Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Ay Çekirdeğinin Faydaları

0 2.707

İnsanların gündelik yaşamda televizyon başında, bankta otururken yaptıkları şeylerin başında çekirdek yemek gelir. Çekirdek yemek, adeta bir stres atma yöntemidir.
“Günebakan” olarak da adlandırılan ay çekirdeği, tüm bunların yanı sıra son derece faydalı olan bir besin maddesidir. Her şeyin olduğu gibi onun da azı karar, çoğu zarar olarak kabul edilir

Ay Çekirdeği Besin Değeri

Kalori 163
İçerdiği toplam yağ: 14 gram
Doymuş yağ 1,5 gram
Doymamış yağ 9,2 gram
Tekli doymamış yağ 2,7 gram
Protein 5.5 gram
karbonhidrat 6.5 gram
Lif 3 gram
E vitamini RDI’nin % 37’si
Niasin RDI’nin % 10’u
B6 Vitamini RDI’nın % 11’i
Folat RDI’nin % 17’si
Pantotenik asit RDI’nin % 20’si
Demir RDI’nin % 6’sı
Magnezyum RDI’nin % 9’u
Çinko RDI’nin % 10’u
Bakır RDI’nın % 26’sı
Manganez RDI’nin % 30’u
Selenyum RDI’nın % 32’si

Sağlık Açısından Genel Faydaları

Ay Çekirdeğinin FaydalarıAyçekirdeği, E vitamini, magnezyum, protein, linoleik yağ asitleri ve çeşitli bitki bileşikleri içerdiği için kan basıncını, kolesterolü ve kan şekerini düşürmeye yardımcı olabilir

Dahası, çalışmalar ayçiçeği tohumlarını diğer birçok sağlık yararı olduğunu göstermektedir.

Kalp Hastalığına Faydaları

Yüksek tansiyon, kalp hastalığı için kalp krizine veya felce yol açabilecek önemli bir risk faktörüdür

Ayçiçeği tohumlarında ki bir bileşik, kan damarlarının daralmasına neden olan bir enzimi bloke eder. Sonuç olarak, kan damarlarınızın gevşemesine yardımcı olarak kan basıncınızı düşürür. Magnezyum ayçiçeği tohumu (aynı zamanda kan basıncı azaltır.

Ek olarak, ayçiçeği tohumu doymamış yağ asitleri, özellikle linoleik asit bakımından zengindir. Vücudunuz, kan damarlarını gevşeten ve daha düşük kan basıncını arttıran hormon benzeri bir bileşik yapmak için linoleik asit kullanır. Bu yağ asidi ayrıca kolesterolün düşürülmesine de yardımcı olur.

3 haftalık bir çalışmada, dengeli bir diyetin parçası olarak günlük 30 gram ayçiçeği yiyen tip 2 diyabetli kadınlar, sistolik kan basıncında% 5 düşüş yaşadılar.Katılımcılar ayrıca “kötü” LDL kolesterol ve trigliseritlerde sırasıyla % 9 ve% 12 düşüş kaydetti.Bunlar bu ürünün kalp hastalığında neden tüketilmesi gerektiğinin en temel göstergeleridir.

Şeker Hastalığı İçin Faydaları

Ayçiçeği tohumlarının kan şekeri ve tip 2 diyabet üzerindeki etkileri birkaç çalışmada test edilmiştir ve umut verici görünmektedir, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Araştırmalar, sağlıklı bir diyetin bir parçası olarak günlük 30 gram ayçiçeği yiyen kişilerin, Ay Çekirdeğinin Faydalarısadece sağlıklı bir diyetle karşılaştırıldığında, altı ay içinde açlık kan şekeri miktarını yaklaşık % 10 azaltabileceğini göstermektedir.

Ayçiçeğinin kan şekeri düşürücü etkisi, kısmen bitki bileşiği klorojenik asidinden kaynaklanmaktadır.

Araştırmalar, ekmek gibi yiyeceklere ayçiçeği eklenmesinin, karbonhidratların kan şekeri üzerindeki etkisini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Ayçiçeği proteini ve yağı midenin boşalma hızını yavaşlatır, bu da karbonhidrattan daha yavaş şeker salınmasına izin verir.

İltihap İçin Olan Faydaları

Kısa süreli iltihaplanma doğal bir bağışıklık tepkisi olsa da, kronik iltihap birçok kronik hastalık için bir risk faktörüdür).

Örneğin, inflamatuar C-reaktif proteinin kan seviyelerinin artması, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet riskinin artmasıyla doğru orantılıdır.

6.000’den fazla erişkinde yapılan bir çalışmada, haftada en az beş kez ayçiçeği ve diğer tohumlar yediğini bildirenlerde, hiç yemeyenlere kıyasla % 32 daha düşük C-reaktif protein seviyeleri olduğunu göstermiştir.

Bu tür bir çalışma neden ve sonuç bağlantısı gösteremese de, ayçiçeği tohumlarında bol miktarda bulunan E vitaminin C-reaktif protein seviyelerini düşürmeye yardımcı olduğu bilinmektedir

Flavonoidler ve ayçiçeği çekirdeğindeki diğer bitki bileşikleri de iltihaplanmayı azaltır.

Yazar: Fatma Rana Arıbaş

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku