Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Liwerpool Islam Cemıyet Başkanı Adullah Quilliam Kimdir

0 228

Liwerpool Islam Cemıyet Başkanı Adullah Quilliam Kimdir1856 yılında İngiltere’de hem babası ve hem de annesi itibariyle zengin ve aristokrat bir ailenin evladı olarak Liverpool’de doğdu. Babası saat imalatcısı, annesi ise meşhur bir doktor olan J.Berrard Burrows’un kızıydı.

Bir tarafdan hukuk tahsil ederek diğer tarafdan da Papaz Charles Bear’dan dini dersler aldı ve Metodist bir hıristiyan olarak yetişti.1878 yılında avukat oldu.

Vİctoria İngitere’sinde alkol kullanımı ve fahişelik had bir safhada idi.Alkol aleyhtarları ‘ Temperance’ adıyla bir cemiyet kurmuşlardı. Quilliam, ahlaki yönü çok kuvvetli olarak yetişmişti. Bu cemiyete girdi ve gazetelerde ve dergilerde alkolizm aleyhtarı yazılar yazdı.

26 Yaşında seyahate çıkarak önce Güney Fransa‘ya sonra Fas‘a gitti Fas’ta müslüman bir yahudi olan Musa isimli bilgili bir kimse ile tanıştı. Musa, İslamiyeti derin bir surette inceledikten sonra kabul etmiş bir kimseydi.

Quilliam, onunla uzun uzun hasbihallerde bulunduktan sonra İslam’ın ‘Hak Din’ olduğunu kavrayarak müslüman oldu.

Öğrendiklerini kaynaklardan teyid etmek üzere İngilizce bir Kur’an tercümesi bularak okudu.

Bundan sonra Arapça ,Farsça ve hatta Türkçe’yi öğrenen ve Abdullah adını alan bu büyük mücahid, İslami bilgisini tam manasıyla elde ettikten sonra islam Dünyasın’da seyahate çıkarak her tarafı dolaştı.

O sırada 31 yaşında bulunuyordu.Bu seyahate çıkmadan, İngiltere’de 1887 yılında, müslüman olduğunu velveleli surette ilan etti.Liverpool İslam cemiyetini kurmuştur ve bu cemiyet altında vefatına kadar mücadeleye devam etmiştir.

Kaynakça:
Sultan II.Abdülhamid

Yazar:Sena Henna

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.