Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Asp.NET : Basit Bir Kullanıcı Girişi (IF Döngüsü)

3 268

Henüz veri tabanına bağlantıyla ilgili bir dersimiz bulunmadığından, bu makalemizde tek kullanıcı için bir giriş yapacağız.

Senaryomuza göre, kod tarafında belirlediğimiz kullanıcı adı ve şifre, TextBox değerlerinden girilen değerler ile karşılaştırılacak. Eğer doğruysa, Label’ımız aracılığı ile “DOĞRU” yanlış ise “YANLIŞ” ibaresi görüntülenecektir.

Makalemizde neler öğreneceğiz ?

String veri tipi : Projelerimizi, C# dilinde geliştiriyoruz. String veri tipleri, C#’ın vazgeçilmezidir. Tırnaklar içinde her türlü değeri kabul eden bu veri tipleri, birbirleri arasında karşılaştırmaya da tabii tutulabilir.

If döngüsü : Bir başka yazılım vazgeçilmezimiz, döngüler. Döngülerin temeli IF. (Türkçe anlamıyla eğer) Bu döngü sayesinde, aynı olan veri tiplerini karşılaştırabiliriz. Döngü sonucu olarak true(doğru) ya da false(yanlış) değeri döner.

Senaryomuz gereği, projemize ;

* 2 Adet TextBox (TextBox1 ve TextBox2)
* 1 Adet Label (Label1)
* 1 Adet Buton (Button1)

Sürükle – Bırak methodu ile ekliyoruz.

Label Özelliklerimize sağ tıklayarak – Properties penceresinden ulaşıyoruz. Öncelikle Visible (Görünürlük) değerini false, ForeColor (Renk) değerini, kırmızı yapıyoruz. Bu bir Label penceresi ve açılışta görünmesine gerek yok ;

113

Girilen şifreninde güvenliği nedeniyle, TextBox2’nin Text Mode özelliğini ; Password olarak tanımlıyoruz.

45

Artık kodlarımızı yazabiliriz. Başta bahsettiğimiz string veri türünden 2 adet değişken tanımlıyoruz. kullanici_adi ve sifre.

Kullanıcı adımız : Bilgi
Şifremiz ise : Ustam

Butona basıldığında şayet, TextBox1 değeri ; Bilgi, TextBox2 değeri Ustam ise, Giriş başarılı ibaresi görüntülenecek. Görüntülenmesi için öncelikle Label1’in Visible özelliği true yapılarak görünürlüğü açılacak.

29

if () içinde yer alan değerin doğrulanmaması durumda komut satırımız, Else içine düşecektir. (Diğer Durum) Bu durumları, else if () ile çoğaltmak mümkün.

Else durumuna düşerse label visible özelliğimiz tekrar true olarak hata mesajı iletilecektir.

39

Artık test edebiliriz ;

54

Yanlış giriyoruz ;

63

İlk Kullanıcı girişimizi başarıyla tamamladık.
Başka makalelerimizde görüşene dek, BilgiUstam ile ve .NET ile kalın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

...