Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Cinsellik ve Sağlık

0 405

Cinselliğin insan sağlığı üzerindeki faydaları, onu sadece zevk alınan bir mecra olmanın dışına çıkartır. Kaliteli bir cinsel hayatın yararları, stres seviyelerinin azaltılmasından kanser ve kalp krizi riskini azaltmaya kadar uzanır. Seks, kişinin eşiyle olan ilişki ve yakınlık hissini kolaylaştır, kaygıyı azaltır ve genel sağlığı artırır. Daha güçlü bir bağışıklık sistemi veya daha iyi bir uyku için cinsel hayatın sağlığa olan yararlarını detaylı olarak bilmek fayda sağlar.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Cinsel hayatta istikrarlı olmak hastalıkları önler. Araştırmalara göre, cinsel açıdan aktif insanlar cinsel yönden aktif olmayanlarla karşılaştırıldığında daha az hasta oldukları gözlemlenmiştir. Seks; vücudunuzun bakteri, virüs ve diğer hastalıklara neden olan mikroplara karşı koruyucu antikorlar üretme yeteneğini artırır. Tabii ki sağlam bir bağışıklık sistemi geliştirmek, sağlıklı bir cinsel yaşam sürmekten çok daha fazlasını gerektirir. Sağlıklı besinler tüketmek, egzersiz yapmak, yeterli uykuyu almak ve aşıları yaptırmak, bulaşıcı hastalıklara karşı güçlü ve sağlıklı bağışıklığa katkıda bulunur.

Libidoyu Artırır

Cinsellik, azalan libido için en iyi panzehirdir. Seks yapmak, arzuyu arttırır. Bazı kadınların seks yapmasını zorlaştıran şikayetler arasında ağrı ve vajinal kuruluk vardır. Bu şikayetlerin giderilmesinde cinsel aktivite yardımcı olabilir. Seks; vajinal yağlanmayı, vajinaya kan akışını ve dokuların elastikiyetini artırır; bunlar daha iyi, daha zevkli seks ve yüksek libido sağlar.

Kadınlardaki Mesane Kontrolünü Sağlar

İdrar kaçırma, yaşamın bir noktasında kadınların yaklaşık %30’unu etkileyen bir şikayettir. Düzenli orgazm olması, bir kadının pelvik taban kaslarını çalıştırır ve güçlendirir. Orgazmlar, kegel egzersizleri yaparken kadınların kullandığı kasları çalıştırır. Daha güçlü pelvik kaslara sahip olmak, idrar kaçağı riskini minimize etmek anlamına gelir.

Kan Basıncını Düşürür

Yüksek tansiyondan mustarip milyonlarca insan, seksin bu şikayetlerin azaltmasında yardımcı olduğunu belirtmişlerdir. Birçok çalışma, özellikle cinsel ilişki (mastürbasyon değil) ile kan basıncı testinde ilk görünen sayı olan düşük sistolik kan basıncı arasındaki bağlantıyı belgelemiştir. Bu, kan basıncını sağlıklı bir düzeye sokmak için yaşam tarzına (diyet, egzersiz, stres azaltma) ve ilaç stratejilerine kolay bir şekilde yardımcı olmak isteyen kişiler için iyi bir haberdir. Seks seansları, yüksek tansiyonu kontrol etmek için tansiyon düşürücü ilaçların yerini alamaz, ancak yararlı bir ilave olabilir.Cinsellik ve Sağlık

Egzersiz Olarak Sayılır

Tüm egzersizler gibi, cinsel aktivite de kalori düşmanıdır! Oturma ve TV izleme dakikada 1 kalori yakarken seks yapmak çeşitli kas gruplarını kullanarak kalp atış hızınızı artırır ve dakikada yaklaşık 5 kalori yaktırır. Düzenli cinsel aktivite, spor salonundaki seansların yerini alamaz, ancak aktif, sağlıklı bir cinsel yaşam sürmek, ekstra fiziksel aktivite almanın güzel bir yoludur.

Düşük Kalp Krizi Riski

Daha sağlıklı bir kalp isteyenlerin daha düzenli bir cinsel hayata sahip olması tavsiye edilir. Cinsel aktivite östrojen ve testosteron gibi hormon seviyelerini kontrol altında tutar. Bu hormonlar dengesiz olduğunda kalp hastalığı ve osteoporoz gibi durumlar gelişebilir. Seks yapmak, kalp sağlığını korumak söz konusu olduğunda daha anlamlıdır. Erkeklerde yapılan bir çalışma, haftada en az 2 kez seks yapanların, kalp hastalığı ölme ihtimalinin cinsel açıdan daha az aktif olan akranlarına göre %50 daha az olduğunu göstermiştir.

Ağrı Azaltır

Cinsellik ve SağlıkCinsel stimülasyon (mastürbasyon dahil) ve orgazm, ağrının uzak durmasına yardımcı olabilir. Her iki aktivite de ağrı hissini azaltabilir ve ağrı eşiğini artırabilir. Orgazm, ağrı sinyallerini engellemeye yardımcı olabilecek hormonların salınımına neden olur. Bazı kadınlar mastürbasyon yoluyla kendini uyarmanın adet krampları, artrit ve baş ağrısı semptomlarını azaltabildiğini bildirmektedir.

Prostat Kanseri Riskini Azaltabilir

Cinsel aktivitenin cinsiyete özgü yararları da var. Yapılan bir çalışmada sık orgazm olan (ayda 21 kez veya daha fazla olarak tanımlanan) erkeklerin prostat kanseri gelişme olasılığının daha az orgazm olanlara göre daha düşük olduğunu göstermiştir. Orgazmın cinsel ilişki, mastürbasyon veya gece emisyonlar yoluyla gerçekleşmesi önemli değildir. Tabii ki prostat kanseri riskinde boşalma sıklığından daha fazla faktör olsa da bu ilginç bir bulgudur.

Uyku Kalitesini Artırır

Seks daha iyi uyumaya yardımcı olabilir. Çünkü orgazm, doğal bir uyku yardımcısı olan prolaktin adlı bir hormonun salınmasını simüle eder. Prolaktin, rahatlama ve uykululuk duygularını teşvik eder. Bu seks yaptıktan sonra daha kolay uykuya dalındığını fark etmenin nedenlerinden sadece bir tanesidir.

Stresi Azaltmak

Seks harika bir stres gidericidir. Bunun nedeni dokunma, sarılma, cinsel yakınlık ve duygusal bağlanma, bağ ve sakinlik sağlayan “iyi hissetme” maddelerinin salınımını teşvik etmesidir. Cinsel uyarılma ayrıca beyindeki ödül ve zevk sistemini uyaran maddeleri serbest bırakır. Yakınlık ve yakınlığın arttırılması kaygıyı hafifletmeye ve genel sağlığı arttırmaya yardımcı olabilir.

Kalori Yakılmasını ArtırırCinsellik ve Sağlık

Sağlığına dikkat etmek isteyen kişiler, kalori yakan faaliyetler listesine seksi de eklemelidir. Genç erkek ve kadınlar üzerine yapılan bir çalışmada, yarım saatte yaklaşık 108 kalori yakıldığı tespit edilmiştir. Bu, 327 saatlik bir cinsel hayatta 570 kaloriyi yakmak için yeterlidir.

Kardiyovasküler Sağlığı Geliştirir

Daha iyi bir kardiyovasküler sağlık, çoğu için yatak odası kadar yakın olabilir. Bazı insanlar cinsellikten fiziksel olarak etkilenmenin felce yol açabileceğinden endişe etse bile, bilim bunun aksini öne sürüyor. Araştırmacılar, 20 yıldan fazla 900 erkekten oluşan bir çalışmada, cinsel aktivite sıklığının inme riskini artırmadığını bulmuşlardır. Seksin insanları ölümcül kalp krizlerine karşı da koruduğunu ayrıca bildirilmiştir. Haftada en az iki kez seks yapan erkekler, ölümcül bir kalp krizi riskini, ayda bir kereden daha az seks yapanlara kıyasla %50 azaltmıştır.

Refahınızı Güçlendirir

İnsanlar, sosyal bağlantı için birbirleriyle temas halinde olmalılar. Yapılan bilimsel çalışmalara göre; kişinin arkadaşları ve ailesiyle etkileşimi, genel sağlığını ve sıhhatini arttırır. Eşi de dahil olmak üzere, sevdikleriyle yakın ilişkiler içinde olmak, kişiyi daha az iyi bağlantıya sahip olanlarla karşılaştırıldığında daha mutlu ve sağlıklı yapar.Cinsellik ve Sağlık

Yakınlaşarak İlişkileri Geliştirin

Sıcak, samimi ilişkiler geliştirme yolunda insanlar birbirleriyle kucaklaşırlar. Seks ve orgazm, insanların bağlanmalarına yardımcı olan oksitosin adı verilen bir hormonun salınmasını uyarır. Yaygın olarak bilindiği üzere bu “aşk hormonu” sevgi ve güven duygularını geliştirmeye yardımcı olur. Menepozun bir dönemi olan premenopozal dönemde olan kadınlarla yapılan bir çalışmada, bayanlar ne kadar çok zaman geçirip eşlerini kucaklamak için sarılırlarsa, oksitosin seviyeleri de o kadar yüksek olur. Bu hormon da kendini iyi hissettiren duygulara ve huzura ilham verir.

Daha Genç Görünmeyi Sağlar

Estetik ve yaşlanma karşıtı kremler ele alındığında düzenli seks hayatı olan kişilerin bunlara ihtiyacı yoktur, daha genç görünürler. Düzenli seks, kişiyi genç görünmesinde hayati öneme sahip hormonlar olan östrojen ve testosteron salınımını uyarır. Östrojen, daha genç görünen cildi ve parlak görünümü destekler. Bir çalışmada, hakemler katılımcıları tek yönlü bir aynadan görmüş ve yaşlarını tahmin etmiştir. Normal bir eşle haftada en az 4 kez seks yapanların, gerçekte olduklarından 7 ila 12 yaş genç oldukları tespit edilmiştir.

Daha Uzun Yaşamanın Sırrını Verir

Daha uzun yaşamanın sırrında pek çok etken vardır, ama bunlar arasına daha fazla seks yapmak girebilir. 1000’den fazla orta yaşlı erkeğin on yıl süren bir çalışmasında, en çok orgazm olanların sık sık boşalmayanların ölüm oranına kıyasla yarısıdır. Elbette birçok faktör uzun ömürlülüğe katkıda bulunur, ancak aktif bir cinsel yaşam sürmek ömrü uzatmanın kolay ve zevkli bir yolu olabilir.

Beyin Gücünü ArtırırCinsellik ve Sağlık

Detaylı düşünülerek sayıldığı zaman cinsiyetin faydaları gerçekten tepeden tırnağa uzanır. Aktif bir cinsel yaşam, beynin daha iyi çalışmasını sağlayabilir. Araştırmacılar, cinsiyetin beyni daha analitik ve düşünme sürecine dönüştürdüğünü keşfetmiştir. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, cinsel hayatın beyinde yer alan hafıza alanlarını arttırdığını göstermektedir.

Seks Döllenmeyi Kolaylaştırır

Ailenizi büyütmek söz konusu olduğunda, elbette uygulama bu fikri mükemmelleştirir. Bir doğurganlık merkezinde yapılan bir araştırmada, bir hafta boyunca günlük orgazm olan erkeklerin günlük orgazm olmayanlara göre daha kaliteli spermlere sahip olduğunu bulunmuştur. Günlük boşalma grubundaki erkekler, daha az sık boşalan erkeklerin spermlerinden DNA’dan daha az parçalanmış olan spermlere sahiptir. Daha az parçalanmış DNA daha sağlıklı DNA anlamına gelir. Sağlıklı DNA’ya sahip doyurucu spermlerin bir yumurtayı dölleme olasılığı daha yüksektir.
Seksin en çok bilinen faydalarının yanında daha az bilinen faydaları vardır. Onları şu şekildedir:

•Cinsel aktivite sırasında salgılanan testosteron hormonunun kemiklerde güçlendirici faydaları vardır.
•Seks hayatının düzenli olası durumunda, gülmenin eyleminin dozu ve sıklığı artar. Hatta çevresine gülücükler dağıtan biri etrafına da huzur ve mutluluk gülücükleri empoze eder.
•Regl dönemi sendrom riski azaltır ya da hafif seyrine yardımcı olur.
•Sadece bir yönde yaşamanın önüne geçerek mesela işkolik olmak gibi yaşam alanlarında değişiklik sunar.
•Eşini fiziksel ve duygusal doyuma ulaştıran kişinin kendine güveni artar.
•Kişinin kendi sınırlarını aşarak monotonluktan kurtulmasına yardımcı olur.
•Bazı zamanlarda eş ile yaşanan kırgınlıklar; cinsel hayat sayesinde yerini barışa bırakır. Küslük ve kin duygularını törpüler
•Orgazm esnasındaki salgılanan prolaktin beynin koku alma merkezini harekete geçirerek koku alma duyusunu geliştirir.

Birlikteliklerde cinsel hayatın kalitesi, hem birlikteliğin uzun ömürlü olması hem de yararlarının fark edilebilir olması için önemlidir. Uzmanlar çiftlerin büyülü olarak tanımladıkları bu anlar için pek çok araştırma yapmaktadırlar. Seksin; normal hayatın üzerinde pozitif etkileri de tartışılmazdır. Beraberliklerde meydana gelen ufak gerginlikleri çözümünde faydası olduğu görülen cinselliğin ayrıca beden ve ruh sağlığı üzerindeki etkileriyle sırasıyla bireyler, aile ve genel toplum refahında etkin rolünden bahsedilir.

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku