Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Avokado Yağı mı? Zeytinyağı mı?

0 694

4420_zeytinyagiAvokado yağı mı yoksa zeytinyağı mı saçlarınız ve cildiniz için daha iyidir? Bu sağlıklı yağları karşılaştırmak ve onların sizin saç sağlığınız ve cildiniz için sahip oldukları faydaları keşfetmek çok ilginç. İkisi de tekli doymamış yağlar olmakla birlikte, ikisi de omega-3 ve omega-6 ‘dan zengindir ve bolca E vitamini içerirler.

Avokado yağı da zeytinyağı da birçok hastalığı önler.Yüksek tansiyon ve kolesterolü düşürür ve saç kalitesini korur. Ancak her ikisini karşılaştırmamız gerekirse hangisi daha sağlıklı kabul edilir? Her ikisinin de pozitif etkileri olsa da markete gidip birini almak isterseniz hangisini tercih edersiniz? Bu yazıda ikisini karşılaştırarak, saçınıza ve cildinize kaybettiğiniz ışıltıyı hangisini seçerek verebileceğinize karar verelim. Bu oldukça zor bir seçim ve mağazada ikisinin faydalarını gördükçe seçim yapmak gittikçe zorlaşıyor.

Avokado yağı:

4420_avokado

Avokadodan soğuk çıkarma işlemi ile elde edilen avokado yağı, E vitamini açısından zengin ve son derece sağlıklı bir beslenmeye yardımcı olur. Temel yağlar ve antioksidanların mükemmel bir kombinasyonu olup yumuşak bir aroma ve zümrüt yeşili rengi ile harika bir salata sosu seçimidir. Bütçe için düşündüğümüzde, avokado yağı çok yönlülük ve kullanılabilirlik nedeniyle en iyi seçim olabilir. Zeytinyağının bir çok faydası olmasına rağmen, avokado yağı daha sağlıklıdır çünkü avokado yağındaki besin maddeleri zeytinyağında bulunanlardan daha fazladır.

Avokado yağı, besinlerden aldığımız kolesterol ve trigliseridin emilimini engelleyen oleik asitten zengin olup, kalp-damar sisteminin korunmasını sağlar. Tümörlerin büyümesini engelleyen omega-3 ve omega-6 yağ asitlerinden zengin olduğundan kanseri önlediği de bilinmektedir. Avokado yağının saç ve cildiniz için faydalarını unutmamak gerekir, saçınız ve cildiniz üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturan lesitinden oldukça zengindir. Bu tabaka saç ve cildinizin nem kaybını önler ve hasar görmesini engeller. A, D ve E vitaminleri de buna yardımcı olur.

Zeytinyağı

4420_zeytin Zeytinden elde edilen zeytin yağının bir çok kullanım alanı vardır. Zeytinyağı yemek, kozmetik, sabun, ilaç ve lambalarda kullanılır. Avokado yağı gibi zeytinyağı da oleik asit esterleri, palmitik ve omega-3 yağ asitlerinin karışımından oluşup avokado yağını en çok aranan yağlardan biri yapar. Dahası, zeytinyağı birçok yağlarda bulunmayan güçlü antioksidan özelliklere sahiptir. Önemli besin değerleri nedeniyle zeytinyağının prostat, sindirim sistemi ve meme malign tümörleri üzerinde koruyucu bir etkisi olduğu bilinmektedir.

Zeytinyağının düzenli kullanımının da, koroner kalp hastalıkları riskini azalttığı bilinmektedir. Zeytinyağının antioksidanlar açısından zengin olduğu için oksitleyici kötü kolesterol düzeyini azaltarak, kalp krizi riskini azalttığı bilinmektedir. Kan basıncını düşürerek kalp krizi önler. Günlük aldığınız kötü yağ asitlerini zeytinyağı ile değiştirerek kan şekeri düzeylerinizi kontrol edebilirsiniz. Bu da zeytinyağını diyabetikler için en doğru seçim yapar. Saç dökülmesi yaşayanlar saç derilerine zeytin yağıyla masaj yaparak hızlı sürede zeytinyağının iyileştirici etkisini görebilirler. Ayrıca vücuttaki lekeleri aydınlatmak için de vücudunuza zeytinyağı ile masaj yapabilirsiniz. Son olarak zeytinyağı tırnak güçlendirici etkisi ile de bilinir. Ilık zeytinyağı ile her gece parmaklarınızı masaj yaparak tırnak etlerinizi yumuşatabilir ve güçlü tırnaklar inşa edebilirsiniz.

Sonuç:

4420_sac Avokado yağının da zeytin yağının da saymakla bitmeyen faydaları olsa da, avokado yağı her bakımdan biraz daha etkili bulunmuştur. Başlangıç olarak, avokado yağı zeytinyağına göre besin öğeleri ve tekli doymamış yağlar bakımından daha zengindir ve bu nedenle cildin daha derinlerine emilir. Ayrıca iyileştirici özelliklerini karşılaştırmamız söz konusu olduğunda, avokado yağının zeytinyağına göre çok daha etkili ve hızlı olduğunu kanıtlamıştır.

Avokado yağı güneşin zararlı ışınlarına karşı cilde bir kalkan görevi görür ve bunu dünyadaki her yağdan daha iyi yapar. Eğer kendiniz için doğru güneş koruyucuyu bulmakta zorlanıyor iseniz, bir şişe avokado yağı satın alarak hem cildinizi saatlerce nemli tutar, hem de herhangi bir kaygı duymadan güneşe çıkabilirsiniz. Son olarak pişirme sırasında avokado yağı zeytinyağından çok daha yüksek bir sıcaklıkta yanma noktasında ulaşır yani zeytinyağı çok daha hızlı yanar. Yağ yakılması sırasında oluşan serbest radikaller sağlık için zararlı kabul edilir ve unutmayın serbest radikaller çeşitli hastalıkların en önemli nedenidir.

Zeytinyağının faydaları göz ardı edilemez. Ancak şimdi avokado yağı ve zeytinyağının faydaları karşılaştırıldığında avokado yağı yarışı kazanmış gibi görünüyor. Yinede seçim sizin. Siz hangisini seçerseniz seçin sağlıklı ve ışıldayan bir cilt ve saçlar için düzenli kullanmaya özen gösterin.

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/avocado-oil-vs-olive-oil.html

Yazar: Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.