Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ayak Parmağı Uyuşmasının Sebepleri ve Tedavisi

0 69

Ayak uyuşması bir şeyin ayak parmaklarında normal kan akışı engellendiğinin bir işaretidir. Bazı vakalar hafiftir ve kendi başlarına düzelirken bazıları daha uzun sürebilir veya aniden oluşup düzelebilir. Uyuşukluk farklı insanlardan farklı hissedilebilir. Ayrıca uyuşukluk hissi, neyin sebep olduğuna bağlı olarak değişebilir. Bir insan ayak parmaklarında uyuşma hissettiğinde, aşağıdakilerle karşılaşabilir:
• Karıncalanma hissi
• İğne batırılıyormuş hissi
• Dokunulduğunda sıcak veya soğuk hissetmeme durumu
Ayak parmaklarında uyuşmanın birçok nedeni vardır. Bazı insanlar ayakkabılarını değiştirir veya soğuk koşullara maruz kalmaktan kaçınırsa ortadan kalktığını görür. Bazı durumlarda ise uyuşukluk, diyabet, periferik arter hastalığı (PAD) veya multipl skleroz (MS) gibi tedavi gerektiren tıbbi bir durumdan kaynaklanıyor olabilir. Ayak uyuşması nedenini bulmak ve gerekirse tedavi olması önemlidir. Aşağıda ayak parmaklarında hissedilen uyuşukluk nedenleri, olası tedaviler hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Ayak Parmaklarında Oluşan Uyuşukluk Nedenleri

Ayak parmaklarında görülen uyuşukluğun hafiften şiddetli olmasında değişen birçok neden vardır. Parmak uyuşukluğu kendi kendine kaybolmazsa veya belirgin bir nedeni yoksa kişiler bir doktorla başvurabilir. Aşağıdakiler, bir kişinin ayak parmaklarında uyuşma hissetme nedenlerinden bazılarıdır.
Dar ayakkabı kullanmak
Sıkı ayakkabılar ayak parmaklarında olası bir uyuşukluk nedenidir. Sıkı ayakkabı giymek ayak parmaklarındaki kan dolaşımı azaltabilir ve bu da karıncalanma veya uyuşukluğa neden olabilir. Benzer şekilde, bir ayak yaralanması için sıkı bir alçı ya da sargı kullanılması, ayak parmaklarına doğru dolaşımını engelleyebilir. Ayakkabıların uygun boyut ve genişlikte olduğunu kontrol edilmeli ve ayak yaralanması için alçıya veya başka bir korumaya ihtiyacı varsa, alçıda veya sargısı yerinde iken parmakların his durumu kontrol edilmelidir.
Ağır egzersizler
Uzun süre koşmak veya yürümek, geçici olarak ayak parmaklarında ve ayaklarda uyuşukluğa neden olabilir. Fakat bu uyuşukluk, egzersizi durdurduktan sonra azalmalıdır. Düzgün oturan ayakkabı giyilmesi, egzersiz sırasındaki uyuşukluğu en aza indirebilir. Amerikan Çocuk Spor Hekimliği Akademisi, yürüyüş ayakkabılarını her 300-500 mil’de veya aşınmış görünmeden önce değiştirmesi gerektiği konusunda uyarıda bulunmuştur.
Soğuğa maruz kalmak
Soğuk havalarda dışarıda olmak, özellikle de ayakların ıslandığı durumlarda ayak parmaklarında uyuşukluğa neden olabilir. Bir kişi soğuk havalarda ayak uyuşması fark ederse, ısınmak için içeri girmelidir. Aşırı soğuğa maruz kalmak donmalara ve kalıcı doku hasarına neden olabilir ve amputasyona neden olabilir. Soğuk bir evde veya binada yalınayak dolaşmak, ayak parmakları tekrar ılınana kadar geçici uyuşukluğa neden olabilir. İçeride kalın çoraplar veya terlikler giymek, soğuk ayakların ısınmasına yardımcı olabilir.
Raynaud sendromu
Raynaud sendromu, bir kişinin kan damarları soğuğa ve strese çok fazla tepki verdiğinde meydana gelmektedir. Genellikle, durum parmak uçlarındaki kan damarlarını etkiler ve aşağıdaki sağlık koşullarına neden olmaktadır:
• Uyuşma
• Karıncalanma
• Soluk ve mavi renge dönen cilt rengi bir değişikliği
Raynaud’a sahip kişiler, vücudu sıcak tutmanın semptomları önlemeye yardımcı olabileceğini görebilir. Daha ciddi vakalarda, bir kişinin ilaca ihtiyacı olabilir.
Bunyonlar
Bunyonlu bir kişi doğru genişlikte ve büyüklükte ayakkabı giymelidir. Bunyon, ayak başparmağının dibinde büyüyen kemikli bir yumrudur. Kişiler, başparmağını içe doğru iten dar ve dar ayakkabılar giyerse bunyon alabilir ve zamanla, bu basınç kemik deformasyonuna neden olabilmektedir. Bunyon, ayağa oturan ayakkabıları bulmayı zorlaştırabilir. Ayakkabılar parmak uçlarında çok sıkı olabilir ve bu da uyuşukluğa neden olabilir. Bunyon şikayeti olan kişiler bir ayak ve ayak bileği uzmanını görmeli ve basınç veya rahatsızlığı önlemek için uygun genişlikte ve büyüklükte ayakkabı giymelidir.
Kırık ayak
Bir ayak parmağı kırığı yada ayak kırığı, uyuşukluğa veya karıncalanmaya neden olabilir. Kırık ayak parmakları sıklıkla bir kişi bir kaza geçirdiğinde, düştüğünde veya ayak parmaklarını sert bir nesneye çarptığında meydana gelir. Bir kişi ayak parmaklarına zarar verirse ve uyuşukluk yaşıyorsa doktora görünmelidir. Bu kırık, kemiğin doğru şekilde iyileşmesini sağlamak için tedavi gerektirebilir.
Morton nöroması
Morton’un nöroması, ayak topundaki sinirlerden birinin etrafındaki doku kalınlaşmasıdır. Ayaklarda ve ayak parmaklarında yanma ve uyuşmaya neden olabilir. Ayağın altında bir çakıl taşı veya başka bir nesne varmış gibi hissedebilir. Amerikan Ortopedi Cerrahları Akademisi, Morton Neuroma’sı olan kişilerin % 80’inin aşağıdakilerin bir kombinasyonu ile rahatlama sağlayabildiğini açıklamaktadır:
• Daha geniş ve sağlam olmayan ayakkabılar giymekten ve yüksek topuklu ayakkabılardan kaçınmak
• Sinir üzerindeki baskıyı hafifleten özel ayakkabı ekleri ve pedleri kullanmak
• Şişme ve enflamasyonu azaltan steroid enjeksiyonlarına sahip olmak
Koşma gibi yüksek etkili sporlara katılan kişiler, mola vermenin Morton’un nöromasını hafifletmeye yardımcı olabileceğini görebilir. Ayağın iyileşmesine yardımcı olmak için yüzme gibi düşük etkili bir etkinlik denenebilir. Şayet yukarıdaki kolullar rahatlama sağlamazsa, doktor sinir üzerindeki basıncı azaltmak için ameliyat önerebilir.
Şeker hastalığı
Diyabetin komplikasyonlarından biri diyabetik nöropati denilen bir durumdur. Diyabetik nöropati, yüksek kan şekeri seviyelerinin sinirlere zarar vermesi, ayak parmaklarında ve ayaklarda uyuşma ve karıncalanma oluşmasına neden olabilir. Diyabet hastası kişilerin günlük ayaklarını kontrol etmeleri ve kan şekerini kontrol altında tutmak için sağlık uzmanlarıyla birlikte çalışması gerekir. Ayrıca yalınayak gitmekten kaçınmalı ve uygun bir şekilde oturan ayakkabılar giymelidirler.
Periferik arter hastalığı
PAD, periferik vasküler hastalık (PVD) veya arterlerin sertleşmesi olarak da bilinir. Vasküler Cerrahi Derneği’ne göre, ABD‘de 10 milyondan fazla insanı etkilemektedir. PAD, arterlerde plak birikimi olarak bilinen birikintiler olduğunda meydana gelir . Plak birikmesi kan akışını azaltır ve bacaklarda veya ayaklarda ağrı, güçsüzlük ve uyuşukluğa neden olabilir. Kişiler yüksek kan basıncı veya sağlıksız kolesterol seviyesinden PAD alabilirler ve diyabet ayrıca PAD’a neden olabilir. Doktorlar genellikle egzersiz, daha sağlıklı bir diyet ve PED’i kontrol etmek için sigara içmemelerini önerir. Bazı durumlarda, insanların ilaçlara veya ameliyatlara ihtiyacı olabilir.
Çoklu skleroz
MS, beyni ve omuriliği etkileyen ve beyinden sinyallerin bozulmasına neden olan kronik bir hastalıktır. MS, vücudun çeşitli bölgelerinde uyuşma ve karıncalanma dahil olmak üzere çeşitli semptomlara neden olur. Ayrıca yürüme, görme problemleri, zihinsel değişiklikler ve diğer birçok semptomda zorluklara neden olabilir. Bir kişi MS semptomları olabileceğini düşünüyorsa, doğru tedavi için doktora görünmelidir.
Kemoterapi
Kemoterapi, kanser için hayat kurtarıcı bir tedavi olabilir. Fakat kemoterapi vücudun bazı bölgelerinde görülen uyuşma ve karıncalanma dahil yan etkilere neden olabilir. İnsanlar kemoterapinin yan etkileri hakkında sağlık uzmanlarıyla konuşmalıdır.
Omurilik yaralanması
Omurilik vücuttan sinir mesajları göndermekten sorumludur. Omurilik yaralanmaları aşağıdakilerden kaynaklanabilir:
• Araç kazaları
• Sırt veya vücuda şiddetli darbeler
• Artrit
• Kanser
Bir omurilik yaralanması ayak parmaklarında uyuşma veya sıcak veya dokunulduğunda his kaybına neden olabilir. Hasar ilk başta her zaman açık olmayabilir. Kişi, kafa, boyun veya sırttaki ciddi travmalardan sonra doktora görünmelidir. Birisi bir kazaya karışmışsa ve beyni veya omuriliği zarar görebilirse, bireyi hareket ettirmek ve acil durum servislerini aramamak önemlidir.
B-12 Vitamini eksikliği
Bir kişi yeterli B-12 vitamini alamadığında, zararlı anemi gelişebilir. Bu olduğunda, vücut yeterince kırmızı kan hücresi oluşturamaz. Yeterli kırmızı kan hücresi olmadan, kişi kendini zayıf veya yorgun hissedebilir. Ayrıca uyuşukluk da dahil olmak üzere sinir problemleri olabilir. Doktorlar zararlı anemiyi B-12 vitamin enjeksiyonları ile tedavi edebilirler. Et ve süt ürünleri dahil olmak üzere hayvansal gıdalar B-12 vitaminini içerir. Veganlar, besin alımlarını dikkatli bir şekilde yönetmedikleri sürece, B-12 vitamini eksikliği riski altında olabilirler.
İnme
Bir inme beyne giden kan arzında bir kesinti olduğunu ve hayatı tehdit eden acil bir durumdur. Bir kişi felç geçirdikten sonra, uyuşukluk veya soğuk algınlığı veya acı hissetmemek gibi kalıntı belirtiler fark edebilir. Bu semptomlar sinir hasarının bir işareti olabilir. İnsanların normal aktivite ve fonksiyonlarını geri kazanmalarına yardımcı olmak için bir inmeden sonra rehabilitasyona ihtiyacı olabilir.
Vaskülit
Vaskülit, otoimmün bir hastalıktır. Bağışıklık sistemi sağlıklı kan damarlarına saldırdığında olur. Aşağıdakiler dahil olmak koşuluyla çeşitli hastalıklar ve hastalıklar vaskülite neden olabilir:
• lupus
• romatoid artrit
• Hepatit B
• Hepatit C
Vaskülit kan akışını engelleyebileceği için uyuşukluğa ve karıncalanmaya neden olabilir. Tedavi, duruma neyin sebep olduğuna bağlıdır. Bazen, vaskülite neden olan hastalığın tedavisi semptomların hafifletilmesine yardımcı olabilir. Diğer durumlarda, doktorlar kan damarlarındaki iltihaplanmayı azaltmak için steroid veya başka ilaçlar verebilirler.
Guillain-Barre sendromu
Guillain-Barre sendromu bağışıklık sistemi vücuttaki sinirlere saldırdığında nadir görülen bir hastalıktır. Bazı virüsler ve koşullar Guillain-Barre sendromunu tetikleyebilir, ancak nedeni genellikle bilinmemektedir. Guillain-Barre’ın ilk semptomlarından biri ayak parmaklarında, parmaklarda, el bileklerinde veya ayak bileklerinde uyuşma ve karıncalanmadır. Uyuşukluk vücuda yayılmaya ve hareket etmeye başlayabilir. Aynı zamanda yaygın bir zayıflığa, konuşma zorluğuna ve diğer koordinasyon problemlerine neden olabilir.
Guillain-Barre sendromu belirtileri olan kişilerin tanı almak için tıbbi testlere ihtiyacı olabilir. Bir hastanede tedavi ve daha sonra rehabilitasyon gerekebilir. Bir kişinin Guillain-Barre semptomları varsa, acil tıbbi bakım gereklidir. Guillain-Barre sendromu mortalite oranı % 3-7 arasında olan ciddi bir durumdur. Aynı zamanda zamanla kalıcı güçsüzlüğe ve sakatlığa yol açabilir. Bununla birlikte, yoğun bir tedavi ile Guillain-Barre alan kişilerin % 70’i iyileşir.

Ne Zaman Doktora Müracaat Edilmelidir?

Ayak uyuşukluklarında belirgin bir neden yoksa insanlar doktorlarıyla konuşmalıdır. Birçok insan, farklı ayakkabı, dinlenme veya sıcaklıkla ayak parmaklarındaki uyuşukluktan kurtulur. Ayak parmaklarındaki uyuşma belirgin bir neden olmadan gerçekleşirse veya kaybolmazsa, kişi doktorunu değerlendirme için görebilir. Bir doktor semptomlar, mevcut sağlık koşulları ve birinin alabileceği ilaçlar ve takviyeler hakkında soru sorabilir. Uyuşukluğun ana nedenini bulmak, başarılı bir tedaviye doğru atılan ilk adımdır.
Ayak parmaklarında uyuşma bir hastalık değildir, başka bir sağlık koşulunun belirtisidir. Bir doktor ayak uyuşması ve diğer ilgili semptomları tedavi etmek için altta yatan nedeni belirlemelidir. Kişiler ayak uyuşmasını görmezden gelmemelidir. Genellikle zararsız olmasına rağmen, bir sağlık sorununun işareti olabilir. Bir doktora danışmak, herhangi bir sorunla başa çıkma konusunda en iyi şansı verebilmektedir.

Kaynakça:
ncbi.nlm.nih.gov
nature.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.