Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Atlara Neden Soldan Binilir?

0 955

8749_atGünlük hayatta farkında olmadığımız birçok davranışın sebebi aslında yıllar öncesine dayanıyor. Her gün yaptığımız bazı hareketlerin kaynağı ilginç bir hikaye olabilirken bazılarının sebebi de fiziki durumumuz olabiliyor. İnsanların yıllardan beri ata sol taraftan binmesinin sebebi genelde sağ elin aktif olarak kullanılmasıdır. Kılıç, kalkan ve at ile sürdürülen savaşlar zamanında savaşçılar kınlarından kılıçları rahatlıkla çıkarabilmek için kınları sol tarafına yerleştirirdi ki sağ el ile kılıca rahatlıkla ulaşılabilsin. Ata sol taraftan binilmesinin bir sebebi de budur. Ata binen bir kişinin aniden kılıcını çekmesi gerekebilirdi. Biraz düşünürsek bazen uzunluğu yere kadar değebilecek olan dev kılıçlar sol tarafta taşınırken ata sağ taraftan binmek zor ve mantıksız olurdu.

Savaşçı atın sol cihetinden sol ayağını üzengi üzerine yerleştirip sağ ayağını da atın üzerinden geçirip ata binince kılıç bir sorun teşkil etmiyordu. Öyle ki o dönemde ordudaki disipline çok fazla önem verildiğinden dolayı, düşmana karşı heybetli ve tek düzen içinde görünmek için rahatlık bakımından ata sağdan binmesi gereken solak savaşçılar da ata soldan binmek zorundaydı.

İşte kökenleri yıllar öncesine dayanan ata soldan binme alışkanlığı da bugün kültürlere yerleşmiş durumda. Ata soldan binmek bugün spor olarak devam eden at biniciliğinde önemli kurallardan bir tanesi durumundadır.

Yazar:Hasan Demİrcİ

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.