Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Hangi Yiyecekler Çok Kilo Yapar ?

0 352

Hangi Yiyecekler Çok Kilo Yapar ?Sağlıklı besinler yemenize rağmen çok kilo alıyorsanız bunun fazla tüketimden ve sık uygulanmasından kaynaklandığını unutmayın. Kim istemez ki sevdiği yiyeceklerden tadarken kilo almamak.

Fakat bazen ençok sevdiğiniz gıdalar, sizde istenmeyen kiloların oluşmasına zemin hazırlıyor. Kontrollü beslenilmediği sürece kilo alırsınız. Bu nedenle,fazla kiloların sağlık açısından zararları olduğunu unutmayınız. Peki hangi yiyecekler çok fazla kilo yapar? İsterseniz size kilo yapan gıdalardan söz edelim.

Kuruyemişler Kilo Alımını Hızlandırıyor !

Gittiğimiz misafirliklerde,komşu ziyaretlerinde,ve dizi ve sinema keyiflerinde önümüze en çok konulan kuruyemişler ve çay keyfi derken ,kuruyemişleri ne kadar tükkettiğimizin farkına varamıyoruz. Kalori bakımından zengin olan hatta birçok kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olan kuruyemişlerde yağ bakımından ve lif ve enzimler bakımından zengin minerallere sahiptir. Severek yediğimiz fakat kalorisinden haberdar olmadığımız birçok kuruyemiş direk kilo alımını hızlandırıyor. Örneğin ; bir fındığın kalorisine şöyle bir göz attığımızda,650 kaloriye sahip iken,patlamış mısır 478 kalori ile önümüze çıkıyor. İkisi arasında çok fazla fark yok. Kilo alımı için yediğiniz miktarla beraber kalorilerin hızlı bir şekilde arttığını fark ederiz. Bu yüzden kuruyemişler sağlık bakımından zengin olduğundan ama kalorisi yüksek olduğundan dolayı tüketimi az olmalıdır.Mutlaka az da olsa yenilmelidir. Bu vücut için gerekli bir besindir.

Fıstık,Fındık Ezmesi Ve Çİkolata Sosları Kilo Almada Yüksek Gıdalar Listesinde Yer Alıyor !

Kahvaltılarda severek yediğimiz ve tadına doyamadığımız fındık,fıstık ve çikolata sosları oldukça kilo yapan gıdalardır. Hergün düzenli yenildiğinde vücut buna bir zaman sonra alışıyor ve sürekli istiyor. Kontrolsüz kilo alımına zemin hazırlayan bu lezzetlerde az ve öz yemek sağlık açısından faydalı olacaktır. Çocuklarda fazla tüketimi erken yaşta obezite hastalığına davetiye çıkarır. Sağlıklı ve kontrollü bir şekilde alındığı sürece herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Hangi Yiyecekler Çok Kilo Yapar ?Tereyağı,Tahin pekmez,Reçel,Katı Yağlar Kilo Aldırıyor !

Kahvaltılarımızın vazgeçilmez sultanlarından olan reçeller,tahin pekmezler ve tereyağları çabuk kilo aldırıyor. Çünkü bunlarda yağ yakımı hızlı bir şekilde gerçekleşmiyor. Pekmezi sadece sabahları aç karna bir tatlı kaşığı tüketmek,kan seviyesinin normal değerlere ulaşmasına ve dinç olmanıza faydası olur. Bu tür gıdaların fazlası kilo alımı için yeterlidir. Kilo almak istemiyorsanız bu gıdalardan tadımlık yemeli ve bunun ayarını katiyen geçmemelisiniz.

Hangi Yiyecekler Çok Kilo Yapar ?Diğer Çok Kilo Yapan Besinler Neler ?

Neredeyse her yediğimiz gıdada kilo alma ihtimalimiz yüksek görünüyor. Meyvelerde ,sebzelerde,unlu ve şekerli gıdalarda,içeceklerde,ve çeşitli atıştırmalıklarda çabuk kilo alırız. Bunlar nelerdir ? cipsler,patates kızartmaları,çikolatalar,muzlar,kuruyemişler,kurutulmuş meyveler,peynir,avakado,muz,baklagiller,kekler,yağlı yiyecekler,yağlı sütler gibi gıdaları fazla tükettiğiniz zaman ister istemez kilo alırsınız. Bunları hızlı yakmak için spor yapmalı ve en önemlisi mümkün oldukça az yemeyi alışkanlık haline getirmeniz gerekir.Sağlıklı günler dileği ile.

Kaynakça:
uzmanişi.com

Yazar:Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.