Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Augusta Ada Lovelace Kimdir?

0 402

Augusta Ada Lovelace Kimdir?Zeki bir matematikçi olan Ada Lovelace, 1800’lü yılların ortalarında ilk bilgisayar programı için talimatlar yazdığı düşünülmektedir.Erken YıllarAugusta Ada Byron olarak dünyaya gelen Ada Lovelace, ünlü şair Lord George Gordon Byron’un yegane meşru çocuğu oldu. Lord Byron’un Ada’nın annesi Leydi Anne Isabella Milbanke Byron ile olan evliliğinde mutlu değildi. Leydi Byron kızı doğduktan sadece haftalar sonra kocasından ayrıldı. Birkaç ay sonra da Lord Byron İngiltere’den ayrıldı ve Ada babasını bir daha görmedi. Babası Yunanistan‘ da öldüğünde Ada 8 yaşındaydı.Ada, 1800’lü yılların ortalarında aristokrat bir kız için alışılmadık bir tarzda yetiştiriliyordu. Annesinin ısrarı üzerine, öğretmenler ona matematik ve bilim dersi verdiler. Bu zorlu konular zamanında kadınlar için uygun görülmüyordu, ancak annesi sıkı çalışmalara girmenin Lovelace’in babasının öngörülemeyen mizacını geliştirmesini engelleyeceğini düşünüyordu.ı.İlk başlarda Lovelace, sayı ve dil için bir yetenek gösterdi. Sosyal bir reformcu olan William Frend’den dersler aldı; William King, ailenin doktoru; ve Mary Somerville, İskoç astronomu ve matematikçi. Somerville, Kraliyet Astronomi Topluluğu’na kabul edilen ilk kadınlardan biriydi.

Babbage ve Analitik Motor : Ada, 17 yaş civarında, bir matematikçi ve mucit olan Charles Babbage’yle tanıştı. Çift arkadaş oldu ve daha eski Babbage Ada’ya akıl hocalığı yaptı. Babbage aracılığıyla Ada, University of London profesörü Augustus de Morgan ile ileri matematik eğitimi almaya başladı.Ada, Babbage’nin düşüncelerinden etkilendi. Bilgisayarın babası olarak bilinen matematiksel hesaplamaları yapmak için geliştirilen fark motorunu icat etti. Ada bitmeden önce makineye bakma şansına sahipti ve onu gördüğünde büyülendi. Babbage, daha karmaşık hesaplamaları yapmak için tasarlanmış, analitik motor olarak bilinen başka bir cihaz için de planlar hazırladı.

Ada’nın daha sonra İtalyan mühendis Luigi Federico Menabrea tarafından İsviçre günlüğü için yazılan Babbage analitik motoru hakkındaki bir makaleyi tercüme etmesi istendi. Orijinal Fransızca metnini İngilizce’ye tercüme etmekle kalmadı, aynı zamanda kendi düşünce ve düşüncelerini makaleye ekledi. Notları, orijinal makaleden tam üç kat daha uzun sürdü. Çalışması, 1843’te İngiliz bilim dergisinde yayınlandı. Ada, Augusta Ada Lovelace için yalnızca “AAL” başlığını kullandı.Ada, notlarında, sembolleri harflerle ve sayılarla birlikte ele alacak makinenin kodlarının nasıl oluşturulabileceğini anlattı. Ayrıca, motorun bir dizi talimatın, yani bilgisayar programlarının bugün kullandığı döngüsel olarak bilinen bir işlemi tekrar etmesi için bir yöntem kurdu. Ada, makalede diğer ileriye dönük düşünce kavramlarını da önerdi. Çalışmaları için, Ada sıklıkla ilk bilgisayar programcısı olarak düşünülür.Ada’nın makalesi hayattayken çok fazla dikkat çekmiyordu. Daha sonraki yıllarında kumar dalında kazanmak için matematiksel planlar geliştirmeye çalıştı. Ne yazık ki, planları başarısız oldu ve onu mali açıdan tehlikeye attı. Ada, 27 Kasım 1852’de Londra’da rahim kanserinden öldü. Annesi, Nottingham, İngiltere’deki St. Mary Magdalene Kilisesi mezarlıklarında babasının yanına gömüldü.

Augusta Ada Lovelace Kimdir?Kişisel hayat: 1835 yılında Ada üç yıl sonra Lovelace Kontu olan William King ile evlendi. Daha sonra Lovelace Kontesi unvanını aldı. Atlarla bir aşk paylaştılar ve üç çocuğu bir araya getirdi. Çoğu hesaptan eşinin akademik çalışmalarını destekledi. Ada ve kocası, bilim adamı Michael Faraday ve yazar Charles Dickens’in de aralarında bulunduğu birçok ilginç zihinle sosyalleştiler.Bununla birlikte, Ada’nın sağlığı, 1837’de bir koloradan sonra daha da kötüye gitti. Astım ve sindirim sistemi ile ilgili sıkıntılar yaşıyordu. Doktorlar, laudanum ve afyon gibi ağrı kesicilerini verdi ve kişiliği değişmeye başladı. Bildirildiğine göre ruh hali değişimi ve sanrılar görüldü.

Miras : Ada Lovelace’in bilgisayar bilimleri alanındaki katkıları 1950’li yıllara kadar keşfedilmedi. Onların notları, BV Bowden tarafından tekrar yayınlandı ve bunları Faster Than Thought: 1953’te Dijital Bilgisayar Makineleri Sempozyumu’nda yayınladı . O zamandan beri Ada, eserleri için birçoğu ölümünden sonra onur kazandı. 1980’de ABD Savunma Bakanlığı, Lovelace’den sonra yeni geliştirilen bilgisayar dili “Ada” olarak isimlendirdi.
Ünlü şair Lord Byron, Augusta Ada Byron, Lovelace Kontesi (“Ada Lovelace” olarak iyi bilinir) 10 Aralık 1815’te Londra’da doğdu. Ada erken yaşta matematiğe armağan ettiğini gösterdi. Charles Babbage tarafından yapılan bir icat üzerine bir makale çevirdi ve kendi yorumlarını ekledi. Birçok bilgisayar konseptini tanıttığı için ilk bilgisayar programcısı Ada kabul edildi. Ada 27 Kasım 1852’de öldü.

Kaynakça:
https://www.biography.com/people/ada-lovelace-20825323
https://www.quora.com/What-is-Ada-Lovelace
https://www.matematiksel.org/bilgisayarin-anasi-ada-lovelace/

Yazar:Hatice Öztürk

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.