Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kingston DataTraveler Ultimate G2 – Usb 3.0 Bellek İncelemesi

1 387

Kingston DataTraveler Ultimate G2 - Usb 3.0 Bellek İncelemesiUzun süredir kullanmakta olduğum 32GB depolama kapasitesine sahip olan Kingston’un Data Traveler serisinden USB 3.0 destekli flaş belleğini inceleme masamıza yatırma vakti geldi. Öncelikle bu usb belleğin; ofis dosyalarımı taşıyayım, powerpoint sunumlarımı açayım vs. gibi amaçlarla kullanım için olmadığının altını çizmeliyim. Bu ürünü alacakların yüksek performans beklentisinin olması şart, aksi taktirde en baştan bu fiyatı hakedecek bir ürün olmaktan çıkıyor.

16, 32 ve 64GB’lık versiyonları bulunan DataTraveler Ultimate G2 serisi Windows 7, Vista ve XP işletim sistemleriyle sorunsuz olarak hiçbir ilave araç kullanmadan çalışıyor. 73,7mm boy, 22,2mm en ve 16,1mm kalınlık ölçülerine sahip olan ürün, özellikle video gibi büyük dosyalarla uğraşan ve bu dosyaları yanında taşımak isteyen kişiler için ideal. o C ile 60 C sıcaklıklar arasında çalışabilen ürünün, geriye uyumluluk noktasında usb 2.0 ve usb 1.1’e destek vermesi artı yönlerinden birisi.

Kingston DataTraveler Ultimate G2 - Usb 3.0 Bellek İncelemesiTasarım
Ürünün tasarımı şık sayılabilecek seviyede. Alüminyum ve plastik aksamların birleşiminden oluşan kasası, piyasadaki high-end birçok üründe görmeye alıştığımız kalem gibi uzun tasarımların aksine hafif tombul ve taşınabilirlik açısından daha estetik bir yapı sergiliyor. Genellikle usb 3.0 destekleyen 32GB ve üzerinde kapsitelere sahip cihazlar estetik olmaktan çıkar ve ciddi yer kaplamaya başlayan çirkin görüntülere bürünürler. Kapasitenin büyümesiyle ortaya çıkan bu gayri estetiklik durumunu pek fazla hissetmiyorsunuz bu üründe. Kasada alüminyum ve sert plastik kullanılmış olması da sağlamlık ve kalite hissi yönünden oldukça tatmin edici. Elinize aldığınızda sağlam ve tok bir his uyandırıyor. Pantolon arka cebindeyken veya çanta içerisindeyken üzerine kazara otursanız hatta ayakkabıyla bassanız da muhtemelen herhangi bir zarar görmeyecektir. Belleği usb portuna bağladığınızda arka kısmında veri aktarımı yaptığı anlarda yanıp sönen mavi bir led bulunuyor.

Performans
Ürünün en iddalı olduğu şey elbette performans konusu. USB 2.0 modunda 30MB/s okuma ve yazma performansı sunan ürünün bu noktada yapacağı birşey yok şayet usb 2.0 portunun veri aktarım limiti bu kadar. Cihaz asıl gücünü USB 3.0 modunda gösteriyor ve adeta bir canavara dönüşüyor.

Kendi kullanım şeklimden bahsetmek gerekirse;
Ben genellikle internetten partlar halinde indirdiğim dosyaları rar’dan bu belleğe çıkartıyorum. Belleğin rastgele erişim süresi sabit diskle kıyaslandığında astronomik düzeyde düşük olduğundan, rar’dan dosya çıkarma işlemi en az 5 kat daha hızlı tamamlanıyor. Mesela internetten 100 parttan oluşan 15GB’lık bir oyun indirdiniz ve kurup lisans key’ini girerek oynayacaksınız. İnen partları önce belleğe çıkartırsanız işlem çok kısa sürecektir. Daha sonra oyunu bellekten sabit diskinize kurduğunuzda ise, 5 kat değil oyunun 10 kat hatta 20 kat daha hızlı kurulduğuna şahit olacaksınız. Bu aslında bir bakıma SSD kullanıyormuşsunuz hissi de verecektir. Özellikle binlerce küçük dosyadan oluşan oyun-program gibi uygulamaların kurulumları çok hızlı gerçekleşecektir.

Tabi bunun yanında saniyede 100MB’a varan veri transferini mümkün kıldığından video kopyalama gibi işlemleri de birkaç dakika hatta saniye içerisinde tamamlamış olacaksınız. Bu noktada 1080P mkv formatındaki videoları belleğe kopyalayıp, rahatlıkla televizyonunuzda takılmadan-yavaşlamadan izleyebilirsiniz. Şu anda güncel hiçbir video formatı saniyede 100MB/s gibi bir transfere ihtiyaç duymuyor. Önümüzdeki 5 sene içerisinde de bu kadar yüksek video bitrate’leri görebileceğimizi düşünmüyorum. Yani hem video, oyun, program vs. gibi büyük boyutlu dosyaların transferi, işlenmesi ve pc’ye kurulması gibi konularda Kingston Ultimate G2 serisi ürünleri rahatlıkla tavsiye edebilirim. Ürün USB 3.0 portunun hakkını fazlasıyla veriyor.

Test Sistemi: Intel Core i5 750@4Ghz, 2×2 GB 1600 Mhz DDR3, 500 GB Samsung 7200 SATA2 32MB, Asus GTX 560 Ti Direct CUII, 530 Watt Be-Quiet Dark Power PRO PSU

Yaptığım dosya kopyalama testlerinde 96MB/s okuma ve 77MB/s yazma değerlerini elde ettim. HD Tune ve CrystalDiskMark yazılımlarına ait sonuçları da yine aşağıda görebilirsiniz:

Okuma

Kingston DataTraveler Ultimate G2 - Usb 3.0 Bellek İncelemesi

Yazma

Kingston DataTraveler Ultimate G2 - Usb 3.0 Bellek İncelemesi

Crystal Disk Mark

Kingston DataTraveler Ultimate G2 - Usb 3.0 Bellek İncelemesi

HD Tune

Kingston DataTraveler Ultimate G2 - Usb 3.0 Bellek İncelemesi

Sonuç
Bir usb bellekten isteyebileceğiniz neredeyse her türlü şeyi bu üründe bulabiliyorsunuz. Fakat ürünün sahip olduğu 200TL seviyesindeki yüksek satış rakamını göz önünde bulundurduğunuzda karar vermek zorlaşıyor. Şayet yaptığınız işler multimedia ağırlıklı ise ve gerçekten hızlı veri transferine ihtiyaç duyuyorsanız, bu cihaz tam aradığınız ürün olabilir. Benden 9/10 puanı almayı başardı bu cihaz, tek puan kırdığım nokta ise yine boyutları. Teknik açıdan ne kadar mümkündür kesin birşey söyleyemeyeceğim fakat kalınlığı biraz daha az olsaydı cepte taşırken daha konforlu bir kullanım sağlardı ama bu haliyle de piyasadaki birçok üründen daha estetik bir yapıya ve görünüme sahip; bu da bir gerçek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku