Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Einstein Sergisi İzlenimler

54 23

Einstein Sergisi, 20. yüzyılın en ünlü bilim insanının yaşamı ve kuramlarına, Time Dergisi tarafından seçilen “Yüzyılın Adamı” na ve kimilerine göre gelmiş geçmiş en parlak bilimsel zekaya doğru çıkılan, emsalsiz bir keşif yolculuğu…

Bilimsel araştırmalar ve çağının sosyopolitik meseleleriyle aktif olarak ilgilenen Albert Einstein’ın başarıları o denli önemli ve çığır açıcı nitelikteydi ki, fikirleri tüm dünyayı derinden etkiledi. Bu zengin içerikli sergi, Eistein’ın devrim niteliğindeki bilimsel kuramlarını son teknoloji ürünü etkileşimli objelerle aydınlatıyor ve onun büyüleyici yaşamını el yazması belgelerle keşfediyor.

Einstein Sergisi, dehanın şahsını, bilmini ve dünyasını bir araya getirerek, izleyicilere çağımızın en büyük zihinlerinden birini anlamak için eşi benzeri olmayan bir fırsat sunuyor.

Sergide Neler Var?

– Einstein’ın ışık, zaman, enerji ve yerçekimi hakkında kuramlarını açıklayan etkileşimli objeler,
– Einstein’ın çalkantılı özel yaşamına tanıklık eden, eşlerine yazdığı şahsi mektuplar ve ona mektup
gönderen çocuklarla olan eğlenceli yazışmaları,
– Einstein’ın Genel Görelilik Kuramı el yazmalarını ve Birleşik kuramı ararken yaptığı son hesaplamaları içeren bloknot,
– Günümüzün önde gelen fizikçilerinin Einstein’ın mirası hakkındaki yorumları içeren video gösterimi,
– Çocuklar ve yetişkinler için uygulamalı atölyelerin yer alacağı Eğitim Laboratuvarı…
Sergiden Fotoğraflar ve Bölümler

Serginin Bölümleri

1.Einstein’ın Devrimi

Einstein’ın fizik konusundaki çalışmaları ve Genel Görelilik Kuramı evren anlayışımızı sonsuza dek değiştirmiştir. Etkileşimli bir cideo kurulumu, bu kuramı ziyaretçilerin görüntülerinin yansıtıldığı hayali bir kara deliği yer çekimiyle çarpıtmak yoluyla canlandırıyor.

2.Yaşamı ve Çağı

Bu bölüm Einstein’ın özel yaşamının izini Almanyadaki doğumundan, tutkulu, enerjik ve çoğu zaman politika yüklü yetişkinlik yaşına dek sürüyor. Kısa bir video gösterimi konuklara Einstein’ın yaşamı hakkında bilgi vermenin yanında, bazı temel fizik kuramlarını tanıtıyor.

3.Işık

Einstein’ın Özel Görelilik Kuramı, ışık hızının bir evrensel bir sabit olduğunu savunuyordu. Hareket eden ışık desenleri yaratan kinetin ışık heykeli, konukların Einstein’ın ışığın doğasına dair devrimci kuramlarını zihinlerinde canlandırmalarına yardımcı oluyor.

4.Zaman

Einstein’ın zamanın mutlak değil, nereye ve hangi hızla yolculuk edildiğine bağlı olduğunu öne sürmüştü. Bu bölümlerdeki dijital kuramlar, hareket eden saatlerin sabit bir gözlemciye durağan saatlerden daha yavaş ilerler gibi göründüğünü canlandırarak, zamanın göreliliğini ortaya koyuyor.

5.Enerji

Einstein’ın ünlü keşfi: E= mc^2 denklemi, güneş ve atom bombası dahil çeşitli fiziksel fenomenlerin enerji kaynağını açıklamaya yardımcı oluyor. Einstein’ın Özel Görelilik Kuramı üzerine kendi el yazısıyla yazdığı taslak, dehanın çığır açıcı düşüncelerinin gelişim sürecini ortaya koyuyor.

6.Yer çekimi

Einstein’ın Genel Görelilik Kuramı, yer çekiminin bir çekim gücü olduğunu kavramını çökerterek, bu fenomenin aslında uzay-zamanda bir bükülme olduğunu gösterdi. Ziyaretçiler etkileşimli yer çekimi kurulumuyla kendi “uzay-zaman bükme güçlerini” sınıyor.

7.Savaş ve Barış

Einstein karmaşık bir politik kişiliğe sahipti ve ömrü boyunca barışı savunmuştu. Başkan Roosevelt’i, Nazlierin’in muhtemelen atom bombası geliştirmekte olduğuna dair uyararak Amerika’yı onlardan önce davranması için teşvik etmiş, ancak sonraları bundan pişman olmuştu.

8.Dünya Vatandaşı

Einstein; ayrımcılı, anti-semtizim, McCarthycilik aleyhinde konuşmak ve insan haklarını savunmak için ününden yararlanmıştı. Aynı zamanda dünyanın dört bir yanındaki çocuklardan aldığı, birkaçı sergilenen çok sayıdaki mektubu yanıtlamaya da hep özen göstermişti.

9.Einstein’ın Mirası

Einstein yaşamının son yıllarını, en küçük atom parçacığından en büyük galaksiye dek tüm fiziksel fenomenleri açaıklayacak tek bir ilke aramakla geçirmişti. Önde gelne çağdaş fizikçilerin Einstein’ın mirasını yorumlarken gösteren video kurulumu, dehanın ömrünü adadığı çalışmaların hala güncelliğini koruduğunu ortaya koyuyor.

not:Sergi Broşüründen alınmıştır.

Genel Değerlendirme:

Sergi hakkında bu bilgilerden sonra bir fizik bölümü öğrencisi olarak kendi izlenimlerimi de eklemek istiyorum. Bilime ve fiziğe ilgi duyan herkesin gidip görmesi gereken bir sergi niteliği taşımakta. Değişik bir alanda, etkileyici bir tasarımla yapılmış olan sergide özellikle, Einstein denilince akla gelen E=mc^2 formülü ve ortaya çıkan sonuçları herkesin anlayacağı türden bir düzenle ziyaretçilere sunulmuş. Zamandaki farklılıklar, yer çekiminin, kara deliklerin oluşumu ve etrafından geçen ışınların bükülerek yön değiştirmesi, atomun parçalanması ( nükleer santrallerin çıkış noktasıdır ) ve enerjinin açığa çıkması, Einstein ın hayatı yazılı ve görsel olarak kapsamlı şekilde hazırlanmış. Ancak başta fotoelektrik olay olmak üzere birkaç deney düzeneği ve bilginin de yer almasını umuyordum ama bazı noktalar es geçilmiş. Sergiyi gezerken Einstein ın hayatını ve kuramların nasıl ortaya çıktığını anlatan bir filmin büyük ekranda ziyaretçilere sunulması da oldukça iyi düşünülmüş. Sergi 2 Mart 2008 tarihine kadar gezilebilir. Başta orta okul, lise ve üniversitedeki öğrenciler olmak üzere herkese tavsiye ederim. Bunun gibi bilime yönelik sergiler ve fuarların artması dileğiyle…

Sergiden kendi çektiğim fotoğraflar:

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.