Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Saç Ekimi Nedir ? Nasıl Yapılır ?

2 6

Genelde en çok saç dökülmesi erkeklerde görülür. Bu genetik ve yaşa bağlı durumlardan kaynaklanır. Erkekleri oldukça mutsuz eden saç dökülmesi ,kellik sorununu ortaya çıkartır. Saçın dökülen bölgesi ,görsellik bakımından kötü bir etkiye maruz kalır. Erkek bu durumu kabul etmemek için saç ekimini başvurur.Saç ekimi 4 kişilik bir ekip tarafından sağlanmaktadır. Hastanenin steril şartlara uygun olması koşulu ile, özel hastanede ameliyathane şartlarında yapılmaktadır. Burada en önemli olan kilit nokta,hastanede steril ameliyat şartlarının bütünlüğünü ele alan, asepsi antisepsiye dikkat edilmiş olması ve hepa filtre uygulamasının sağlanmasıdır. Bu tür özel arındırma sistemlerinden meydana gelen, ameliyathanelerde Saç ekimi sağlıklı bir şekilde yapılır. Peki,hangi durumlarda saç ekimi işlemi gerçekleşmektedir. İsterseniz birde size bunu gerektiren en önemli durumlardan söz edelim. Bakalım bunlar tam olarak neler ?

Saç Ekimi Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılmalıdır ?

-Saçsızlık durumlarında ve her türlü yanık bölgelerinde saç ekimi uygulaması ,uygun görülebilir.
– Kadınlarda,erkek tipi saç dökülmesi gibi durumların gelişmesinde saç ekimi işlemi hastaya yapılabilir.
– Doğumdan sonra oluşan saç dökülmelerine bağlı ve her türlü genetik sorunlarda saç dökülmesi bir diğer adı ile kongenital(Doğuşsal) lokal saç kayıplarında saç ekimi hastaya yapılabilir.
-Herhangi bir enfeksiyona ve hastalığa bağlı durumların gelişmesinde,lokal bölgesel saç dökülmelerinin fazlası ile arttığı durumlarda saç ekimi işlemi hastaya yapılarak,bu sorunun kısa sürede azalmasına öncü olunur.

-Saçın aşırı çekilmesi ,kopma durumlarının hızlı bir şekilde artması sonucu (Kadınlarda sıkı topuz yapma ve saç bağlama sonrası oluşan kopukluklarda)oluşan dökülmeler (Traksiyonel alopesi) işlemi uygulanarak,saç ekimi başarılı bir şekilde hastaya nakledilir.
– Sürekli saç kaşınmalarında,fazla baskı ile saçı tarama ve gereksiz oynama durumlarında saç zarar görür ve bu aldığı zarardan ötürü dökülmeye başlar.Saçın devamlı çekilerek oynanarak tik halinde olması ve istenmeyen kopuklukların gelişmesi sonrası (trichotillomani) adı verilen psikolojik rahatsızlıkta saç ekimi işlemine ihtiyaç duyulabilir.

Bu tür sorunlarda,strese bağlı durumlarda saç hiç olmadığı kadar zarar görerek,istenmeyen dökülmelere yol açıyor. Bu tipik durumların ortadan kalkması psikolojik işlevin artması yerine azalması gerekir. Saç ekimi genelde bilinçli kişilere özel olarak yapılmaktadır. Saç ekimi yapıldıktan sonra hasta bu tikleri kesinlikle devam ettirmemelidir. İşlem uygulaması sonrası istenmeyen alerjiler oluşabilir.

Saç Ekimi Kaç Aşamada Gerçekleşir ?

Saç ekimi toplamda 6 aşamada tamamlanır. Bu aşamalarda hasta sabırlı olmalı ve her aşamanın başarılı sonuçlar almasını sağlamalıdır. Peki bu aşamalar nasıl gerçekleşir. İsterseniz bunları 6 maddede sıralayalım . Bakalım bu işlem nasıl gelişiyor,gerçekleşiyor ?

1. Aşama : Sizden istenilen ilk şey fotoğraflarınızdır. Fotoğraflarınız alındıktan hemen sonra, Saçlarınız size özel tıraş makineleri ile 1 numaraya kısaltılır. Daha sonra, lokal anestezi için bu durum önceden hazırlanır. Akabinde saç ekimine özel lokal anestezi uygulaması istenerek,bu işleme sorunsuz bir şekilde sürdürülür. Kısacası,ağrısız acısız olarak fue plus saç ekimine hazırlanmış bir kıvama gelirsiniz.

2. Aşama : 2. aşama kodlama işlemidir.Genetik olarak dökülmemek üzere kodlanmış olan 2 kulağın üst sınırından çekilen yatay çizgi,dökülmeyen bölgelerin tespiti ile şifrelenir. Bu şifrelenmiş bölgeden bir örnek alınır. Bu örnekler kümecikler şeklinde, özel olarak geliştirilmiş her kliniğe mikro cerrahi punchlar verilerek,kullanılması sağlanır. Önce,birli ikili üçlü dörtlü saç kümeciklerinin takibi yapılır.( bu kümeciklerin bir diğer adı greft olarak bilinir.)

Özel solüsyonlar içerisinde beslenip bekletilmesi gerekir. Özellikle,Burada kullanılan mikro cerrahi punch tamamen kişiye özel uygulanır. Saç Ekiminde 0,6 cm den 1cm çapına kadar saç köklerine bu uygulama yapıldıktan sonra, kişiye özel punchlar kullanılarak işleme devam edilir.Bu yüzden gittiğiniz Saç ekimi merkezinde,size özel yapılan grftler,punchlar düzenli bir şekilde tasarlanır.Fue Saç Ekiminde bir seansta 5000 saç kökü ile 5000 grefte kadar saç ekimi yapılabilir. Bu da sizin kısa sürede dolgun saçlara kavuşmanıza öncü olur.

3. Aşama : İlk aşamada sizden alınan fotoğraflar ile ameliyat planı ve algoritması en iyi şekilde çizilir. Saç ekimi bu aşama sürecinde saçınızın ön bölgesine Saç ekimi yapılacak bölgeler yoğun bir şekilde belirgin çizgiler ile önceden işaretlenir. İşlemler bir sonraki aşamaya hazır hale getirilir.

4. Aşama : İşlem sonrası saçınıza nasıl yön vermeniz gerektiğini belirler,Saç ekimi nereye ve nasıl yapılacak ise,taranması kolay olan yönü önceden seçersiniz Daha sonra sizin seçtiğiniz yöne doğru çalışmalar devam eder.

5. Aşama : Saç ekimi işleminde önceden açılan saç kanallarına toplanan saç köklerine tek tek saç ekleme işlemi yapılarak kolay bir şekilde işaretlenen bölgelere işlem yoğun bir şekilde uygulanır.Herhangi bir saç kanalı atlama olayı söz konusu değildir. Bu nedenle ve yanlışa mahal vermemek için uzmanlar bu işi en titiz ve yoğun bir şekilde devam ettirirler.

6. Aşama : Bütün işlemler titizlikle kaleme alındıktan sonra,özel losyonlar temizlenerek işlem biter. Artık eksiksiz bir şekilde saç ekimi işleminiz sona ermiştir. Gönül rahatlığı ile eve gidebilir,saçınızın bir an önce uzaması için önerilen bakım kürlerini saçınıza uygulayabilirsiniz.Sağlıklı günler dileği ile.

Kaynakça:
uzmandoktor.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
2 Yorumlar
  1. Dincer Y. diyor

    Ben ilk once Frankfurda bir Sac Ekim Merkezine yazmistim. Fakat 3 gun sonra beni aradilar. Bu benim icin bir ingilenme deyildi. Youtube da Altin Rehber odulleri videosunu gordum. Orda isinin uzmani oldugunu karar verdim. Guvendim. Cok ilgilendi kendisi benimle. Sofur karsilama otel cok kaliteli. Saclarima hem ekim yontemiyle hem fue yontemiyle ekim yaptilar. Ekim ve hizmetlerden cok memnunum. Herkese tavsiye ederim.

  2. İsmail diyor

    Selamlar, GErçekten güzel bir bilgi olmuş yazanın ellerine sağlık… Saç ekimi erkeklerde daha çok görülüyor ve çok şikayet var. Bu konuda çok saç ekimi yapan yer var fakat iyisini bulmak gerek bende aynı durumdan şikayetçiydim ama saç ekimimi yaptırdım şuan çok rahatım. Önceki hayatımdan daha mutluyum diyebilirim. Herkese kanmayın iyi araştırın…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.