Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

B Planı Yapmak Performansınızı Düşürür mü?

0 412

B Planı Yapmak Performansınızı Düşürür mü?Kişisel ya da genel amaçlarımızı oluşturup düzenlerken, işler beklendiği gibi gitmezse, ortaya çıkabilecek olan belirsizliklere karşı hazırlıklı olmak, B planı yapmak için mantıklı bir sebep gibi görülebilir. Ancak Wisconsin-Madison Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, bize alışılagelmiş olan bu algıyı sorgulatıyor. Çünkü bu araştırmanın sonuçlarına göre, B planı yapmak, sarfedilen gayreti ve hedefe başarılı bir şekilde ulaşma ihtimallerini azaltıyor.

Whortan’dan Katherine L. Milkman ve Wisconsin School of Business’dan Jihae Shin yaptıkları deneylerden sonra, B planı yapmanın, hedefe giden yolda bireylerin elinden gelenin en iyisini yapmadığına ve yapabileceklerinin daha azını yaptıklarına neden olduğunu tespit ettiler. Shin ve Milkman araştırmaya bir dizi laboratuvar deneyiyle başladı. 160 üniversite öğrencisi karışık cümleleri düzenlemekle görevlendirdi ve iyi performans gösterenlere çikolata hediye edileceği söylenildi. Düzenleme görevi verilmeden önce katılımcılara başarısız oldukları takdirde, bedava yiyecek bulma ve zaman kazanmayla ilgili farklı yollar bulmaları söylendi. Bu şekilde B planı yapan katılımcıların daha az cümle çözümleyebildiği gözlemlendi. Daha sonra yapılan takip araştırmasında bunun nedeninin, başarmaya daha az istekli olmalarından kaynaklandığı anlaşıldı.

B planı yapmak, belirsizlikleri azaltmak ve insanların kendilerini daha rahat hissettirmek ve gelecek kaygısından uzaklaşmak gibi önemli faydaları vardır. Ancak araştırmacılar hedefe ulaşmak için çaba harcayarak, başarıya ulaşmalarından yana olduklarını belirtmektedir. Bazı insanları bu durumu şanslı oldukları ya da doğuştan yetenekli oldukları için başarmaktadırlar. Bu durum, B planı olmadan yaşamımıza devam etmek zorunda olduğumuz anlamına gelmez. Önemli olan B planı yaparken riskleri daha aza indirgeyebilecek şekilde stratejik olmamızdır.

Yazar: Dilara Yeten

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku