Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Paul Valéry Kimdir?

0 163

4290_valery

20. yüzyılın en önemli şairlerinden Paul Valéry, 30 Ekim 1871 tarihinde Fransada dünyaya gelmiştir. Fransız şiirinin en önemli kalemleri arasında sayılan ve yaşadığı yüzyıla damgasını vuran Paul Valéry, bir liman kentinde çocukluğunu geçirmiştir. Liseyi de bu liman kentinde okuyan Valéry, daha sonra Montpelliere giderek burada hukuk eğitimi almaya başlamıştır. Bu eğitimin yanı sıra Valéry, üniversite yılları süresince çok yönlü bir birey olarak yaşamış ve edebiyat ilgisinin aynı sıra müzik ve doğa bilimleriyle de uğraşmıştır. Üniversitenin ardından Valéry, Avrupanın ve Fransız Edebiyatının kalbinin attığı Parise yerleşerek burada yoğun bir edebiyat uğraşına girişmiştir.

Pariste kaldığı süre içerisinde Valéry, şiir konusunda yaşadığı bazı fikirlerinden dolayı bir karmaşa yaşamıştır. Bu karmaşa nedeniyle edebiyattan uzaklaşmayı seçen Valéry, matematik ile uğraşmaya başlamıştır. Bir süre matematik ile uğraşan Valéry, daha sonra 1892 tarihinden itibaren düşüncelerini her gün kaleme alarak yazıya geçirmeye başlar. Fransız şair, bu uğraşı 51 yıl boyunca devam ettirir ve sonunda 271 adet defter ortaya çıkmıştır. Valéry, bu şekilde kaleme aldığı 271 adet defterde insanın bilinç tahlilini yapmaktadır. Söz konusu defterlerin içeriğinde din, siyaset, kültür, sanat, felsefe konularında birçok yazı bulunmaktadır. Bunun yanı sıra yine bahsedilen bu defterlerde şairin şiirleri, nesirleri, suluboya ve karakalem çalışmaları bulunmaktadır.

4290_paul-valery-sozleri-2 (1)

Paul Valéry, bilincini kaydettiği bu defterleri “Cahiers” adıyla yayınlamıştır. Bir yandan bilincinin kaleme alan Valéry, bir yandan da Savaş Bakanlığında tutanak sekreteri olarak çalışmaktadır. Daha sonra Valéry, 1900 yılında Havas adındaki bir haber ajansında çalışmaya başlamıştır. Yine bu yıllarda bir evlilik yapan Valéry, söz konusu haber ajansında 1920 yılına kadar çalışmıştır. 1925 yılında ise Academie Française üye olarak seçilmiştir. Bu sıralarda usta şair birçok eser kaleme almıştır. 1937 yılında Valéry, College de Franceda Şiir Sanatı Kürsüsüne profesör olarak atanmıştır. Yaşamının son zamanlarına doğru da kalemi elinden düşürmeyen Valéry, 20 Temmuz 1945 tarihinde hayata veda etmiştir.

4290_1_paul_valeryEdebi Kişiliği:

Paul Valéry, Fransa topraklarında yetişen en önemli isimler arasında sayılmaktadır. Sembolist şiirin en büyük şairlerinden biri olan Valéry, günümüzde bile birçok şairi etkilemeyi başarmıştır. Sembolist olmasının yanı sıra Valéryin yaşamında Leonardo da Vincinin büyük bir önemi vardır. Leonardo da Vinciyi en ideal insan olarak tanımlayan Valéry, ona olan düşüncelerini Leonardo da Vinci Yöntemine Giriş adlı yapıtı ile kaleme almıştır. Bu eserin yanı sıra Valéry, post modern insanın bilinci olarak tanımlanan ve 51 yıl boyunca kaleme aldığı defterleri de onun yaşamında büyük bir önem arz etmektedir. Şiir Valéryin yaşamında en önemli öğeler arasında sayılmaktadır. Fransız Sembolist fikirlerinin yanı sıra Valéry, şiire daha farklı bir açıdan bakmaya çalışmıştır. Şaire göre, şiirde estetik bir biçim olmalıdır. Biçim onun şiirinde oldukça önemli bir noktadır. Valéryin şiir konusunda en öneli yapıtı ise kuşkusuz “Deniz Mezarlığı “adlı şiiridir. Paul Valéry, yaşamının son zamanlarında denemelerine ağırlık vermiştir. Bunun yanı sıra Valéryin kaleme aldığı Benim Faustum adlı yapıt büyük beğeni toplamıştır.

Eserleri:

*Ruh ve Dans
*Mösyö Teste ile Bir Akşam
*Leonardo da Vinci Yöntemine Giriş
*Benim Faustum
*Öpalinos ya da Mimar
*Genç Parque

Yazar: Canan Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku