Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bali Adası Ve Kutsal Maymun Ormanı

0 714

Bali Adası Ve Kutsal Maymun OrmanıKutsal Maymun Ormanı,

adından da belli olacağı gibi maymunların kutsal sayıldığı Hinduizm dininin yaygın olduğu Bali adasına bulunuyor. Bali Endonezya‘daki sayısı 17.508’i bulan adalarından biri ve tabi ki en turistik bölgesi. Bali’de günlük hayat hemen hemen bu din üzerine inşa edilmiş, din ile kültür birbirine sıkı sıkıya eklemlenmiş durumda. Endonezya’nın 240 milyonluk nüfusunun büyük çoğunluğu Müslümanlardan oluşuyor. Bali Adası’nda durum biraz farklı. Buranın nüfusunun yaklaşık %10’unun Müslüman, kalan kısmının da Hindu olduğu biliniyor. Hindistan’da olduğu gibi burada da maymunlar çok kutsal ve 8 ayrı maymun ailesinin yaşadığı orman koruma altında bulunuyor. Bali Adası’nda Monkey Forest adıyla anılan bu kutsal ormanda 800’den fazla makak cinsi maymun yaşıyor.

Tanrıların Adası Bali’nin Kutsal Maymunları

Cenneti andıran, mavinin ve yeşilin türlü tonlarıyla bezeli tropik bir ada olan Bali, kumsallarıyla, Spa masajlarıyla, pirinç tarlalarıyla, tarihi ve kültürel dokusuyla, doğal güzellikleriyle çok meşhur. Bali’nin 3 milyonluk nüfusuna karşılık 20.000 kadar tapınak mevcut. Bali’de her evde bir tapınak olması da ilginç ve adaya “Tanrıların Adası” adının verilmiş olması boşuna değil.

Bali Adası Ve Kutsal Maymun OrmanıUbud Bölgesinde Bir Maymun Ormanı

Bali Adası turizm bakımından kuzeydeki Ubud ve güneydeki Kuta bölgesi olarak iki önemli bölgeye sahip. Ubud bölgesi girişinde bilgeliği ve ölümsüzlüğü temsil eden ve Hindular için kutsal olan, uzun dalları yerlere kadar uzanan ve tekrar kök salan Banyan ağaçları (yaşam ağacı) bulunuyor. 27 dönümlük Maymun Ormanı popüler bir bölge olan Ubud’un merkezine yürüme mesafesinde bulunuyor. Bu bölge tapınaklarıyla adanın ruhani bir merkezi. El değmemişçesine büyük bir orman olan Kutsal Maymun Ormanı’nda nadir bulunan bitki türleri, 115 ayrı türden dev ağaçlar, çeşitli kuş türleri, bolca maymun ve bazı tapınaklar bulunuyor. Çok fazla ziyaretçi çeken ve güneydeki yağmur ormanlarının kalıntısı olan Kutsal Maymun Ormanı’nın gözdeleri şirin ama yaramaz makak maymunları. Tapınakların olduğu civarda ve yoğun olarak ormanın girişinde toplanan uzun bir kuyruğa sahip makak maymunlarını kimse rahatsız etmiyor. Ancak yakın civardaki evlerde yaşayan yerliler eşyaları alıp kaçma huylarından dolayı kutsal sayılsalar da maymunlardan şikâyetçi olabiliyor. Burada maymunların doğal hayatını gözlemek, onları beslemek turistlere özel bir duygu yaşatıyor.

Maymunlarla Çok Yakınlaşmayın

Maymun Ormanı’na gelindiğinde içeri bilet alınarak giriliyor ve ziyaretçileri bir maymun ordusuyla karşılaşıyor. İnsanlara alışık oldukları ve her zaman yaklaşmadıkları söylense de kaşla göz arası elinizde, üzerinizde taşıyabilecekleri şapka, telefon, gözlük, fotoğraf makinesi, yiyecek veya içecek gibi bir şey bulduğunda alıp kaçıveren, dört bir yanda koşturan, hoplayıp zıplayan genç ve yaşlı maymunlara karşı dikkatli olmakta yarar var. Maymunlar ormanda kurulan tezgâhlardan alınan ve kendilerine ikram edilen muzlara hiç de hayır demiyor. Bazıları uysalken bazıları da daha agresif olabilen maymunlara karşı turistler için uyarı tabelaları da hazırlanmış. Bu tabelalarda maymunlarla göz göze gelinmemesi, elde yiyecek, içecek taşınmaması ve çantaların fermuarının kapalı olması gerektiği konusunda hatırlatma yapılıyor. Ormanda nereye gidilse yatan, uyuyan, birbiriyle oynayan, çevrenizde dolanan maymunlarla karşılaşılıyor. Ormanın girişinde maymun ısırma ihtimaline karşı ilk yardım alınabilecek bir merkez de bulunuyor.

Bali Adası Ve Kutsal Maymun OrmanıUbud’da ormandan başka Uluwatu Tapınağının çevresinde de çok sayıda maymun görülebiliyor. Sıcak havada nispeten serinlenebilecek bir bölge olan ormandaki yürüyüş ziyaretçilere keyif veriyor. Ormanda ilerledikçe ulu ağaçlarla, şelaleler ve köprülerle, maymun, fil ve diğer kutsal değerleri temsil eden yosunla kaplı heykellerle ve sunaklarla karşılaşılıyor. Ormanda en çok ilgi çeken Komodo Ejderha Kertenkelesi Heykeli oluyor.

Maymun Ormanında Bulunan Tapınaklar

Büyük bir alana sahip olan ormanın yollarında yürümek biraz yorucu olabiliyor. Ormanda düzgün yollarda sıcakta yürümeye çalışanlar bunaldıkça upuzun ağaçların gölgesine sığınıyor. Ölüm, Yakma ve Kutsal Havuzlu Yıkanma Tapınağı olmak üzere 3 Hindu tapınağı mevcut. Ölüm Tapınağını görmek isteyenleri ürpertici heykeller karşılaşıyor. Yakma Tapınağının hemen yanında yer alan mezarlığa geçici bir süre gömülmüş olan ölülerin çürümüş bedenlerinden geriye kalanlar birkaç yıl arayla çıkartılıp toplu bir şekilde tören eşliğinde yakılıyor. Tapınaklarda Bali taş işçiliğinin detayları göze çarpıyor.

Seyahat bir yaşam biçimidir, heyecandır. Özel turlarla gidilebilecek Bali Adası’nda Kutsal Maymun Ormanı’nda maymun ailelerini izlemek çocuklara büyük keyif olacağı gibi doğayla ilgili çok şey öğretecektir. Bali toplumunun geleneklerini yakından gözlemek, farklı yaşam tarzlarının ve kültürlerin sentezini yapmak, birçok farklı detaylarla karşılaşmak bu egzotik adaya gelenlerin en büyük getirisi olacaktır.

Kaynakça:
http://seyahatnotlarimiz.blogspot.in/2016/11/kutsal-maymun-orman-ubud.html
http://www.yenigungazetesi.net/yazarlar/pekcan-turkes/endonezya-bali-1/3431/

Yazar:Müşerref Özdaş

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.