Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

O.J. Simpson Davası

0 447

5259_oj+simpson+with+glove+at+trialO.J. Sipmson Davası, Amerikan hukuk tarihinde önemli bir yere sahiptir. Bu davayla beraber Amerika Birleşik Devletlerinin hukuk sistemi toplum tarafından sert bir şekilde eleştiridi ve reform yapılması istendi.

O.J. Simpson Californianin banliyölerinde sefalet içinde büyümüş biriydi. Ancak; fiziki yapısı oldukça etkileyiciydi ve çocuk yaşta Amerikan futboluna merak sardı. Yıllarca bu sporu amatörce yaparken keşfedildi ve profesyonelliğe adım attı. Çok geçmeden Amerikan NFL’in en değerli oyuncularından biri kabul edildi. Bunun yanı sıra sempatik olması gün geçtikçe ününe ün katıyordu. Amerikan magazini için fazla malzeme taşıyor, yapımcılar ve organizetörler bunu iyi değerlendiriyorlardı. Bu kadar popüler olmasının ardından Hollywood yapımı olan ‘Çıplak Silah film serilerinde boy gösterme fırsatı buldu. İlk eşinden tartışmalı bir şekilde ayrıldı ve sonrasında Nicole adında beyaz bir bayanla evlendi. Evliliği dışarıdan görüldüğü gibi değildi. Eşi Nicole ile sıklıkla tartışıyor, hatta bazen onu öldüresiye dövüyordu. Bazense bu şiddet eylemlerini kaydediyordu.

5259_168657290_sq-0a99e7cdc0f5f945e140ffcc33f89c4b449da613-s6-c30Califonia eyaletinde ikamet eden Şükrü Boztepe adında bir Türk, biri Nicole Simpsona ait olan iki ceset bulur. Bunun üzerine, Amerikalı polis memuru O.J. Simpsonun evine gider ve evde incelemeler yapar bu sırada kanlı bir eldiven bulur ayrıca evin koridorunda ve merdivenlerinde kan izine rastlar bunlardan numuneler alır. Simpson eşinin cenaze törenine katılır ve eşini defneder. Evdeki tüm delilleri toplayan Savcılık makamına göre olağan şüpheli O.J. Simpsondur bunun üzerine O.J. Simpson hakkında yakalama emri çıkarılır bunu duyan O.J. Simpson kaldığı otel odasından arkadaşının aracını alarak kaçar bunun üzerine polis hemen takibe koyulur ve Amerikan televizyonlarında bu kovalamaca canlı olarak yayınlanır.

5259_rs_634x835-130717120859-634.oj.ls.71713_copyO.J. Simpsonının kaçmadan önce kaldığı otelde kanlı bir havlu bulunur ve yapılan incelemer sonucu kanının Nicoleün kanı olduğu tespit edilir. Yakalanıp tutuklanan O.J. Simpson ilk duruşmaya 20 avukatla çıkar ve delilleri toplayan polis memuru üzerinde ırkçılık savıyla baskı kurarlar. Avukatlar, polisin ırkçılık yaptığını ve olay yerine delil getirdiğini savunurlar. Haftalar süren duruşmalar Amerika Birleşik Devletlerinin CNN kanalında canlı olarak yayınlanır ve bu yayınlarla CNN reyting rekorları kırar ve gelirini ikiye katlar, gelirini katlayan CNN için dava ne kadar uzun sürerse o kadar iyidir. Bu dava Amerikada yaşan siyahilerle beyazları karşı karşıya getirir ve gerilim oldukça tırmanır Bill Clinton bile bu davanın O.J. Simpsonun beraat etmesiyle sonuçlanmasını istemektedir aksi durum siyahların isyan çıkarmasına imkan verecektir.

O.J. Simpson’ın avukatlarından biri, kanlı eldiveni jüriye göstererek, ‘bu eldiven daha benim elime sığmıyor O.J. bunu nasıl giyebilir bu mümkün mü şeklinde bir savunma ileri sürmüştü, ilgiçtir ki bu savunma jüri üzerinde etkili oldu. Jüri birçok delil bulunmasına karşın eldivene odaklanmıştı ancak jürinin farketmediği bir ayrıntı vardı. Eldiven deriden yapılmıştı ve deri ıslanıp kurur ise küçülürdü. Bunu gözden kaçırmışlardı. Ayrıca, Jüri Heyetinde bulunan 12 kişinin 9’u, zenciydi. Bu oluşturulan Jüri heyeti Amerikan halkının gözünde tarafsızlığını yitirmişti ancak son sözü söyleyen Jüri, Savcılık Makamının tüm kanıtlarına rağmen, O.J. Simpsonun beraatine karar verdi. O.J. Simpsonun beraati sonucunda 20 avukat milyoner oldu.

Yazar:Rahman Karasu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.