Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bael Meyvesi Nedir, Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?

0 884

Ahşap elma olarak da bilinen Bael meyvesi, sayısız sağlık avantajı ile dünyanın birçok bölgesinde yetiştirilen lezzetli meyvelerden biridir. Ahşap elmanın bilimsel adı Limonia acidissima’dır. Rutaceae familyası olan Limonia cinsine aittir. Bu lezzetli meyvenin Hint yarımadasına ve Sri Lanka’ya özgü olduğuna inanılmaktadır, ancak günümüzde aynı zamanda evsel ve ticari amaçlarla tüm dünyada yaygın olarak yetiştirilmektedir. Bu yazıda Bael meyvesi veya diğer ismiyle ahşap elması hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Bael Meyvesinin Besin Değeri

Bael Meyvesi Nedir, Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?Ahşap elması çok sayıda vitamin, mineral ve diğer bileşenler içermektedir. Bu vitaminlerden bazıları A Vitamini, C vitamini, Riboflavin, Tiamin, Folat, Niasin, Piridoksin, Pantotenik asit ve Riboflavin gibidir. Ayrıca sağlık açısından pek çok avantajı olan uçucu yağ, diyet lifi, sodyum ve potasyum içermektedir. Bunun dışında kalsiyum, magnezyum, demir, çinko, bakır ve manganez gibi mineraller bakımından da zengin bir meyvedir. Ahşap elmasının en iyi yanı sıfır kolesterol içermesidir.

Bael Meyvesinin Yararları

Ahşap elmasının da bulunan çeşitli vitamin, mineral ve besinler nedeniyle birçok sağlık yararı vardır. Bu yararlar arasında, kanser riskini önleme, sindirimi teşvik etme, artrit ve gut tedavisine yardımcı olma, bağışıklığı artırma, peptik ülser tedavisine yardım etme, iskorbüt tedavisinde yarar sağlama, şeker hastalığının önlenmesine yardımcı olma, yılan ısırıklarını tedavi etmeye yardımcı olma, solunum sağlığını iyileştirme gibi yararlar bulunmaktadır. Ayrıca antioksidan özellikleri bulunmaktadır. Yararlarından bazıları ve kullanım şekilleri şu şekilde sıralanabilir:

Peptik Ülserin Tedavisinde

Ahşap elma yapraklarında bulunan yüksek miktarda tannin maddesi nedeniyle ülser tedavisinde çok faydalıdır. Yaprakları bir gecede suya batırılır ve bu suyu her hafta içecek gibi kullanabilirsiniz. Hazır odun elmadan yapılan içecek, organik ürün ayrıca midenin iç mukozasını örten bir maddeye sahiptir, bu şekilde ülserlerin iyileşmesine yardımcı olur. Farklı çalışmalar, ülserleri iyileştirmek için şerbeti içmeyi veya en az 3 gün hazır püre yenmesini tavsiye etmektedir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Ahşap elma, vücuttaki belirli bakteri enfeksiyonlarını önlemek için çok yararlı olan antibakteriyel ve antiseptik özellikler açısından oldukça zengindir. Çalışmalar, su tüketiminin bronşit, menenjit ve tüberküloz gibi çeşitli bakteriyel enfeksiyon türlerini önleyebileceği kanıtlanmıştır. Bunun yanı sıra, bağışıklık sistemi için çok iyi olan yüksek miktarda antioksidan içerir, vücudun maküler dejenerasyondan ve çeşitli kanser türlerinden korumaya yardımcı olan hücrelere oksidatif hasar vermek için vücudu serbest radikallerden korumaktadır.

Sindirim Yardımı

Bael Meyvesi Nedir, Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?Odun elması, sindirim sistemindeki solucanları yok ettiği ve mide ile ilgili ülserler için iyi bir çözüm olduğu için sindirime çok iyi gelir. Ayrıca sürekli ishal için bir çözüm olarak reçete edilir. Ağaç elma ağaçlarının gövdesi ve dalları Feronia sakızı adı verilen sakız benzeri bir madde içerir. Genellikle bağırsakların gevşekliğinin iyileştirilmesinin bir parçası olarak kullanılır. Aynı şekilde peptik ülseri veya yığınları olan kişiler için reçete edilir, çünkü odun elma ağacı yaprakları tahrişi azalttığı bilinen tanen içerir.

Diyabeti Önlemeye Yardımcı Olur

Bale meyvesi, yüksek miktarda metanol özelliği içerir ve bu, diyabet riskini önlemek için çok iyidir. Düzenli olarak bu meyvenin çayı tüketiminin vücutta şeker seviyesini düşürebildiği farklı çalışmalar kanıtlanmıştır; kan üre ve kolesterol seviyesinin düşürülmesinde de çok faydalıdır.

İyileştirmeye Yardımcı Olur

Herkesin bildiği gibi iskorbüt C vitamini eksikliği hastalığıdır ve C vitamini açısından oldukça zengindir, bu nedenle düzenli odun elma tüketimi kesinlikle iskorbüt riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Kanser Riskini Önler

Ahşap elmasında bulunan yüksek miktarda anti-proliferatif ve anti-mutajen özelliklerinden dolayı kanser riskini önlemek oldukça faydalıdır. Bu meyvede bulunan C vitamini, serbest radikallere karşı savaşan ve hücrelere oksidatif hasarı önleyen bir antioksidandır. Bunun dışında beta-karoten içerir, aynı zamanda bir antioksidandır ve kanser önleyici özelliklere sahiptir. Düzenli olarak bu meyvenin tüketiminin vücuttaki antioksidan özellikleri iyileştirebileceği, böylece vücuttaki serbest radikalleri ortadan kaldırabileceği ve kanserli hücre büyümesini önleyebileceği yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Yılan Isırıklarını Tedavi Etme

Eski zamanlardan beri bu meyvenin kökleri ve yapraklarının özleri yılan ısırıklarını tedavi etmek için kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalar sonunda son derece etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Bu ahşap elma köklerinin ve yaprak özlerinin, kan akışlarına bulaşan yılan zehrini önlemeye de yardımcı olduğu farklı çalışmalar kanıtlanmıştır.

Solunum Sağlığını İyileştirir

Bael meyvede bulunan yüksek miktarda antibakteriyel ve antiviral özellikle nedeniyle solunum sağlığına çok faydalıdır. Düzenli olarak bu meyveden tüketmek solunum yollarındaki balgam ve mukus oluşumunu azaltabildiği ve ayrıca solunum yolundaki bakteriyel ve viral enfeksiyonu önlemeye yardımcı olduğu farklı çalışmalar kanıtlanmıştır. Bunun yanı sıra, ahşap elması, solunum yolu hücrelerine serbest radikallerin neden olduğu oksidatif hasarı önlemeye yardımcı olan antioksidan bakımından oldukça zengindir.

Antioksidan Özellikler Açısından Oldukça Zengindir

Bael meyvesi yüksek miktarda fenolik bileşik içerir, bağışıklık sistemi çin çok iyi olan antioksidan özelliklere sahiptir. Vücudu serbest radikallerden koruyarak, maküler dejenerasyondan ve çeşitli türlerden korumaya yardımcı olan hücrelere oksidatif hasar vermesini önleyerek kanser riskini azaltır. Ayrıca soğuk algınlığı, öksürük, ateş vb. hastalıkların tedavisinde çok faydalıdır.

Artrit ve Gut Tedavisine Yardımcı Olur

Bael Meyvesi Nedir, Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?Bael meyvesi özü, şişmiş bölge ve organlarda kasların gevşemesine yardımcı olan sakinleştirici maddeler içerir. Ham olan elmanın özü ezilip sıcak hardal yağı ile birleştirilerek iltihaplı bölgeye sürülmesi, ağrı ve şişliğin azalmasına yardımcı olacaktır.

Bael Meyvesinin Diğer Faydaları ve Kullanım Alanları

Vücuttaki toksinleri atma özelliğine sahip olduğu için popüler olarak kan temizliği için kullanılır ve ayrıca böbrekler üzerindeki stresi azaltır. Bael meyve ağacının kökünün yetişkinlerde, çocuklarda ve bebeklerde kulak ağrısını yatıştırdığı bilinmektedir. Çoğu ayurvedik tedavide kullanılır. Bael Fruit’de yüksek miktarda C vitamini bulunması, bağışıklık kazanmaya ve viral ve bakteriyel enfeksiyonlara karşı savaşmaya yardımcı olur. Kan şekeri düzeylerini yönetmeye yardımcı olduğu ve vücutta insülin üretimini tetiklediği için şeker hastaları için iyidir. Yapraklar vücudun gribe ve normal solunum rahatsızlıklarına karşı savaşmasına yardımcı olur. Meyvenin suyu soğuk algınlığı ve enfeksiyonları önlemek için kışın bebeklere verilir.
Ayrıca hazımsızlık, ishal ve kabızlık gibi birçok mide probleminin iyileştirilmesine yardımcı olur. Vücudu soğutur ve ağız ve mide ülserlerinin önlenmesine yardımcı olur. Emziren annelere özellikle kış aylarında alerji ve enfeksiyonlarla mücadele etmeleri için verilir ve anne sütü üretiminin artmasına yardımcı olur. Vücuttaki cinsel işlev bozukluklarını tedavi ettiği de bilindiği için mutluluk verici bir meyve olarak adlandırılır.
Özet olarak ahşap elma olarak da bilinen Bael meyvesi, aslında Hindistan ve Sri Lanka’da yaygın olarak yetiştirilen bir bitkidir. Fillerin en sevdiği yiyeceklerden biridir ve fil meyvesi olarak da adlandırılır. Çeşitli tıbbi kullanımları vardır ve Hindistan’da çok kutsal bir meyve olarak kabul edilir. Gıda endüstrisinde de oldukça popülerdir ve reçel ve dondurma yapmak için kullanılır.

Kaynakça:
https://www.verywellfit.com/the-health-benefits-of-bael-fruit-89602
https://www.rxlist.com/bael/supplements.htm

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku