Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Çörek Otunun Faydaları

0 425

Çörek Otunun Faydaları

Son dönemde GDO’lu ve hormonlu ürünler ile kötü beslenme saldırısına uğrayan insanoğlu, doğallıktan uzak bu ürünlerin sağlığına verdiği zararı yine doğallıktan uzak kimyasal ilaçlar ile tedavi edemeyince tekrardan doğal besinlere yönelmeye başlamıştır.

Anadolu’da halkın beslenme ve tedavi amacıyla başvurduğu birçok bitki olmasına rağmen, bunlar arasında çörek otunun yeri ayrıdır diyebiliriz.Bu noktada besinlerin organik olanları seçilmeye gayret edilirken, bir yandan da organik bitkisel ürünlerle tedavi çalışmaları yapılmaktadır. Doğanın ve doğallığını yeniden keşfeden insanoğlunun bu özel buluşması, hiç şüphesiz birçok doğal bitkinin de bilim dünyası tarafından araştırılmasına temel hazırlamıştır.

Çörek Otunun Faydaları

Çörek otu ve çörek otunun insan sağlığına olan faydası hususunda, İslâm peygamberi Hz. Muhammed tarafından da birçok önemli bilgi paylaşılmıştır. Bir hâdiste, “ölümden başka her şeye devadır” diyerek çörek otunun faydalarına dikkat çeken Hz. Muhammed’in bu söylemleri, İslâmi bilim dünyasında çörek otuna olan ilgiyi arttırmıştır.

Peki, gelişen teknoloji ve bilimsel çalışmalar ile çörek otunda ne gibi etkiler gözlemlenmiştir? İnsan sağlığına ne gibi faydaları vardır?

Selçuk Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Uslu’nun yapmış olduğu akademik çalışmalarda, çörek otunun birçok faydası dikkati çekerken bunlardan bağışıklık sistemini güçlendirmesi, kansere ve gribal iltihaba karşı önleyici/koruyucu ve tedavi edici özellik göstermesi öne çıkanlardır.

Bağışıklık sistemi, bizi neredeyse tüm hastalıklara karşı koruyan önemli bir sistemimizdir. Dolayısıyla bu sistemimizin güçlü ve sağlıklı olması, bizi birçok hastalıktan korumuş olmaktadır. Çörek otunun bağışık sistemine yaptığı bu katkı da bu sebeple çok önemlidir.

Çörek Otunun Faydaları

Çörek otu aynı zamanda aşağıda yazacağımız etkileri de içeriğinde barındırır:

– Kanserle mücadelede önleyici, tedavi edici etkisi vardır.

– Vücutta mantar gelişimini önler.

– Mikrop aktivitelerini engelleyerek, bağışıklık sistemini düzenler ve güçlendirir.

– Mide ve böbrek hastalıklarında tedavi edici rol üstlenir.

– Alerjiyi önlemesinin yanında, astımın olumsuz etkilerinden de kişiyi korur.

– AIDS hastalığına karşı önleyici etkisi vardır.

– İltihap oluşumunu engeller.

Peki, tüm bu etkilerden faydalanmak için çörek otunu nasıl tüketmeliyiz?

Çörek otu, gerek çaya ilave ederek, gerek çeşitli işlemlerce elde edilen yağından faydalanılarak, gerek baharat olarak mutfağımızda kullanarak, gerekse de kapsül şeklinde kullanılabilir. Tabi ki kullanacağımız yönteme göre günlük alacağımız dozaj değişiklik gösterir.

Yazar:Özlem Yüksel

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku