Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Norveç’e Ulaşım: Oslo Havalimanı

0 607

Norveç'e Ulaşım: Oslo HavalimanıOslo Gardermoen Havalimanı,

Avrupa Birliği’ne resmi olarak üye olmasa da yaptığı ikili akitler sayesinde Avrupa Ekonomik Alanı’na dahil olan ve böylelikle de Avrupa Birliği’nin serbest dolaşım imtiyazından yararlanan ve de bu imtiyazı kendisine yerleşme ya da ziyaret isteminde bulunan Avrupa Birliği pasaportu taşıyan Avrupa Birliği vatandaşlarına sunan Norveç’in başkenti Oslo’da yer alan bir hava meydanıdır. Ülkenin en büyük hava meydanı olan Oslo Gardermoen Havalimanı, başkent Oslo’da yer aldığından son derece yoğun bir uçak trafiğine de sahiptir. Bunun nedeni dediğimiz gibi ülkeye başkentlik eden bir coğrafyada yer alıyor olması ve de aynı zamanda bu coğrafyada yer alan kentin en kalabalık ülke şehri olması durumudur.

Avrupa’nın Kanada‘sı olarak da lanse edilen Norveç, sahip olduğu eşsiz doğa güzellikleri ile dikkat çeker. Bu anlamda birçok ziyaretçiyi de kendisine çekmeyi başaran Oslo, çok yoğun bir hava trafiğine de sahiptir. Aslında bu yoğunluk ülkenin nüfusu nazara alındığı vakit, insanlara çok yüksek gelir. Ama Avrupa’nın diğer başkent şehirleri ile kıyaslandığında ise son derece düşük kalır. Oslo Gardermoen Havalimanı, Norveç‘in dünya’ya açılan kapısı olarak lanse edilir. Denizcilik alanında da son derece gelişmiş bir şehir olsa da havacılık konusunda da kendisini her geçen gün daha da geliştiren Norveç, birçok alanda aktif olarak faaliyet göstermektedir.

Özellikle de düşük maliyetli ulaşım konusunda bir hayli yol alan ülke, okyanusun diğer tarafı olan Kuzey Amerika kıtasına çok sayıda tarifeli sefer düzenler. Öyle ki, bu seferler son derece ucuz olup, başta Norveçliler olmak üzere birçok Avrupalı tarafından da tercih edilmektedir. Norveç’in uluslararası en büyük hava meydanı olan Oslo Gardermoen Havalimanı, şehir merkezine oldukça uzaktadır. Yaklaşık olarak 50km’lik bir mesafede yer alan Oslo Gardermoen Havalimanı, şehir ulaşımı bağlamında ulaşım kolaylığı sunmaz. Bu hava meydanının en büyük dezavantajı olarak kabul edilebilir. Öyle ki, kimi zaman şehir merkezine ulaşmak aldığınız uçak biletinden dahi daha fazla tutabilmektedir.

Norveç'e Ulaşım: Oslo HavalimanıKuzey ülkeleri arasında en yoğun ikinci hava trafiğine sahip olan Oslo Gardermoen Havalimanı, bölgenin en önde gelen ve de Norveç’in de ulusal havayolu şirketi olan Scandinavian Airlines’a filo merkezliği yapan hava meydanlarından biri konumundadır. Ayrıca son yıllarda adından çokça söz ettirmeye başlayan Norwegian Air Shuttle ya da kısaca Norwegian da bu hava meydanını filo merkezi olarak kullanmaktadır. Bu merkezden Amerika Birleşik Devletleri’nin New York, Fort Lauderdale, Boston gibi önemli şehirlerine sahip olduğu 737-800’lerle tarifeli seferler düzenleyen şirket, çok tercih edilmeye başlanmıştır. Bunun en büyük nedeni, 300 Amerikan dolarına yakın bir fiyata Amerika Birleşik Devletleri’ne gidiş dönüş uçak bileti satıyor olması durumudur.

Oslo Gardermoen Havalimanı, her yıl yaklaşık olarak 26 milyon yolcunun kullandığı uluslararası bir tesis haline gelmiştir. Bu hava meydanından iç hatlarda 31 dış hatlarda ise 128 adet şehre ya da başka bir ifadeyle destinasyona tarifeli sefer düzenleyen havayolu şirketleri bulunur. 26 milyon yolcunun 15 milyona yakın bir kısmı uluslararası yolculardan oluşur. Bunlar arasında Avrupa Birliği vatandaşları da vardır. Oslo Gardermoen Havalimanı‘na her yıl yaklaşık olarak 240 bin uçak teker koyar. Bölgeye uçan en önemli Türk şirketi ulusal hava yolumuz olan Türk Hava Yolları’dır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.