Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bağışıklık Sistemi ve Bu Sistemi Güçlendirecek Yöntemler

0 392

Bağışıklık Sistemi ve Bu Sistemi Güçlendirecek YöntemlerMalum önümüz kış ve bu mevsim soğuğu, yağmuru ve karı beraberinde getiriyor. Durum böyle olunca da maalesef hastalıklar kaçınılmaz oluyor. Yani grip ve soğuk algınlığı kapımızı aralıyor. Hep duyuyoruz ya hani hastalıklardan korunmak için bağışıklık sistemimizin güçlü olması gerekiyor diye. Peki hepimizin genel anlamda ne olduğunu bildiği bağışıklık sistemi nedir ve nasıl güçlenir?

Bağışıklık sistemi; insan vücudunu hastalıklara karşı koruyan, zararlı mikrop ve hastalıkları fark edip yok etmeye çalışan bir sistemdir.

Bağışıklık Sistemi ve Bu Sistemi Güçlendirecek YöntemlerBağışıklık Sistemini Güçlendirmenin Yolları
– Antibiyotik: Antibiyotik kullanımından mümkün olduğunca kaçınılmalı. Vücudumuzda özellikle de bağırsaklarımızda birçok yararlı bakteri bulunur. Bu bakteriler anne sütü içen bebeklerde ve süt ürünleri tüketenlerde daha fazla bulunmaktadır. Ancak antibiyotik kullanıldığında bu bakteriler zarar görmekte ve böylece bağışıklı sistemini çökertebilmektedir.
– Vitaminler: Her vitamin veya mineral vücut tarafından üretilemez. Vitamin ve mineral ihtiyacımızı sağlayabileceğimiz doğru besinleri bilmek ve tüketmek hem vücut için gerekli besin kaynaklarını temin etmeyi hem de bağışıklık sistemimizin güçlenmesini sağlar.
– Mor ve kırmızı meyve-sebzeler: Çekirdekli siyah üzüm, mürdüm eriği, böğürtlen, yaban mersini, karpuz ve kırmızı lahana gibi sebze ve meyveler tüketmek bağışıklık sistemimize yapılacak en büyük yatırım aslında.
– Bal Kabağı: A vitamini deposu olan bal kabağı da mutfaklarda mutlaka bulunması gerekenlerden.
– Tam buğdaylı ekmek tüketilmeli. Çünkü buğday ekmeği vitamin ve mineraller bakımından zengindir.
– Günlük beslenme sırasında tüketilen bir adet orta boy elma ve bir avuç çekirdekli kırmızı üzüm günlük olarak bağışıklık sistemini güçlendirmeye yeterlidir. Elmanın birçok çeşidi var ama bağışıklık sisteminin güçlenmesinde en etkili olan kabuklu köy elmasıdır.
– Yeşil Çay: Günde 3 bardak yeşil çay içmekte bağışıklık sistemini güçlendirir.
– Soğan ve Pırasa: Bütün yemeklerinizde soğan kullanmanız ve salatalara eklemeniz bile yeterli olacaktır. Ayrıca bu mevsimde kolaylıkla bulabileceğiniz pırasayı da bol bol tüketmekte fayda var.
– Ve Çocuklar: Çocuklar için ise en doğru tercih günde 1 bardak taze sıkılmış meyve suyu içmeleridir.

Bağışıklık Sistemi ve Bu Sistemi Güçlendirecek Yöntemler

Tüm bu yazılanların yanı sıra dilerseniz 15 günlük bu kürü de hazırlayıp bağışıklık sisteminize katkıda bulunabilirsiniz.

15 gün boyunca uygulayabileceğiniz bu kürün hazırlanışı:
2 adet kuru soğanı halka halka dilimleyip buharda pişirin. İçine bir tatlı kaşığı zerdeçal, bir yemek kaşığı doğal nar ekşisi ekleyin ve iyice karıştırın. Bu karışımı her gün 2-3 tatlı kaşığı tüketin. Karışımı 3 günde bitirin ve tazesini hazırlayın.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.