Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

İş Başvurusunda Etkili Yöntemler

0 85

iş2İşe girmeden önce, herkesin ilk etapta geçmesi gereken ve en önemli aşama, iş başvurusuna çağrıldığınızda ki ilk görüşmedir. İşe yarayan oldukça etkileyici ve işi almanızı sağlayacak yöntemler şunlardır:

1-İş görüşmesine gitmeden önce bu işi, bu pozisyonu gerçekten isteyip istemediğinize, bu pozisyonda çalışabilir misiniz ve gerçekten bu işi istiyor musunuz bundan ve ne istediğinizden emin olarak gidin.

2-İş görüşmesine gitmeden önce şirket veya firma hakkında ufak çaplı bir araştırma yapın. bu sizi bir adım ileri taşır.

3-Görüşmeye gitmeden önce başvurduğunuz pozisyon her ne olursa olsun, beyaz gömlek ve ütülenmiş klasik bir kıyafetle gidin. Spor bir kıyafet ya da abartılı kıyafetten kaçının. Başvurduğunuz pozisyon ne olursa olsun; bayanlar için beyaz gömlek, siyah etek ve abartısız ama şık bir makyaj, erkekler içinse beyaz gömlek siyah klasik iyi ütülenmiş kumaş pantolon tavsiye edilir. Araştırmalara göre beyaz gömlek karşı tarafın sizi tanımasa dahi size saygı duymasına ve öz güvene işarettir.Temiz sade ve düzenli bir görünümle gidin. İlk izlenim oldukça belirleyici olduğu için sakın küçümsemeyin.

iş3

4-Kesinlikle tokalaşırken karşınızdakinin elini sıkıca kavrayın ve isminizi yüksek sesle ve gözlerine bakarak söyleyin. Bu önemlidir. Çünkü karşınızdakine kendine güvenen bir insan izlenimi bırakır. Küçük bir detaydır fakat çok etkilidir.
5-Görüşme esnasında yüksek sesle, konuşmalarınız anlaşılır ve kurumsal, biraz daha resmi bir dille konuşursanız sizin için çok daha faydalı olur.

6-Ne istediğinizden (buna maaşınız ve çalışma koşulları da dahil) emin olun ve net bir şekilde bunları ifade edin. Kriterler size uygun değilse, sizin de hayır deme şansınız var.sonuçta tek iş o değil.

7– Siz de karşı tarafa soru sormayı deneyin. Hatta denemeyin sorun. bu sizin ne kadar ilgili olduğunuzu gösterir. Diğer başvuranlardan bir farkınız olmalı.
8– Diğerlerini değilde sizi neden bu işe almaları gerektiği hakkında görüşmeye gitmeden evvel düşünün ve bunu görüşmede açıkça söyleyin. Çözüm odaklı ve uzlaşmacı yaklaşımınız olduğunu gösterirseniz iş işin %50 si tamamdır. Çünkü, çoğu iş veren bu özellikleri arar.

9-İlk etapta tüm düşüncelerinizi, dünya görüşünüzü ya da siyasi görüşünüzü paylaşmayın bu çok riskli ve tehlikelidir. İşi kaybedebilirsiniz.

10-Maaş konusunda pazarlık yapmaktan kaçınmayın. Çünkü, tüm vaktinizi ve enerjinizi bu işe vereceksiniz ve iş veren için bir bedel söz konusuysa sizin içinde bir bedel söz konusu. pazarlığı abartmamak koşuluyla.

iş11-Karşı taraf size ne sorarsa sorsun biliyorsanız bildiğinizi açık ve net bir şekilde bilmiyorsanız yalan söylemek veya tahmin etmek yerine bilmediğinizi açıkça söyleyin. Açık olmanızda fayda var çünkü daha sonra karışıklığa, yanlış anlaşılmaya ve bir bedel ödemeye sebep olabilir. Ayrıca bu sizin dürüst olduğunuza da bir işarettir.

12-Klasik, fakat klasikler her zaman işe yarar; güler yüzlü olun. Kimse asık suratlı insanlarla çalışmak istemez.

13– Konuşurken mutlaka karşı tarafın gözlerinin içine bakarak konuşun. İşi abartıp tamamen göz hapsine de almayın.

14– Bu işi gerçekten istiyorsanız bunu karşı tarafa gösterin. Asla yalan söylemeyin ve uzlaşmacı kimliğinizi ön plana alın. Tüm bunları olumlu bir enerjiyle yaptığınızda, kendinizi iyi doğru ifade ettiğinizde, iş sizin hayırlı olsun..

Yazar:Serap Ertürk

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku