Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Çeşitli Güneş Enerjisi Kullanımları ve Güneş Enerjisinden Yararlanma

0 333

Çeşitli Güneş Enerjisi Kullanımları ve Güneş Enerjisinden YararlanmaGüneş enerjisi temiz güç sunar. Nükleer bir sızıntı riskini ortaya çıkarmaz, ama aslında radyasyonun sadece bir kısmı görünür ışıktır. Herhangi bir büyüklüğe veya karmaşıklığa, bir odayı bir pencereden ısıtma sistemine yönlendirmek için ölçeklendirilebilir. Bilim Adamları Birliği, güneş enerjisinin tükenmez ve özgür olmasıyla başlayan sayısız faydalar listelemektedir. Güneş enerjisi üretiminin çekiciliği, ekipmana yatırım yapma ekonomisi ve fosil yakıtlardan maliyet rekabeti ile değişmektedir. Scientific American, güneş enerjisi maliyetinin, mevcut ortalama güç maliyetinin 2018 veya 2020 yılına kadar düştüğünü tahmin ediyor.
Güneş Enerjisinden Yararlanma
Güneş ışıyan ısı, basit cam seralar ve konut pencereleri ile kolayca yakalanır. “Konsantre” güneş enerjisi, güneş ışığını merkezi bir kuleye odaklamak için büyük bir ayna dizisi kullanır ve bu da elektrik üretmek için kullanılabilecek olan buharı üretmek için suyu ısıtır.
Fotovoltaik (PV) hücreler, fotoelektrik etkiyle güneş ışığını doğrudan elektriğe dönüştürür. NASA, hücrelerdeki silikon yarıiletkenlerin, güneş ışığının fotonlarından enerjiyi nasıl yakaladığını açıklar, bu da yarı iletkendeki elektronları yer değiştirerek bir akım oluşturur. Hücre grupları modüller oluşturur ve modüller daha büyük dizilere birleştirir. Bunlar, gerilim ve akımın herhangi bir kombinasyonunu üretmek için yapılandırılabilir.

Büyük Ölçekli ve Küçük Ölçekli Güneş Enerjisi Uygulamaları
ABD Enerji Enformasyon İdaresi, “faydalı ölçekli” güneş santrallerini, en az bir megawattlık elektrik üretenler olarak tanımlar. Kaliforniya, Amerika Birleşik Devletleri güneş enerjisi üretiminde yol açar; 2013 yılında, Kaliforniya’nın gücünün yüzde 1,9’ı güneşten geldi ve 2014’te rakam yüzde 5’e ikiye katlandı. ABD EIA, ülkenin fotovoltaik güneş enerjisi üretimini 2005’te 16.000 megawatthours (MWh) seviyesine çıkardı ve 2014’te 15.874.000 MWh’ye yükseldi. Güneş enerjisinin küçük ölçekli uygulamaları da faydalı oldu, Ohio Karayolu Devriyesi’nde kurulu 5 watt‘lık üniteler gibi kruvazörler, araç motorunu çalıştırmaya gerek kalmadan yerleşik elektronik ekipmanlara güç sağlayarak fosil yakıt ve batarya ömrünü uzatır.

Çeşitli Güneş Enerjisi Kullanımları ve Güneş Enerjisinden YararlanmaÇeşitli Güneş Enerjisi Kullanımları
Birleşmiş Milletler, birçok iklimde, konut güneş enerjisi sistemlerinin, bir hane halkının sıcak su ihtiyacının yüzde 50 ila 75’ini sağlayabileceğini tahmin ediyor. Küçük bağımsız PV üniteleri yol kenarındaki uyarı levhalarını ve hatta manzara aydınlatmasını güçlendirebilir, ancak şebekeden uzakta oldukları için güneş ışığı olmadığında güç depolamak için pillere ihtiyaç duyarlar. Konut güneş enerjisi dizileri genellikle bir yedek olarak şebekeye bağlanır ve yerel güç sağlayıcı düzenlemelerine bağlı olarak sahibinin fazla güç satmasına izin verme avantajına sahiptir.

Kaynakça:
https://sciencing.com/brief-summary-solar-energy-5806468.html

Yazar: Meltem Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.