Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bademcik İltihabı Nedir?

0 2.301

6810_bademcik_iltihabi_tedaviÖncelikle bademciklerin vücudumuzda ne görev yaptıklarına bakalım; bademcikler vücudumuzun boğaz kısmının arka tarafında çift olarak bulunan oval dokulardır. Bu dokulara bademcik denilmesinin sebebi ise badem şekline benzemelerinden dolayıdır. Bademciklerin standart bir boyutu yoktur. Çünkü her insanın fiziksel yapısına göre değişebilmektedir. Fakat bademciklerin boyutlarının değişmesinde şu durum söylenebilir; ‘Ergenlik döneminden sonra bademciklerin boyutları giderek küçülür. Temel işlevleri mikroplara karşı savaşmak olan bademcikler, mikroplardan etkilenerek iltihaplanabilir, kendileri hastalık sebebi olabilirler.

Bademcik İltihabı Hangi Yaş Gruplarında Daha Fazla Görülür?

Bademcik iltihabı en çok 3-15 yaş arasındaki çocuklarda vuku bulmaktadır. 3 yaşın altındaki çocuklarda bademcik iltihabı görülmez mi derseniz; 2 yaşın altındaki çocuklarda bademcik iltihabı görülme olasılığına rastlanmaz. Çocukluk döneminde, mikroplara karşı koruyuculuk görevi yapan bademcikler çok iyi şekilde çalışmaktadır. Ergenlik çağından sonra bademcik iltihabının fazla görülmemesi de bundan dolayı olabilir. Fakat bu durum bu çağdan sonra görülmeyecek anlamını taşımaz. Bademcik iltihabı yetişkinlerde ve yaşlılarda da vuku bulabilir.

Bademcik İltihabı Oluşması Sebepleri Nelerdir?

6810_bademcik_iltihabi_tedavisiBademcik iltihabının oluşmasında en büyük faktör mikroplar, virüsler ve bakterilerdir. Bademciklerin virüsler sebebiyle mi yoksa bakteriler sebebiyle mi oluştuğunu şu şekilde belirtebiliriz; çocukluk döneminde rastlanan bademcik iltihaplarının üçte biri bakteriler sebebiyle, yetişkin dönemindeki bademcik iltihaplarının ise onda birinde etkendir. Bademcik iltihabına sebebiyet veren en bilinen bakteri ‘Streptococcus pyogenes olarak adlandırılan bakteridir.

Bademcik İltihabının Teşhisi Ve Bulguları Nasıldır?

Bademcik iltihabına yakalanıp yakalanmadığınızın en yaygın ve bilinen belirtisi boğaz ağrılarıdır. Boğazda oluşan ağrılar kulaklara ve boyun bölgesine ulaşabilir. Sadece boğaz ağrısıyla da kalmayan bademcik iltihabı ateşe, boyunda şişliklere, eklem ağrılarına, halsizliklere ve yutma güçlüğüne sebebiyet verebilir. Bademcik iltihabı aynı zamanda ağızda istenmeyen bir koku oluşturabilir. Bunlara ek olarak bademcik iltihabı görülen kişide mide bulantısı, burun tıkanıklığı, öksürme, gözlerde kızarma, burun tıkanıklığı da görülebilir. Hatta vücutta döküntülere bile sebep olabilir. Bu bulgular bademcik iltihabının bakteri mi yoksa virüs kaynaklı mı olduğunun belirlenmesi için bir işarettir.

Bademcik İltihabı İnsandan İnsana Bulaşır Mı ?

6810_bademcik_iltihabi_nedirBademcik iltihabı hakkında bazılarımızın tahmin edemediği bir bilgiyi sizinle paylaşmak istiyorum; bademcik iltihabı bulaşıcıdır. Hava yoluyla bademcik iltihabına sebebiyet veren mikroplar damlacıklar halinde taşınabilir. Bu mikroplar havalandırılmayan kalabalık alanlarda kolay bir şekilde yayılabilmektedir.

Bademcik İltihabından Korunma Yolları Nelerdir?

Bademcik iltihabından korunmak için ellerinizi sık sık yıkayın ve bulunduğunuz ortamı periyodik olarak havalandırın. Hastalığın tanısının konulduğu kişilerle yakın temastan kaçının.

Sağlıklı günler…

Yazar:Ensar Türkoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.