler hem sağlık açısından hem de psikolojik açıdan çok zararlıdır. Bu durumda anne ve babalara çok büyük görevler düşmektedir. Çocuklarının daha sağlıklı büyümesi için onlarla sık sık vakit geçirmeli, oyunlar oynamalı, onları oyun alanlarına götürmelidir.
Şehirleşme çok yoğundur ve aileler güvenlik sebebiyle çocuklarını kapı önlerine bırakamamaktadır. Özellikle büyükşehirlerde çocuklar evlerin içinde büyümektedir. Bunun için şehir planlamasında yeşil alanlar ve oyun parklarına çok önem verilmelidir. Bu alanlar çocukların beden gelişimlerine, sosyalleşmelerine, yaratıcılıklarına fayda sağlar.

Çocuk Oyun Alanları Nasıl Olmalıdır ?1. Çocuk Parkları

Bunlar her mahallede yeterince olmalıdır. Okul öncesi çocuklar bu alanlardan rahatlıkla faydalanabilmelidir.

2. Oyun Alanları
6- 14 yaş grubundaki çocuklara hizmet etmelidir. Spor ve fiziksel hareketlere uygun alanlar olmalıdır.

3. Kapalı Oyun Alanları

Kış günleri için çocukların enerjilerini atabilecekleri oyun alanları mutlaka olmalıdır. Bu alanalar genellikle alış- veriş merkezlerinin içinde bulunmaktadır. Bu alanlar sayesinde çocuklar kışın da enerjilerini atabilmektedir.

4. Evde Oyun Alanları

Evde çocukların rahatlıkla oynayabileceği alanlar oluşturulmalıdır. Özellikle çocuğun odasında oyuncakları için bir yer ve onları oynayacağı bir saha imkanlar dahilinde oluşturulmalıdır.

Küçük ve büyük çocukların yaş gruplarına göre oyun alanları ayrılmalıdır. 6 yaşından büyük çocuklar daha hızlı hareket ederken küçük çocuklar zarar görebilir.

Çocuk Oyun Alanları Nasıl Olmalıdır ?Çocuğun hayatında yemek, içmek kadar oyun da çok önemlidir. Çocuk oyun sayesinde hayal gücünü geliştirir, yaratıcılık yeteneği gelişir. Bu yüzden yetişkinlerin çocuklarının oyun, oyun alanları ve oyuncakları ile görevleri vardır. Çünkü küçük bir çocuk kendisi için neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilemez.
Aileler çocuklarını iyi tanımalıdır.

İlgi alanlarını bilmelidir. Çocukları için oyun alanları seçmelidir.
Çocuk parkta ya da evde oyun oynarken oyunu bitirmesine izin verilmelidir. Oyun çocuk için ciddi bir iştir ve bir anda bitirilmesi istenmemelidir.
Çocuk oyun esnasında kendi kuralları ile hareket etmelidir. Müdahale edilmemelidir.
Oyuncaklar ve oyun alanları çocuğun yaşına ve gelişimine göre seçilmelidir.
Çocuklar, oyuncaklarına rahat ulaşabilmelidir. Yüksek yerlere konan oyuncaklar kazalara da sebep olabilir.

Çocuk Oyun Alanları Nasıl Olmalıdır ?Çocuğa kimle oynayacağı, hangi oyuncaklarla oynaması konusunda baskı yapılmamalıdır. Özellikle cinsiyet ayrımı yapılmamalıdır. Kızlar kız çocuklarla oynar, erkekle erkek çocuklarla oynamalı mantığı yanlıştır. Çünkü çocuk tüm eğitim hayatında farklı cinsle bir arada devam ettirecektir. Çocuk zamanla ilgi alanına göre kiminle oynayacağına karar verecektir.
Çocuğun oyun alanı, oyun materyalleri, çocuk için elverişli olmalı, çocuk kendi oyuncağını ve oyun alanını kendi seçmelidir. Çocuk oyunla büyür, gelişir. Bu asla unutulmamalıdır.

Yazar:Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.