Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bebeğin Çok Hareketli Olması Ne Anlama Gelir?

0 846

Bebeklerin hareketleri annelerin hamile kaldıkları ilk günden itibaren heyecanlanmasına ve mutlu olmasına yeterken doğumdan sonraki süreçte de hareketli olması sağlığı ve gelişimi için önemlidir.

Hamilelikte bebeklerin hareketleri annelerin üzülmesine, sevinmesine; hatta sevdiği bir yemek yemesine bağlı olabilir, bununla birlikte tüm anne adayları bebeklerinin ilk hareketlerini unutmazlar. Hamilelikte sizin üzüntülerinizle hareketlerini azaltan, hatta sağlık yönünden endişelenmenize neden olan bebek; sevincinizle hareketlerini belli eder şekilde arttıracaktır. Gebelikte bebeğin hareketliliği sağlıklı olduğunun habercisi olurken doğumdan sonra da tüm hızıyla sürecektir.

Yeni doğan bebeğin hareketleri kol ve bacaklarda izlenirken genellikle istemsiz bir şekilde olacaktır. İlerleyen zamanlarda bebeğin sinir sisteminin oturması sayesinde el, kol, bacak hareketleri gözle görülür bir şekilde fark edecek ve anlamı hale dönüşecektir. Bebeklerde baştan aşağıya doğru Bebeğin Çok Hareketli Olması Ne Anlama Gelir?periyodik olarak anlam kazanan hareketlerin başlangıcı baş kontrolü olurken sonrasında bir şeye uzanmak için kollarını, ardından tutmak için ellerini kullanan bebek kendi kontrollü hareketlerini tamamlamak için gayret gösterecektir. Bebekler ilerleyen zamanlarda destekli ardından da desteksiz oturmaya başlarken bu gelişme seyrini emeklemeye başlaması sürdürecektir.

Emeklemeye başlayan bebek, yenilikleri keşfetmek için hareketlerini de hızlandırmaya çalışacaktır. Emeklemenin ardından yürümeye başlayan bebek, ardından koşmaya ve merdiven inip çıkarak hareketlerini olması gerektiği gibi tamamlayacaktır. Bebeklerin hareketleri, belirttiğimiz sırayla yaşanırken annelerin ilk başta heyecanla takip ettikleri, fakat özellikle emeklemeden sonra afacan çocukları ile bazı ufak sorunlar yaşamalarına sebep olacak günler de başlayacaktır. Yavrunuzun rahat hareket etmesini sağlayacak alan hazırlamanız, sorun yaşanmamasını sağlayacağı gibi daha keyifli zaman geçirmesini mümkün kılacaktır.

Bebeklerin emekleme, sıralama ve ilk adımlarıyla birlikte ulaşabileceği yerlerde kesici, sivri uçlu maddeler bulundurulmaması gerektiği gibi sarkan örtüler ve üzerindeki cam eşyaların da kaldırılması, istenmedik kazaların yaşanmaması için gereklidir. Hareketli bebekler, kilo almadıkları gibi gelişimlerinde yaşıtlarına göre gözle görülür şekilde ilerleme görülecektir. Anne ve babaların bebekleri ile ilgilenmeleri ve özellikle emeklemeye başlamasıyla farklı oyunlar oynamaları hareketlerini hızlandıracağı gibi gelişimlerinde de olumlu etki yaratacaktır.

Yazar: Enes Eker

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku