Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Baş Ağrılarını Geçirmek İçin Etkili Yöntemler

0 258

8750_1470839322907Çoğu zaman nedeni olmadan başlayan ve günümüzü mahfeden baş ağrılarından kurtulmak için, ilaç almak yerine, oldukça etkili doğal yöntemleri deneyebilirsiniz. İlaç kullanmak, uzun vadede vücuda zarar verecektir. Baş ağrılarına sebep olan etkenler ikiye ayrılmaktadır. Bunlar hava değişimleri ve psikolojik etkenlerdir. Hava değişimleri söz konusu olduğunda, çevresel faktörlerin etkisi oldukça büyük olur. Bunlara sebep olanlar, egzoz dumanları, sigara dumanları, fabrika dumanlarıdır. Psikolojik sorunlara bağlı baş ağrıları ise, sürekli gereksiz konuları kafaya takmak, çok düşünmek, stres yapmak, sinirlenmek ve uykusuzluk problemleridir. Bu iki ana öğede yer alan durumlar baş ağrılarını tetikleyebilmektedir. Ancak doğal yöntemleri hiçbir zarar görmeden kullanabilir ve baş ağrılarınıza son verebilirsiniz. İşte baş ağrısı çektiğinizde uygulayabileceğiniz, en etkili yöntemler:

– Limon ve nanenin baş ağrısını geçirmedeki rolü oldukça büyüktür. 3 yaprak taze nane ve yarım limon suyunu, 1 bardak suyun içerisine koyup bekletin. Bir süre beklettikten sonra, bu karışımda bir bez ıslatıp alnınıza koyun. Bezi 15 dakika süreyle bekletin ve tekrar ıslatın. Etkisini çabuk göreceksiniz.
– Güçlü ve yoğun kokular, baş ağrısını tetikler. Ancak nane yağı veya migren taşı koklayarak da, baş ağrısını azaltmak mümkündür.
8750_images– Baş ağrısı hissettiğinizde, ensenize buz dolu poşet koyabilir ve ayaklarınızı sıcak suyun içinde bekletebilirsiniz. Bu ikisini aynı anda yaptığınızda, sıcak ve soğuk farkından kan akışınız değişir ve baş ağrınız azalır.
– Bir bardak su içine, 1/3 tatlı kaşığı taze rendelenmiş zencefil ya da toz zencefil ekleyip için. Kan damarlarını genişleten zencefil sayesinde, ağrınız kısa sürede dinecektir.
– Baş ağrısı çektiğiniz zaman, avuç içinize bir buz küpü alıp, iyice sıkın. Bu yöntemde elinizin donduğunu hissetmelisiniz. Bu durum ağrı eşiğini yükseltir ve baş ağrınızı hissetmenizi engeller.
– Baş ve işaret parmak arasındaki dokuyu, acı hissedecek kadar sıkarak baş ağrınızı hafifletebilirsiniz. Çünkü bu yöntem ile ağrı eşiğinizi başka yöne yönlendirmiş olursunuz.
– Bir kalemi dişlerin arasına alın ve çok güçlü olmayacak şekilde ısırın. Baş ağrınızın hafiflediğini fark edeceksiniz.
– Baş ağrısında en etkili kuruyemiş, çiğ bademdir. İçeriğinde bulunan salisilin enzimi nedeniyle, 20 tane çiğ badem yemeniz ağrının geçmesini sağlayacaktır.
– Evlerinizi güzelleştirmek için kullandığınız kasımpatı çiçeğini çayını demleyerek içebilir ve ağrınızı yok edebilirsiniz.
– Birçok derdin devası olarak bilinen papatya, baş ağrılarında da çaredir. Bir tencere suyu kaynatıp, üzerine süzgeç yerleştirin. Süzgecin içine kuru veya taze papatya koyup üzerini kapatın. Bir süre beklettikten sonra, papatyalardan çıkan buharı içinize çekin. Ağrınız kısa sürede hafifleyecektir.
– Lavanta yağı ile baş ağrısı için uygulayabileceğiniz 2 yöntem mevcuttur. Birincisi yarım tencere kaynamış suya, 5 damla lavanta yağını damlatarak buharını soluyun. İkinci yöntemde ise, lavanta ve badem yağını, 1/3 oranda karıştırıp şakaklarınıza masaj yoluyla uygulamak olacaktır. Her iki yöntemde, baş ağrısını geçirmek için oldukça etkilidir.
– Normal miktarda tüketeceğiniz kahve, ağrının beyne ulaşmasına engel olur. Ayrıca kahvenizin içine yarım limon sıkarak, kafeinin hızlı etki etmesini sağlayabilir ve baş ağrınızdan, daha hızlı kurtulabilirsiniz.
– Baş ağrısı yaşamanızın başlıca sebeplerinden biri, mineral eksikliğidir. Mineral dengenizi koruduğunuz zaman, baş ağrılarınızın azaldığını fark edersiniz. Bu dengeyi koruyabilmek için, her gün en az 1 şişe maden suyu tüketebilirsiniz.
– Baş ağrılarını bitkisel çaylar ile de geçirmeniz mümkündür. Örneğin anason çayı, ada çayı, melisa çayı, papatya çayı gibi bitkisel çayların içinde bulunan maddeler baş ağrısını alıyor. Sizin daha sakin ve rahat düşünmenize yardımcı oluyor. Stresi hayatınızdan çıkartmayı bilmeniz gerekir. Örneğin trafiklerde yapılan stresler, borç stresleri kişinin oldukça başını ağrıtır. Bu gibi durumlarda mümkün oldukça uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.
– Hava koşullarına bağlı baş ağrılarında da durum aynıdır. Temiz havayı bol yeşillik ve ağaçlık olan yerlerde almaya çalışın. Fabrika dumanları, sigara dumanları ve egzoz dumanları sizin daha çok başınızı ağrıtacaktır. Baş ağrılarında bir de en küçük ağrıda hap içmeyiniz. Bu sizde bağımlılık yapacak daha sonraki baş ağrılarınıza olumlu cevap vermeyecektir. Sağlıklı yaşam için yediklerinize içtiklerinize dikkat etmeniz gerekir.

Kaynakça:
saglikveyasam.com

Yazar:Suna Korkmaz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.