Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Grip Tedavisini Hızlandıran Etkili Yöntemler

0 364

Grip Tedavisini Hızlandıran Etkili YöntemlerGribin en etkili geçme şekli beslenme şeklinizdir. Yüksek miktarda aldığınız zengin lif içerikli vitaminler sizin kısa zaman dilimi içinde enerji ve güç kazanmanıza katkıda bulunacak,C vitamini takviyesi ile grip salgınından arınacaksınız. Grip güçsüz besinlerin ve mikropların olduğu her yerde mevcuttur. Bu nedenle iyi besin almayan birinin sık hastalanması hatta bu tür sağlık sorunları ile uğraşması normal bir durumdur. Vücut sizden iyi bakım istiyor ve siz bunu eksik ettiğiniz sürece gribe yakalanmanız ve çabuk yorulmanız hızlanacaktır. Özellikle mevsimsel değişimlerde bu tür hastalıklar daha hızlı bulaşır.

Grip Tedavisini Hızlandıran Etkili YöntemlerÖzellikle sonbahar aylarında en çok görülen hastalıkların başında grip geliyor. Havaların sürekli ısınması ve soğuması haliyle insanların da etkilenmesine neden oluyor. Hem giyeceğiniz kıyafetleri bulamayabiliyor hem de nasıl davranmanız gerektiğini şaşırıyor olabilirsiniz. Bu durumda hava şartlarına alışma sürecinde elbette grip kaçınılmaz. Her yaştan insan da görülen bir rahatsızlık olmasının yanı sıra yaşam kalitesini de büyük ölçüde etkiliyor. Bu nedenle gripten korunamamış ve grip olmuşsanız bir an önce iyileşmek için çaba göstermeniz gerekir. Bu nedenle grip nasıl geçer konusunda yararlanabileceğiniz bilgilerden faydalanabilirsiniz.

Grip Tedavisini Hızlandıran Etkili YöntemlerGrip genelde kapalı alanlarda daha sık yayılır. Bu durumda gribi geçirmenin ilk şartı temiz hava almaktır. Eğer sürekli açık bir alanda bulunamıyorsanız bulunduğunuz yeri sık sık havalandırmanız gerekir. İçeriye dolan temiz hava ciğerlerinizin rahatlamasını sağladığı gibi pozitif enerji almanıza da yardımcı olacaktır. Özellikle aynı evin içinde yaşayanların birbirine bulaştırma ihtimali daha yüksektir. Bu nedenle evinizi sık sık havalandırmak ve temizlemek gribi atlamanın ilk kuralıdır.

Grip Tedavisini Hızlandıran Etkili YöntemlerGribi atlatmak için ilaç ve antibiyotik kullanmak son derece yanlıştır. Bu nedenle daha çabuk geçer diyerek ilaç kullanmayın. Bunun yerine bol bol vitamin almaya çalışın. Grip nasıl geçer sorusunda vitaminler birinci silahınız olacaktır. Vücudunuzun savunma sistemini güçlendirmek için vitaminler vazgeçilmezdir. Bu nedenle hastalık sürecinde de olsa bol bol vitamin almaya özen gösterin. Bunu da yine ilaçlarla değil doğal meyvelerle temin etmeye çalışın. Özellikle meyve suları yerine meyvenin kendini tükettiğinizde daha az kalori ve daha fazla vitamin alacağınızı unutmamanız gerekiyor.

Grip nasıl geçer?

Grip Tedavisini Hızlandıran Etkili YöntemlerElbette bu hastalık için ilk şart dinlenmektir. Ancak günlük hayatta çok kolay olmayabilir. Eğer çok fazla dinlenme imkanınız olmuyorsa bulabildiğiniz her anı değerlendirmeye çalışın. Çalıştığınız yerde çok fazla kendinizi yormadan, toz içinde kalmadan eve geldiğiniz saatleri dinlenerek geçirerek gribi atlatırsınız. Normal şartlarda grip virüsünün yaşam süresi bir haftadır. Eğer bir haftadan daha uzun sürüyorsa dinlenmek için kendinize zaman ayırmanız gerekir. Hastalandığınız süreçte meydana gelen boğaz ağrısı, halsizlik, iştahsızlık gibi sorunlar için de doğal ve sağlıklı beslenme reçetelerini takip edebilirsiniz.

Özellikle hazır gıdalar hastalığınızın artmasına neden olabilir. Bunun yerine ev yemeklerini tercih edin. Ayrıca gün içinde ıhlamur, ada çayı gibi bitkisel çayları kullanabilir, yemek ve salatalarınıza soğan ve sarımsak ekleyerek vitamin alabilirsiniz. Gribe engel olan zengin besinlerin başında portakal gelir. Eğer kış ayında iseniz nar suyu ve narı doğal bir şekilde tüketmeniz bu rahatsızlığın önüne geçecektir. Yumuşak sıvı besinler alımı önemlidir. Bu dönemlerde katı besinler almamalı,mümkün oldukça sıvı besinler tüketmelisiniz. Kivi,muz,elma,ananas,keçi boynuzlu pekmez,ballı süt,limonlu ıhlamur ve ya çay gribe iyi gelen içecekler ve besinler arasında yerini koruyor. Sağlıklı günler dileği ile.

Kaynakça:
sağlıkvakti.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.