Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Peygamber Çiçeği Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

0 2.832

Peygamber Çiçeği-Centaurea Cyanus bir diğer adı da Mavi Kantaron olarak bilinmektedir. Halk arasında bu çiçeğe çakır dikeni ve gökbaş gibi isimler de verilmektedir. Bileşikgiller familyasından odunsu bir bitki olan bu çiçeğin mavi ve sarı olmak üzere iki rengi bulunmaktadır. Ülkemizin birçok yerinde buğday tarlalarında bu çiçeklere rastlayabilirsiniz. Bu çiçekler bize çocukluğumuzun kokusunu getirir ve onları gördüğümüzde o günleri yaşıyormuş gibi oluruz.Peygamber Çiçeği Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Sarı Peygamber Çiçeği dikenlidir. Özellikle dip kısımlarındaki dikenler batıcıdır. Çiçek açma mevsimleri ise yazdır. Mavi olanı ise 50-70 cm arasındadır ve ilkbaharda çiçek açar. Yaprakları mavi yada menekşe rengidir.

Bu çiçek çoğunlukla Doğu Akdeniz, Asya Ülkeleri, Balkanlar ve yer yer Orta Avrupa’da yetişir. Ülkemizde ise Düzce, İstanbul, Kırklareli, Sakarya gibi illerimizde yetişmektedir. Mayıs aylarından Eylül ayına kadar açan çiçeklerdir.

Peygamber Çiçeği’nin Faydaları Nelerdir?

– Özellikle göz ile ilgili rahatsızlıklarda bir kurtarıcı görevi yapan bu çiçek göz yorgunluğunun azalmasını ve göz altı şişliklerinin giderilmesini sağlar, kirpiklerdeki kaşıntıyı giderir.
-Sivilce oluşumunu önler, oluşmuş sivilceleri söndürür. Cildi pürüzsüz bir hale getirir.
– Kanı temizleyici özelliği sayesinde zehirli böcek sokmalarında kanın temizlenmesi için kullanılır.
– Kilo alma problemi yaşayanlar için iyi bir iştah açıcıdır.
– İyi bir toksin attırıcıdır. İdrar söktürücü özelliği ile böbreklerdeki taş ve kumun atılmasına yardımcı olur.
-İltihap giderici özelliği ile üst solunum yolu enfeksiyonlarının giderilmesini sağlar. Öksürük, bronşit ve nefes darlığı rahatsızlıklarında vücutta büyük rahatlama sağlar.
-Bir çok rahatsızlığın sebep olduğu kas, eklem, adele ağrılarında iyi bir ağrı kesicidir.
-Karın ağrısı ve kramplara iyi geldiğinden kadınların regl (adet) dönemlerinde ağrılarını hafifletir.

Paygamber Çiçeğinin Zararları Nelerdir?

Her bitkide olduğu gibi bu bitkide de fazla kullanım kötü sonuçlara yol açabilir. Söktürücü özelliği nedeni ile özellikle hamile ve çocukların kullanımı uygun değildir. Aşırı kullanımı kalbe büyük zararlar vermektedir. Bazı kişiler de alerjik reaksiyonlar gösterdiği görülmekte olduğundan alerjik bünyeler için uygun değildir.

Peygamber Çiçeği Nasıl Kullanılır?

Yaprakları kurutularak kaynamış suda demlenerek çayı içilerek tüketilebilir. Bu su ılıdıktan sonra göz altlarına pamuk yardımı ile sürülebilir. Kozmetik alanında çok kullanılan bu bitki lapa haline getirilerek cilde maske yapılabilir. Cilde hoş bir koku vermesi için banyo suyuna da katılabilir. Ayrıca yağı da cilde çok faydalıdır. Bal üretiminde de kullanılan bu çiçeğin balı öksürük, bronşit gibi rahatsızlıkların tedavi sürecine yardımcı olur.Peygamber Çiçeği Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Peygamber çiçeğini çay olarak tüketmek isterseniz günde en fazla 2 fincan içmelisiniz. Ayrı zaman dilimlerinde içmeye özen göstermelisiniz. Çünkü üst üste 2 fincan çay size yarar yerine zarar verebilir sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Sağlıklı günler dileklerimizle.

Kaynakça:
www.faydalarine.com
www.saglýkaktuel.com

Yazar: Eda Şahan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku