Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Solunum Yetmezliği Ve Damar Tıkanıklıkları

1 441

Solunum Yetmezliği Ve Damar TıkanıklıklarıSolunum yetmezliği olarak bildiğimiz bu hastalık akciğerin inlenme aşamasında gerekli olan gaz değişimini yapamamasından kaynaklanır. Solunum yetmezliği tek bir nedene bağlı değildir. Birçok nedene bağlı olarak tetiklenebilecek bir hastalıktır.Nefes darlığı nedeni ile solunum yetmezliği çeken hasta yeterli hava akışını sağlayamadığı için akciğerine yeterli havayı da pompalayamaz duruma gelir.

Solunum yetersizliği bazı panik atak hastalarında ileri derecede yaşanır. Bunun nedeni akciğerlerdeki problemler değil panik atağın yaşattığı bir durumdur. Bu nedenle solunum sıkıntısı yaşayanların gerekli kontrolleri yaptırarak sıkıntının neden kaynaklandığının tanısını koydurtması gerekir.

Solunum yetmezliği yaşanmasına neden olan faktörler arasında kan basıncı değerleri vardır. Kan basıncı değerleri ikiye ayrılır. İlki atardamarlardaki oksijen seviyesi diğeri ise atardamarlardaki karbonhidrat basıncıdır.Yani solunum sıkıntısı çeken hastada atardamarlardaki oksijen seviyesi düşer.

Solunum yetmezliği bronş ve bronşçuklardaki bazı nedenlerden dolayı tıkanma sonucunda da yaşanır.Solunum yetmezliğini tetikleyen nedenler arasında bronşit astım hastalığı olanlar alerjik hastalığı olanlar vardır. Kirli hava solunumu güçleştiren etkenler arasında bulunur. Sigara içiminden kaynaklanan koah hastalığı nefes darlığı yaşayanlarda en çok görünen hastalıktır. Soğuk havalarda nefes darlığı yaşanmasına neden olur. Bazı ilaçlarında yan etkileri nefes darlığı yaratabilir.

Nefes darlığının tedavisi nefes darlığına neden olan durumun tespiti sonrasında nefes açıcı ilaçlar bronş genişleticiler ve nefes egzersizleri sayesinde tedavi edilir. Kalp hastalığından kaynaklanan nefes darlığı problemleri de yine ilaç uygulamaları ile tedavi edilir.Damar tıkanıklıklarının oluşma nedenleri arasında sağlıksız beslenme genetik faktörler sigara alkol kullanımı aşırı yağlı yiyecekler gut hastalığı ve şeker hastalıkları gibi etkenler yüzünden yaşanan ciddi sağlık problemleri yaşatabilen sorunlardır.
Damar tıkanıklıkları zaman içerisinde vücutta biriken yağ ve diğer kimyasalların damarlara hasar vermesi ile başlar. Kimyasalların kan dolaşımındaki olumsuz etkileri hücrelerin damarların iç yüzeylerine yapışmalarını sağlar. Bu süreç içerisinde plak oluşumları damarların tıkanmasına ve elastik yapısının kaybolmasına yol açar ve hasar verir. İlerleyen damar tıkanmaları doku ve organlara giden kan dolaşımını olumsuz etkiler. Giden kan miktarında düşüş görülür.

Damar tıkanıklıkları vücudumuzda kalp damar tıkanıklığı beyin damarlarının tıkanması bacak damarlarında oluşan tıkanmalar ve böbrek damarlarında görülür.Böbreklerde oluşan damar tıkanıklıkları zaman içerisinde böbreği çalışamaz hale getirebilir.Böbrek yetersizliği yaşanır.Kalp damarlarında oluşan tıkanmalar göğüs ağrıları ritim bozukluğu ile kendini gösteriri.Tedbir alınmaz ise kalp krizi riski vardır.Bacaklarda oluşan damar tıkanmaları hastaya ağrılı bir süreç yaşatır.Kişi yürüyemez duruma gelir.Deride koyulaşma ve kalınlaşma olur.Beyin damarlarında oluşan tıkanmalarda görmede konuşmada ve hafızada problemler oluşur. Bilinç kaybı yaşanabilir. Kol ve bacaklarda kas gücü kaybı ve hissizlik oluşur.
Damar tıkanıklıkların yaşatabileceği hastalıklardan korunmak için özenli bir yaşam tarzı edinmeniz gerekir.Tedavi doktorunuzun önereceği ilaç diyet tedavileri ile sorunun çözümü aşamasında gereken yapılacaktır.Ancak çok ilerlemiş vakalarda cerrahi müdahale kaçınılmaz olacaktır.

Yazar:Enes Eker

1 yorum
  1. Yasin COŞKUNER diyor

    Merhaba, babam 81 yaşında. Daha önce ayaklarında damar tıkanıklığı oldu yapay damar takıldı. Şimdi ise KOAH hastalığının son evresinde ve yine damar tıkanıklığı var. Hastanedeki doktorlar narkozu atamaz çünkü ciğerler bitik diyor ve cihaza bağlı sizce bu durumda ne yapılabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku