Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Avrupa Ülkelerine Yük Gönderirken Dikkat Edin!

0 108

Türkiye’den Avrupa yük göndermek istiyorsunuz. Araştırmalar yapmaya başladınız. Avrupa’ya yük gönderirken nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında sizler için araştırma yaptık. Bu araştırmalar içerisinde en önemli olan konular yükü gönderme türünüze göre istenilen belgeler ve gerekli resmi kuruluşlara üyelikleriniz olmalıdır. Uluslararası evden eve nakliyat için ise vize, oturum izni gibi bazı prosedürleri gerçekleştirmeniz gerekiyor. Ticari yük gönderenler için gönderici, alıcı gerçek veya tüzel kişi olsa dahi vekâletli gümrükçülerinin olması aynı zamanda ithalat, ihracat yapma yetkisine sahip olmalıdırlar. Yukarıda sayılan yeterliliklerini var ise aşağıdaki bilgilerle nasıl bir uluslararası nakliyat firması ile çalışmanız gerektiği ve dikkat etmeniz gereken hususlar hakkında bilgiler vereceğiz.

Avrupa’ya Yük Gönderirken Nakliyeci Tercihi Nasıl Yaparım?

Almanya, Hollanda, Fransa, İspanya, İtalya, Hollanda, Belçika, İsviçre, İsveç gibi ülkeler Avrupa’nın en büyük ekonomilerine sahiptirler. İngiltere’nin birlikten ayrılmasından sonra ekonomi dengelemeleri ülke sıralamalarını değiştirmiştir. Genelde Türkiye’den Avrupa’ya dış ticaret yaparken yüklerinizin zamanında, güvenceli şekilde sağlam teslimatı için en gerekli husus kaliteli hizmet sunan nakliye firmalarıyla çalışmaktır. Bu firmalar çeşitli yasal prosedürleri yerine getirmek zorundadır. Ama zorundadır kelimesi her bulduğunuz firma ile çalışacağınız anlamına gelmiyor. Genelde kurumsal firmalar bu prosedürleri gerçekleştiriyor. Araştırmalarımız sonucunda TİO Belgeli firmalar taşıma işleri organizatörlüğü yaparken; L2 Belgeli firmalar özmal araçlarıyla teslimat yapıyor. Uluslararası evden eve nakliyat işleri için C3 belgeli taşımacılar vardır. TİO Belgeli firmalar çoğu lojistik faaliyetleri kapsayacak şekilde işlemler yapmaktadır. Sizler için örnek Almanya nakliye konusunu araştırdık. Almanya’ya nakliye yapan firmalar arasında gördüğümüz Hiper Lojistik’in sitesine yer alan bilgilere göz attık. CMR Sigortası, FFL Poliçesi, Dernek Üyeliği ve Kalite belgelerini inceledik. Bu belgelerin uluslararası taşıma yetkinliğine haiz şirketlerin sahip olduğunun farkına vardır.

Avrupa’ya Yük Gönderirken En Önemli Hususlar Nelerdir?

  • İhracat, İthalat Belgeniz olmalı ve evden eve taşıma yapacak iseniz ona göre vize, oturum izni gerekli!
  • Gümrükçünüz olmalı veya Taşıma işleri organizatörünün size önereceği gümrükçüye vekâlet verebilirsiniz.
  • Ticaret Odasına Kayıt
  • Gümrük ve Ticaret Bakanlığına Kayıt
  • İlgili İhracatçı Birliğine Kayıt

Yükleriniz ister parsiyel, isterse 1 araç veya konteynerı doldursun. İlk önce işlemleri yapabilmeniz için yukarıda saydığımız hususlara dikkat etmeniz gerekir.

Avrupa’ya Yükü Nasıl Gönderebilirim?

Bu soruya cevabımız karayolu, havayolu, denizyolu, intermodal gibi taşıma çözümleri bu alanda karşımıza çıkıyor.

Karayolu: Komple Tır veya gabari dışı, ağır nakliyeler için genelde kullanılmaktadır. Soğuk zincir teslimatları da yerini almaktadır. Ortalama teslimat süreleri Türkiye – Fransa arası 7 gün.

Havayolu ve Minivan Nakliye: Yükünüzün küçük ve değerli ise havayolu veya minivan nakliye çözümünü size öneririz. Son yılların lojistik sektörüne kattığı en önemli hızlı gönderi çeşitlerinden biri minivan taşımacılıktır. Yükleriniz Türkiye’den Avrupa kapı teslimi ortalama 48 saat ile 72 saat arası sürmektedir.

İntermodal (Kara + Demiryolu): Bu taşıma modülünde ise karşımıza karayolu kullanılarak demiryolu entegreli taşımalar görünüyor. Karayoluna göre daha yavaş teslimat yöntemi içerisinde yerini almaktadır. Ortalama teslimat süreleri 15 gün ile terminal yoğunluğuna göre 30 günü bulmaktadır.

Denizyolu Taşıma: Konteyner veya açık yük sevk edebilirsiniz. Deniz aşırı taşıma ile sağlanan bu taşıma yönteminde yükleriniz ortalama 20 gün ile 45 gün arasında teslimatları ön görülmektedir. Direk servis, aktarmalı ve uğrak limanlara göre transit süreler değişmektedir.

Avrupa’ya yük gönderirken dikkat etmeniz gereken hususları kısaca özetler isek; İhracat, ithalat yetkinliğiniz veya o ülkede vize, oturum izniniz olmalı. Taşıma türünü size en uygun şekilde seçmeniz gerekiyor. Nakliye firması seçimi yaparken dikkat etmeniz gerekenleri sizlere yukarıda sıralamıştık. Yüklerinizin güven içerisinde teslim olması dileğimizle iyi günler dileriz.

Kaynaklar           :

www.hiperlojistik.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku