Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Yatak Islatmada Farklı Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

0 310

Çoğu çocuk veya yetişkin yatak ıslatma sorunu yaşamazken, bir kısım çocukta yaşadığı bu problemi zamanla aşar. Bu nedenle çoğu tedavi, çocuk en az yedi yaşına gelene kadar ertelenir. Ancak durumun çocuğun öz saygısına veya aile ve arkadaşlarıyla ilişkilerine zarar verdiği algılanırsa tedavi daha erken başlayabilir.
Yatak ıslatma sorunu tedavi edilirken bazı tedavi yaklaşımları vardır. Bunlar kişini durumuna, nedene ve sıklığa bağlı olarak değişir. Tedavi seçenekleri şu şekildedir;

Davranış Stratejileri

Yatak ıslatan çocuklar tedavi edilirken öncelikle ebeveynlere şunlar tavsiye edilebilir:
• Yatmadan önce çocuğun mesanesini iyice boşalttığından emin olmak,
• Çocuğun tuvalete erişimini iyileştirmek; örneğin, alt yatağında uyumasını sağlamak ve ulaşabileceği bir yerde bir oturak bulundurmak,
• Yatak ve yorgan (özellikle erkek çocuklar için) üzerinde su geçirmez örtüler ve ardından yatak örtüsünün üzerinde emici tabakalar kullanmak.
• Kokuyu gidermek için okula gitmeden önce çocuğa sabah duş / banyo yaptırmak
• Sıvıları kısıtlamak; çocuk, gün boyunca aralıklı olarak günde yaklaşık sekiz içki içmelidir, sonuncusu ise yatmadan yaklaşık bir saat önce olmalıdır. Gece yiyecek ve içeceklerinde (örneğin çay, kahve, kola, çikolata) kafeinden kaçınılmalıdır.
• Varsa kabızlığı tedavi edilmelidir. Yatak Islatmada  Farklı Tedavi Seçenekleri Nelerdir?
• Ödül sistemleri koyulmalıdır. İstenen bir davranışı teşvik etmek için pozitif pekiştirmenin kullanılmasını tavsiye edilir. Burada amaç, kuru geceleri (veya buna yönelik herhangi bir adımı) olumlu bir şekilde güçlendirmek ve ıslak yataklar üzerindeki olumsuz vurguyu azaltmaktır.
• Planlanmış uyanma, çocuğu “kaldırmaya” tercih edilir. Programlı uyanma, çocuğu periyodik olarak (bir ila üç kez) gece uyandırmayı ve idrara çıkması için tuvalete götürmeyi içerir. Sonunda, uyanmalar arasındaki süre, çocuk yatağı ıslatmadan tam bir gece geçirene kadar uzatılır. Çocuğun dolu bir mesane hissini öğrenme fırsatından mahrum bırakılması ve uyanmadan idrara çıkması için teşvik edilmesi nedeniyle bazı çocuklarda kaldırmanın ters etki yaptığı düşünülmektedir.
• Yaşlı bireyler, normal enürezis saatlerinden önce kendilerini uyandırmak için bir çalar saat kullanabilir.

Doktorlara Ne Zaman Başvurmalıdır?

İlk tavsiyeden sonra daha aktif tedavi istenirse, o zaman bir çocuk doktoruna, enürezis kliniğine (bölgenizde varsa) veya bir kontinans danışmanına sevk, çocuğa en uygun programı geliştirmenin bir sonraki adımı olabilir. Program genellikle yatak alarmlarının kullanımına odaklanır.
Desteklenen Yatak Alarm Programları
Enürezis alarmları, nem algılandığında yüksek bir ses çıkarır, böylece çocuk yatağı ıslatmaya başlar başlamaz uyanır. Uzun vadeli ve güvenli bir tedavi olarak kabul edilirler. Yatak alarmları, destekle (enürezis hemşiresi gibi) kullanıldığında ve çocuk kurumaya motive edildiğinde % 65 ila 80 başarı oranına sahiptir. 4 Çocuğu mesanenin dolu olduğu hissinde uyanmaya “şartlandırmaya” yardımcı olurlar. Etkinlik, tek başına davranışsal tedavilerden daha iyidir ve nüks oranı, farmakolojik tedavilerden daha düşüktür.
Alarmlara genellikle üç ila beş ay ihtiyaç duyulur. 14 gece kuruluk sağlandığında, çocuklar fazladan sıvı (yatmadan önceki saatte 500 mL’ye kadar su) içmeye teşvik edilmeli ve art arda yedi ila 14 kuru gece olana kadar buna devam edilmelidir. Bu meydan okuma biçimi, yatak alarmıyla birlikte kullanılır ve “aşırı öğrenme” olarak bilinir. Bu, nüks oranını % 50’den % 25’e düşürür. Nükseden çocuklara derhal tekrar desteklenen alarm programı sunulmalıdır.
Desmopressin
Desmopressin, ADH’nin sentetik bir analoğudur ve mevcut tek antidiüretik ilaçtır. Gece üretilen idrar hacmini azaltarak çalışır ancak sadece kullanıldığı gecelerde bu sorunu uzun vadede iyileştirmez. Çoğu durumda, bu ilacı düşünmeden önce bir yatak alarm programını denemek uygun olacaktır.
Desmopressin ile ilgili güvenlik endişeleri Nisan 2007’de İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA), hiponatremi, su zehirlenmesi ve konvülsiyonların desmopressin burun spreyi kullanımıyla ilişkili olduğunu belirten bir ilaç güvenliği uyarısı yayınlanmıştır. Bunu takiben, gece enürezis endikasyonu İngiltere’de desmopressin burun spreyinden çekilmiştir.
Aralık 2007’de ABD ilaç düzenleyicileri, FDA, iki ölümden sonra gece enüreziste kullanım için desmopressin burun spreyini artık onaylamadıklarını ve hiponatremiye bağlı nöbetlerin% 41’inin 17 yaşından küçük insanlarda meydana geldiğini gösteren verilerin gözden geçirildiğini belirtti. desmopressin en yaygın olarak birincil gece idrar kaçırmada kullanılır.Yatak Islatmada  Farklı Tedavi Seçenekleri Nelerdir?
BNF 2008 şunu belirtir: “İlaç Güvenliği Komitesi, hastaların bir kusma veya ishal vakası sırasında (sıvı dengesi normale dönene kadar) desmopressin almayı bırakmalarını tavsiye etmektedir. Hiponatremik konvülsiyon riski, önerilen başlangıç dozuna uyularak en aza indirilebilir. Ve vazopressin salgılanmasını artıran ilaçların, örneğin trisiklik antidepresanların eşzamanlı kullanımından kaçınarak bu yapılmalıdır.
Ara sıra kısa süreli desmopressin kullanımı

Desmopressin burun içi spreyi şu anda tamamen uzman tavsiyesi üzerine finanse edilerek mevcuttur. Tabletler şu anda finanse edilmiyor. GP’lerden, okul kampları veya yatılılar gibi kısa süreli kullanım için desmopressin reçetelemeyi düşünmeleri istenebilir. Ailenin başa çıkmasına yardımcı olmak için gerekirse, desmopressin alarm tedavisine ek olarak da sunulabilir.
Desmopressinin bir Cochrane incelemesi, plaseboya kıyasla yatak ıslatmayı azaltmada etkili olduğu sonucuna varmıştır. Desmopressin kullanıldığında, çocukların çoğu daha az ıslak geceler geçirir (haftada ortalama bir gece daha az) ve daha fazlası kuru hale gelir (288 çocuğu içeren beş çalışmada plasebo tedavisi kullanan% 2’ye kıyasla% 19). Normal desmopressin dozu, yatmadan önce intranazal olarak 20 ila 40 mikrogram veya ağızdan 200 ila 400 mikrogramdır. Sıvı alımı, dozdan bir saat önce en az sekiz saat sonra sınırlandırılmalı ve hastalara veya ebeveynlere su tutma ve hiponatremi semptomlarını (örneğin baş ağrısı, bulantı, kusma, kilo alma veya konvülziyon) bildirmeleri söylenmelidir.
Daha yüksek bir dozun daha düşük bir dozdan daha etkili olup olmadığını güvenilir bir şekilde değerlendirmek için yeterli veri yoktur, bu nedenle yan etkileri ve maliyetleri en aza indirmek için en düşük etkili doz kullanılmalıdır.

Diğer İlaç Seçenekleri

Oksibutinin, gündüz idrar kaçırmada yararlı olabilir ve ayrıca gece idrar kaçırmayı iyileştirebilir. Mesane instabilitesi olan hastalarda veya desmopressine yanıt vermeyen çocuklarda düşünülebilir.
Trisiklik antidepresanlar, çocuklarda gece idrar kaçırma için kontrendikedir. Trisiklik antidepresanlar, en yaygın olarak imipramin, tarihsel olarak noktürnal enürezisin tedavisi için kullanılmıştır ve etkililik kanıtı vardır, ancak güvenlik kaygıları vardır. Önemli bir endişe, ölümcül olabilen aşırı dozdur. İndometasin, diklofenak ve diazepam, noktürnal enürezisli çocuklarda başlangıç tedavisi olarak önerilmemektedir.

Kaynakça:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279492/
https://patient.info/news-and-features/bedwetting-treatment-options

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku