Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Depresyona, Sağlığa İyi Gelen Çeşitli Besinler Nelerdir?

0 288

Depresyona, Sağlığa İyi Gelen Çeşitli Besinler Nelerdir?Depresyon, aniden ortaya çıkan, stresli olaylardan ya da sonrasında sürekli devam gelebilen üzüntü, mutsuzluk, hayattan zevk alamama, ağlama gibi durumlarla ortaya çıkabilen psikolojik duruma verilen isimdir. Bu durum genel olarak hayatımızı olumsuz yönde etkiler. Çevremizle olan iletişim zayıflar, çalışma verimimiz düşebilir. Bu durum daha ileri düzeye geçilmesi ve bir hekimden yardım alınmaması halinde bir hastalık haline dönüşebilir.Depresyonun en büyük belirtisi kaygı ve endişe problemidir. Hayatı sevmemeye başlamak,sürekli insanlardan ürkmek ve her an ölümü düşünmek depresyonun insanda yarattığı olumsuz durumların içinde yer almaktadır.Bu kötü dönemlerden kurtulmak ve daha sağlıklı düşünmek için insan ilişkilerinde daha pozitif olmayı sağlamamız ,sağlıklı beslenmemiz gerekir.Beslenmenin depresyon için ne kadar yararlı bir önlem olduğunu biliyor muydunuz? Birçok gıda beslenmede bu tür kötü olasılıkları azaltarak daha sağlıklı düşünmelerinize katkıda bulunuyor. Bunun için beslenmenin yeri ve önemi bu durumda çok önemlidir. Depresyon, beslenme gibi alışkanlıklarımızın bozulmasına neden olabilir. Depresyon, rahatsızlığı durumunda faydalı besinleri bu yazımızda açıklamaya çalıştık. Son dönemde birçok problemde balık ön sıralarda yer almaktadır. Çoğu insan sadece beslenerek depresyondan kurtulabilirler. İlaçlara sarılmak yerine size iyi gelen besinleri seçmek daha iyidir. Peki hangi yiyecekler tam olarak depresyona iyi gelen besinler gurubuna girer isterseniz bir de bunlardan sizlere bahsedelim.

Depresyona Faydalı Gıdalar

Depresyona, Sağlığa İyi Gelen Çeşitli Besinler Nelerdir?Sinir sisteminde etkili olan ve omega-3 açısından da zengin olan uskumru, somon ve ton balıkları soğuk denizlerde yetişmektedir.Özellikle,bu besinler, sinir sistemi ve zihin açmada oldukça etkindir. Balığın fazla tüketildiği ülkelerde depresyon rahatsızlığının az görüldüğü ispatlamış vaziyettedir. Bunun yanında balığın haricinde balık yağı kapsülleri de önerilebilir. Özellikle mineral, vitamin ve lif açısından zengin sebze ve meyvelerin seçimi önemlidir. Bununla beraber depresyon, mutluluk olarak yer değiştirecektir. Özellikle depresyon döneminde iştah açılması ile oluşan kilo, bol miktarda sebze ve meyve yenilerek giderilebilir. Bu meyvelere örnek verecek olursak, kuşkonmaz, muz, narenciye yeşil yapraklılar olabilir. Suda kolay çözülen vitamin açısından zengin besinler seçilmelidir. E ve B vitaminleri ön sıralardadır. Bu saydığımız B ve E vitaminleri direkt beyne etki etmesi nedeniyle depresyon hastalığına iyi gelmektedir. Bu gıdalara da örnek vermek gerekirse, ıspanak, fasulye, brokoli, ayçiçeği çekirdeği, fındık ezmesi, pirinç, patates, tahıl, alabalık gibi örnekleri çoğaltmak mümkündür. Bu besinleri yeterince tüketmek depresyon hastalığını kolay atlatmak için uygun olur.Depresyona faydalı gıdalar hakkında sizlere genel bilgileri sunduk. Sizlerde daha sağlıklı olmak,besinlerin mucizevi etkilerinden yararlanmayı arzuluyorsanız sağlıklı ve düzenli beslenerek kendinizi koruyun.

Strese İyi Gelen Besinler

Stres her insanın genel olarak yaptığı bir durumdur. Bunun ne zaman karşımıza çıkacağını bilmemiz imkânsızdır. Bu nedenle yaşamımızı olumsuz etkileyen stres sağlığımızı da zan altında tutmaktadır. Sağlıklı beslenmek stres ile baş etmek etkili yöntemlerden birisidir. Size nelerin iyi geldiğini bilerek hareket etmeniz verebileceğiniz en doğru karar olur. Sonbahar mevsimi ile ilgili zor ve stresli günler yaşıyorsanız, sizler için hazırladığımız bu güzel önerileri dikkate almanızı tavsiye ediyoruz. Strese iyi gelen besinler. Neler isterseniz bu konuda sizleri aydınlatalım.

Moralinizi Yükseltecek Besinler Nelerdir?

Yeşil bitkiler familyasından gelen Ispanak: Genelde brüksel lahanası gibi gıdalar depresyon belirtilerinin azalmasına, kısa sürede gitmesine katkıda bulunuyor. Çünkü söz konusu bitkilerin içeriğinde folik asit ve B vitamini bulunmaktadır. Bunlar ise doğrudan morali yükselten besinlerdir.

Balık Omega 6: Balık beynin ve kalp-damar sisteminin gelişmesine yol açıyor. Ayrıca, balığın içerdiği yağ moralin yükselmesine etki etmektedir. Somon balığı bu açıdan daha faydalıdır.

Portakal: Yüksek C vitaminine sahip olan Meyveler Portakalda olan C ve B6 vitamini bu meyveyi daha da değerli yapıyor. Çünkü araştırmalarla portakalın morali pozitif yönde etkilediği saptanmıştır.

Safran: Ruh halini olumlu yönde etkileyen faktörlerden biri de safrandır. Bu değerli baharat yemeklere katılarak da kullanılabilir.

Mutluluğun Hormonu Çikolata: Çikolata zararlı sayılan uyuşturucu maddeden alacağınız haz kadar size yüksek moral verebilir. Eğer kendinizi yorgun hissediyorsanız, çikolata yiyerek bundan tamamen kurtulabilirsiniz. Kullandığınız sigara gibi maddeler kadar çikolatanın içerdiği kafein de bu isteğinizi olumlu etkileyecektir. Faydalı karbonhidratlar Uzmanlar öğlen saat 15:00-17:00 arası 120 kaloriden fazla olmayacak şekilde 25-30 grama kadar karbonhidratlı yiyeceklerden kullanmayı öneriyor. Ama bu zaman dikkatli olmak gerekir. Çünkü bu, şeker hastalarına tavsiye edilmez.

Havuç: Göz ve beyin sağılığı için birebir olan havuç aynı zamanda sakinleştirici bir özelliğe sahiptir. Havuç yiyerek mutlu olabilirsiniz.

Depresyona, Sağlığa İyi Gelen Çeşitli Besinler Nelerdir?Bitki Çayları: Depresyon için faydası oldukça büyük olan bitki çaylarından özellikle, melisa, adaçayı, ıhlamur, papatya çayı, çörekotu çayı, hibiskus çayı strese birebir gelen içecekler arasında yer alıyor. Moralinizi yüksek tutan besinler için lif içeriği zengin olan sebze ve meyveleri tüketin. Ceviz, badem, Hindistan cevizi, kivi yiyerek de sakin bir yapıya kavuşabilir, streslerinizden sonsuza dek uzaklaşabilirsiniz. Stres yapmak birçok hastalığın başlangıcıdır. Sakin ve ılımlı olmaya çalışın üzerinizde var olan kötü enerjileri bir kenara atarak sağlıklı düşünceler içinde yaşayınız. Sizlere moralinizi yüksek tutacak besinler hakkında genel bilgileri sunduk. Bu bilgileri dikkate almanızda fayda göreceksiniz.

Romatizmaya Hangi Besinler İyi Gelir?

Romatizma, bağışıklıkta meydana gelen sıkıntılardan dolayı eklemlerde oluşan iltihaplanmadır. Genelde en çok havanın nemli ve yağmurlu olduğu zamanlarda baş gösterir. Bu nedenle romatizma hastalığına sahip olan kişilerin genelde kas ve eklem ağrıları fazlası ile görülür. Gece başlayan ve sabaha kadar bu acı ile kişiyi inleten bu ağrı romatizma hastalığının en büyük belirtilerindendir. Bu hastalık için kendimiz beslenmemize özen göstererek yâda doktor kontrolünde uygun tedavi biçimleri oluşturulabiliriz. Bu yazımızda romatizmaya hangi besinler iyi gelir? Sizlere bunlardan bahsetmek istiyoruz.

Balık: Romatizma hastalığı için omega 3 bakımından zengin olan, ton balığı ve somon gibi balıklar uygun olabilir. Romatizma için, balık düzenli olarak tüketilebilir. Naz özü: Yapılan araştırmaların sonucunda nar özünün romatizma rahatsızlıklarına iyi geldiği bulgusuna ulaşılmıştır. Ayrıca ağrıları kestiği de belirginleşmiştir. Romatizma ağrılarına neden olan eklemlerdeki iltihabı yok etmede oldukça etkindir.

Yumurta: Romatizma için en iyi çözümlerden biri de protein ve sülfür açısından zengin olan yumurtadır. İltihabı, sülfür yok edebilmektedir. Eklemlerde ve dokularda sülfür oldukça etkin rol oynar. Kas dokularının korunması için de B vitamini olarak zengin olan yumurta önemle tüketilmelidir. Tahıl: Romatizmal hastalıklara ve eklem yanmalarına, içindeki kimyasallar yardımı ile ilaç olabilmektedir.

Kekik: Romatizmaya iyi geldiği bilinir. Vücuttaki diğer yağlarda kekik yardımı ile parçalanabilir. Banyo sırasında kekik sürülebilir. Zencefil: Romatizma yanıklarını ve ağrılarını yok eder. Kan damarlarında genişlemeye yarar. Ayrıca daha hızlı kan dolaşımına etki eder.

Biber: Bir avuç biber ile ağrı olan yere masaj yapar gibi sürün. Bu yöntem ile romatizma ağrıları azalacaktır. Kavun: Yarım boy bir kavun ile günlük C vitamini ihtiyacınızı rahatlıkla karşılayabilirsiniz. Betakaroten ve A vitamini ile vücuttaki romatizmal rahatsızlıklara iyi gelmektedir

Zeytinyağı: İçinde var olan zengin mineraller ve vitaminler sayesinde cilde son derece iyi gelen zeytinyağı aynı zamanda etkili bir ağrı kesici görevini üstlenmektedir. Zeytinyağı ile ağrıyan eklemlere masaj yapmak iyi bir çözüm olabilir. Özellikle romatizma hastası olanlar zeytinyağı masajını sık sık uygulamaları gerekir.

Adaçayı: Sakinleştirici bir çaya sahip olan ada çayı bitkisi mucizevî bir dokunuşa sahiptir. Bu tür rahatsızlıklarda hem ağrıyı aşlıyor, hem de kişinin rahatlamasına, sakin kalmasına öncü oluyor. Romatizma hastalığı sizde yüksek oranda var ise sizlere gece yatmadan önce adaçayı yapıp içmenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz. Romatizmaya iyi gelen mucizevî gıdalar hakkında sizi doğru bir şekilde bilgilendirdik. Bu besinlerden az tüketen birisi iseniz bu rahatsızlığın artmasına sebep olursunuz. Bu yüzden sağlıklı beslenerek zinde kalmayı bilmeniz gerekir. Özellikle omega 6 bakımında zengin olan balığın sizin için kurtarıcı bir özelliğe sahip olduğunu unutmayınız. Eğer romatizma hastalığınız her geçen gün artıyorsa size detaylı test yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Şekerin Düşmesine Yardımcı Besinler Nelerdir?

Sağlıksız beslenme sonucu ortaya çıkan şeker hastalığı ileri ki zamanlarda risk faktörünün içinde yer almaktadır. Bu nedenle Türkiye ‘de birçok insanda şeker hastalığı genel olarak vardır. Doktor yardımı alınsa da yeterli olmamaktadır.Bu yüzden sadece ilaçlar ile değil bir de beslenme ile de bu şeker miktarını vücudumuzdan doğal olarak atabiliriz. Tüketilen besinlere dikkat edilmesi bu hastalıkta oldukça önemlidir. Şeker, aksi durumda fazlasıyla rahatsızlık verici olabilir. Bu nedenle bu yazımıza konu olacak şekerimizi dengeleyen ve düşüren yiyeceklerden bahsetmek istiyoruz. Peki, şekerin düşmesine yardımcı olan besinler nelerdir? Hep birlikte öğrenelim ne dersiniz?

Depresyona, Sağlığa İyi Gelen Çeşitli Besinler Nelerdir?Tarçın: Tarçın hastalıklara karşı birebirdir. Özellikle şeker hastalığına içerisindeki insülin azaltıcı etkisi ile iyi geldiği bilinir. Bu özellik ile şekeri dengelemeye yardımcıdır.

Elma Sirkesi ya da Limon: Bu besinler karbon hidratlı besinler ile tüketilirse şekerinizi düşürür ve dengeler.

Acı Kabak: Pankreasta insülin üretimine katkı sağlar. Bu besinin suyunu sabahları içmek oldukça yararlıdır.
Bunlardan başka şeker hastalığı için iyi gelen besinler ise, Hint Bektaş’ı üzümü, çemen, mango yaprakları, guava meyvesi gibi besinler şeker dengelemeye oldukça yardımcıdır.

Keten tohumu: Keten tohumu şeker düşürmede oldukça etkindir. Vücudun üretmediği omega 6 desteklemektedir. Ayrıca besin lifi ve yağ asidi takviyesi de yapmaktadır. Böylesi bir özelliğe sahip keten tohumu tüketilmesi gerekmektedir.

Badem: İçerisindeki zengin protein ve yağlar sayesinde metabolizmaya yardımcıdır. Ayrıca insülin direncini kontrol eder. Bunun için günde 10 – 15 arası badem tüketilebilir. Patates: Kan şekerini dengede tutar. İçerisindeki glisemik indeksin düşük olması bunda etkindir. Patates, kan şekerini yavaşça arttırır. Sonrasında belirli bir düzeyde sabit tutmaya yardımcıdır.

Şeker hastalığı teşhisi; doktor tarafından konulan bir hastalık türüdür. Doktor size neler yemenizi neler yememenizi önceden bir liste şeklinde sunar. Sizin yapmanız gereken doktorun verdiği kurallara dikkatli bir şekilde uyum sağlamak olacaktır. Çay tüketen birisi iseniz katiyen şeker kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Sizlere şekeri düşüren besinler hakkında bilgiler sunduk. Umarız bu bilgilerden yeterli bir şekilde faydalanırsınız.

Zencefilli Bal Nelere İyi Gelir?

Özellikle solunum yolları tedavisinde zencefilli balın faydaları gözle görünür bir şekilde fazladır. Bal eklediğiniz zencefil, kendine has yararlarını, bal ile daha fazla göstererek daha iyi bir şekilde vücuda iletmektedir. İki ayrı şifanın bir araya gelmesi, çok daha fazla şifa veren bir özellik ortaya çıkarmaktadır. Zencefilli Balın Faydaları Nelerdir? Astım problemlerine iyi gelir Astım kişiyi son derece rahatsız eden bir durum ortaya çıkarmaktadır. Zencefil bal karışımına bir tutam kadar karabiber ekleyerek astımın doğurduğu yan etkileri azaltabilirsiniz. Bu karışım hem iltihap giderici özelliği bakımından hem de tansiyonu dengeleyerek karaciğere daha fazla oksijen ulaşmasına yardımcı olması bakımından son derece faydalıdır. Solunum rahatsızlıklarını iyileştirir Bu iki şifalı karışım, solunum problemlerinde büyük bir destek sağlamaktadır. Balgam söktürücü özelliği sayesinde bronşları açarak, nefes almayı kolaylaştırmakta ve kişiyi oldukça rahatlatan bir seviyeye getirmektedir. Bu amaçla eczanelerde satılan zencefil bal içerikli pastillerden kullanarak da aynı etkiyi sağlamış olursunuz. Mide bulantısının da önüne geçen bu pastiller, yolculuk sırasında araç tutmalarını önlemeye destek olacaktır. Kanseri önlemeye yardımcı olur Yapılan araştırmalar sonucu zencefil ve bal ikilisinin, kanseri önleyip yayılmasını yavaşlattığı bildirilmektedir. Kanser tedavilerinden kemoterapinin yan etkilerini de azaltmaya yardımcı olmaktadır. Peki, zencefilli bal nelere iyi gelir isterseniz bunu hep birlikte öğrenelim.

Kansere karşı korunmada önemli bir yardımcıdır. Sindirim sistemine destek olur Sindirimin yavaş olması ve bağırsak tembelliği birçok rahatsızlığı beraberinde getirmektedir. İçeriğindeki şifalı maddeler ile zencefil son derece etkili bir sindirim sistemi yardımcısıdır. Antioksidan özellik gösteren zencefil bal karışımı, sindirim sisteminin hızlandırılmasına ve bağırsak hareketlerinin kolaylaşmasına yardımcı olmaktadır. Zencefil ve bal ile yapılan şurup sindirim sistemi zayıf olan kişilerce 1 çay kaşığı kadar tüketilmelidir. Kalp sağlığını korur Zencefil bal şurubu, tansiyon, kalp krizi, felç, damar tıkanıklığı gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltarak kalp sağlığını korumaktadır.
Nefes darlığına ve her türlü astım rahatsızlıklarında nefes açıcı özelliğe sahiptir. Kuru öksürükte kullanılır. Hatta bronşit geçiren hastaların zencefilli balı kesinlikle tüketmeleri onların daha hızlı bir şekilde iyileşmelerine öncü olacaktır. Çok etkileyici bir ağrı kesici olarak bilinir. Geçmeyen baş ağrılarında, diş ağrılarında ağrı kesici özelliğini üstlenir. Bu nedenle her türlü ağrıda doğal olarak ağrı kesici görevini üstlenir. Her türlü mide ekşimeleri, mide yanmaları ve mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Özellikle midesi hassas olan ve çabuk bulana kişiler zencefilli balın faydalarında kesintisiz bir şekilde yararlanmalıdırlar. Sindirim sistemini kolaylaştırarak, her türlü kabızlık ve metabolizma sıkıntılarını giderir. Gaz sorunu olanlar mutlaka zencefilli bal çayı içmelidirler.
Saç sağlığını korur. Özellikle saçta istenmeyen dökülmelerin ,beyazlamaların önüne geçer. Saçınıza, cildinize ve her türlü deri hastalıklarına iyi geldiği söylenir. Kısacası zencefilli balın faydaları oldukça fazladır.

Not: Sizlere birbirinden farklı, depresyona sağlığa yararlı besinler hakkında bilgiler verdik. Umarız bu bilgiler sizin için çok işe yarayacak nitelikte olur.
Kaynakça:
www.uzmankirala.com
Yaşasınhayat.com
Bilgice.com
mynet.com
sağlıklıyaşam.com

Yazar:Suna Korkmaz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.