Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bağımlılık Yapan Mobil Oyunlar

0 442

İnsanlar kimi zaman stres atmak için kimi zaman beraber eğlenmek için mobil oyunları oynuyorlar. Bu bir süre sonra bağımlılık düzeyine ulaşabiliyor. Çünkü bu oyunları oynayan insanlar işi gücü bırakıp sadece oyuna endekslenebiliyor. Yani yanınızdayken bir şey söyleseniz bile sizi duymayabiliyor. Çünkü artık “O” bir oyun bağımlısı.
Bağımlılık yapan mobil oyunları sizler için derledim. Hangi oyun neden bağımlılık yapıyor gelin beraber bakalım.

1-) Temple Run4289_temple_run_3 Koşan adam oyunları arasında en bilineni Temple Rundur. İlk çıktığı günden beri toplamda 170 milyondan fazla indirilen ve 2012 yılının en çok indirilen oyunu olma özelliğine sahiptir. Oyunun ikinci versiyonunda ise bir çok yenilik var. Bunlara örnek; vagona binmek ve ipe tutunmak, yeni karakterler ve koşu parkurları. Peki Temple Runu bu kadar popüler yapan nedir?
– İlk oyun ücretsiz olarak çıktı. İlk oyunda hata yaptığınızda kaldığınız yerden devam edebilmek için oyun parası gerekiyordu. 2. Oyunda ise oyun parası yerine ekstra olarak oyun içinde topladığınız elmasları da kullanabiliyoruz.
– Çok rahat oynayabileceğiniz ve yeni rekorlar yapmak istediğiniz bir oyun. Yani bu oyunu yükleyen kişinin en az 2 kez oynaması demektir.
– Grafiklerinin güzel olması ve oyunun eğlenceli olması.

2-) Subway Surfers4289_subway_surfers Koşan adam oyunları arasında ikinci olarak en bilinen oyun ise Subway Surfers’dür. Burada ise yaramaz bir çocuğun bekçiden kaçışı için yardımcı oluyoruz. Oyunun grafikleri Temple Runa göre daha hoş ve renkli. Belli sürelerle gelen güncellemeler sayesinde koşu parkurumuz değişiyor. Bir önceki güncellemede Tokyo sokaklarında koşuyorken şimdi ise Paris sokaklarında koşumuza devam ediyoruz. Peki Subway Surfersın bu kadar oynanmasını sağlayan öğelere gelin beraber bakalım.
– Grafiklerinin çok güzel ve renkli olması
– Temple Run alternatifi olması.
– Çeşitli ufak görevler ile insanları daha çok oynamaya teşvik etmesi.
– Yeni rekor yapma isteği.

3-) Angry Birds4289_angry-birds İlk çıktığında herkesin mobil telefonunda veya İpadında yer alan müthiş bir oyun. Oyunun konusu: yumurtalarını çalan domuzları yok etmek isteyen Kızgın Kuşların hikayesi. Oyun ayrıca Facebook üzerinden oynanabiliyor. Peki neden bu kadar çok oynandı?

– Konusu çok iyiydi.
– Grafikleri ve oynanışı çok kolaydı.
– Farklı bölümlerde farklı özellikte kuşlar mevcuttu. Bu sayede her kuşun farklı özelliği vardı.
– Yeni çıkan oyunlarda ise farklı özellikler getirmesi. Örnek: Angry Birds Rioda kafesteki kuşları serbest bırakmak ve yeni düşmanımız maymunları öldürmek.

4-) Candy Crush Saga4289_candy_crush_saga
Facebookta bir çok kişinin oynadığı ve bağımlılık yapan bir oyundur. Oyunda şekerlemeleri patlatarak size verilen görevi yapıyorsunuz ve bir sonraki bölüme geçiyorsunuz. 45 Milyondan fazla kullanıcıya sahiptir. Candy Crush Saganın neden bu kadar çok oynandığına gelin beraber bakalım.
– Her bölümde görevler olması ve sonraki bölüme geçebilmek için bir önceki bölümün bitirilmesi gerekiyor.
– A sınıfı görevler için Facebook üzerinden arkadaşlarınızdan yardım almalısınız. Yani oyunu oynamak için arkadaşlarınıza davet gönderiyorsunuz. Bu sayede yeni görevler açılıyor ve oyunu oynayan kullanıcı sayısı artıyor.

5-) Okey4289_okey_okey-android_512x307 (1) Kahvehanelerin vazgeçilmez oyunudur Okey. Kolay olmasından mıdır bilinmez ama, oynanmadığı tek bir kahvehane bulmak çok zordur. Artık günümüzde ise kullandığımız bilgisayarlarımız da online okey oynayabiliyoruz. Bunu ister bir sosyal paylaşım sitesinden isterseniz oyunu indirerek yapabiliyorsunuz. Mobil uygulamalarda ise Okey güncelliğini yitirmiyor ve online oynanabilir şekilde kullanıcılara sunuluyor. Okey oyunu diğer oyunlar kadar bağımlılık yapmasa bile aslında belli zamanlarda oynadığımız ve mobil cihazımızdan silmediğimiz bir oyun. Peki neden Okey bu kadar çok oynanıyor?
– Kahvehane kültürü
– Kolay olması
– Eşli oynanabilmesi
– Bir çok web sitesi ve sosyal paylaşım sitelerinde oynanması
– Mobil uygulama ile çok daha rahat oynanabilmesi

Kaynakça:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Angry_Birds
http://tr.wikipedia.org/wiki/Temple_Run

Yazar:Süleyman Aydın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.