Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Oyuncak Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0 326

4681_mis_gibiKullanım amacını düşünmeden çocuklarına rastgele oyuncak alan, pek çok ebeveyn var. Oyuncaklar sadece çocukların vakit geçirip oyalanmalarını sağlamaz, aynı zamanda çocuğun duygusal, fiziksel ve bilişsel gelişimine yardımcı olur. Bu yazıda çocuğunuza oyuncak alırken göz önünde bulundurmanız gereken bazı basit ipuçları vereceğiz.

Çocuklar anlamak ve öğrenmek için her şeyi kendileri deneyen küçük kaşifler gibidir. Bir çocuğun öğrenmesi için en iyi yollardan biri oyuncaklardan ve oyunlardan geçer. Üretici firma tarafından ‘eğitimsel’ veya ‘gelişimsel’ olarak etiketlenmiş olan pahalı bir oyuncak bile olsa, çocuğunuzun bu oyuncağı en doğru nasıl kullanacağı konusunda bir fikri olmayabilir. Bunların yerine düşünmesini sağlayan, sorun çözme yeteneğini geliştiren ve bazı becerileri kazanmasını sağlayan oyuncakları tercih etmelisiniz. Bir sürü oyuncakla dolu bir paketle eve dönmek yerine, çocuğun yaratıcılığını ve hayal gücünü ateşleyen doğru oyuncakları almak esastır. İşte bebeğiniz için oyuncak alırken dikkat etmeniz gereken bazı şeyler;

-Çoklu-duyumsal Deneyim Sağlayan:

Oyuncaklar duyu gelişimini teşvik ettiğinden çoklu-duyusal deneyim sağlayan oyuncaklar bulmak oldukça önemlidir. Örneğin bir çocuk çok renkli ya da ses ve ışık üreten oyuncaklar ile oynamayı daha çok sever. Farklı dokuları, ilginç sesleri ve hareketleri olan oyuncaklar arayın. Bu oyuncaklar erken etkileşim ve keşfetmek için idealdir. Ayrıca bu tür oyuncaklar özel eğitim ihtiyaçları olan çocuklar için de idealdir.

Basıldığında ses çıkaran ya da şıngırdayan yumuşak oyuncaklar, çoklu-duyumsal oyuncaklara iyi bir örnektir.

-Öğrenmeyi Teşvik Edici:4681_fiziksel_aktivite

Bebek oyuncakları öğrenme ve problem çözmeyi teşvik eder. Çocukları düşünmeye ve kendi başlarına bir şey yapmaya teşvik eden oyuncaklar, mantık ve problem çözme becerilerinin gelişmesine yardımcı olabilir. Oyuncak blokları bir ebeveyn için önemsiz görünebilir; ancak küçük bir çocuk için onları devirmeden dizebilmek çok önemlidir. Bilişsel becerilerin yanında bu oyuncaklar aynı zamanda fiziksel beceri, denge, koordinasyon ve ince motor becerilerinin gelişimine de yardımcı olur. Çocuğa denge, oran ve rengi öğretirler. Çocuğunuza yeni kavramlar öğreten ve onun vakit geçirmesini sağlayan oyuncaklar almaya çalışın.

Bebekler ve küçük çocuklar için ahşap puzzle, bloklar, şekil-seçmeler ve boya kalemleri ve kil gibi sanat materyalleri oldukça öğretici ve eğitici oyuncaklardır.

-Fiziksel Aktiviteyi Teşvik Edici:

Bebekler ve küçük çocuklar için fiziksel aktiviteyi teşvik oyuncaklar gerekir. Bu onların daha güçlü ve daha güvenli büyümesine olanak sağlar. Çocuğunuzun fiziksel yeteneklerinin gelişmesini teşvik edici yaşına uygun oyuncaklar seçin ve yenilerini denemelerini sağlayın.

Güvenlik tertibatı ile birlikte üç tekerlekli bisikletler ya da scooterlar bu amaca çok uygun oyuncaklardır. Farklı şekil ve boyutlarda toplar ve basketbol potaları da çocukların açık havada biraz temiz almaları ve bolca fiziksel aktivite yapmaları için mükemmeldir.

-Yaratıcılığı Geliştiren:

2-3 yaşlarındaki çocuklar yaratıcı, -mış gibi yapma oyunlarını çok sever. Senaryo ve hikayeler içeren oyunlar dil, problem çözme ve sosyal becerilerinin gelişiminde çok faydalıdır. Örneğin süper kahraman gibi davranmak onların cesur ve yenilmez hissetmelerini sağlar. Çocuğunuzun sanat yeteneğini geliştirmek için onunla bu tür senaryolu oyunlar oynayabilirsiniz.

Oyuncak bebekler ve eski sayfalar gibi basit oyuncaklar bu tür hayali oyunlar için kullanılabilir. Hayali oyun için kullanılabilecek başka şeyler bebek evi, tren, kamyon, tıbbi setler, kostümler ve figürler olabilir.

-Büyümesine Eşlik Eden:4681_oklu_duyumsal

Kullanımı sınırlı oyuncaklar almayın. Hepimizin el işi oyuncaklarını seviyor olsak da, bunlar genellikle sadece bir veya iki kez kullanılır. Çocuğunuzun tekrar tekrar kullanabileceği oyuncaklar satın almayı deneyin. Çocuğunuzun birlikte büyüyeceği oyuncaklar farklı gelişim aşamalarında eğlenceli olabilir. Daha çok yönlü ve çeşitli şekillerde kullanılabilir oyuncaklar arayın. Çocukların gelişim aşamalarında kullanabilecekleri özel etkinlik setleri vardır. Bu aktivite setlerinin düğmeleri ve ince motor becerilerinin gelişmesine yardımcı kolları vardır. Çocuğunuz büyüdükçe şarkılar ve öyküler aracılığıyla harfler, sayılar ve çok daha fazla bilgi edinebilir. Farklı şekil ve renklerdeki küpleri küçük çocuklar üst üste dizerek dengeyi öğrenirken, daha büyük çocuklar bunlarla bir şeyler inşa edebilir ve yaratıcılıklarını geliştirebilir.

-Bebek İçin Güvenli:

Oyuncaklar oldukça eğlenceli olduğu kadar bebeğiniz için güvenli de olmalıdır. Etiketleri üzerindeki uyarıları dikkate alarak güvenli olup olmadıklarını kontrol edin. Oyuncak satın alırken keskin kenarlar, noktalar ve köşelere dikkat edin. Çocuğunuzun yanlışlıkla yiyebileceği küçük, gevşek parçaları olan herhangi bir oyuncaktan kaçının. Her zaman iyi tasarlanmış ve dayanıklı oyuncaklar arayın. Kil veya boya gibi zanaat ögeleri satın alıyorsanız, malzemelerin toksik olmadığından emin olun.

Roketler ve dart gibi fırlatmalı oyunlardan kaçının çünkü bu tür oyunlar yaralanmalara neden olabilir. Pil şarj cihazları ve adaptörleri olan oyuncaklar çocuklar için ciddi bir risk teşkil edebilir ve bu tür oyuncaklardan kaçınılmalıdır.

-Yaş Grubuna Uygun:4681_retici_oyuncak

Çocuklar kendi yaşlarına göre kontrol edebilecekleri oyuncaklardan hoşlanır. Çocuğunuz için yaşına uygun oyuncak seçimi, çocuğunuzun o oyuncaklardan en çok yararı almasını sağlar. Eğer çocuğunuz için doğru oyuncak satın almak istiyorsanız etiketine bakmayı unutmayın.

Bebekler ses ve ışıktan büyülenir. Onlar için en harika oyuncaklar çıngıraklar ya da tutup çekebileceği plastik küpler olabilir. 2 yaşına kadar ise problem çözer ve bazı aktiviteleri tekrar tekrar yapar. Şekil seçme oyunları, üst üste dizebileceği küpler bu yaş grubu için idealdir. 2 yaşından sonra ise itfaiye kamyonu, bebek evi ve mutfak setleri ile hayali oyunların keyfini çıkarabilirler.

Unutmamanız Gereken Diğer Noktalar;

*Çok benzer oyuncaklardan kaçının ve oyuncakları saklayacak bir yeriniz olduğundan emin olun. #Oyuncağın çocuk için gerekli olup olmadığını, fiyatına değip değmediğini kontrol edin.
*Oyuncakların güvenlik kurallarına uygun üretildiğinden emin olun.

Oyuncaklar bebeğiniz için eğlenceli olmalıdır. Bebeğinize çok sayıda oyuncak vermekten kaçının. Bunun yerine ona yaşına uygun, uyarıcı ve güvenli basit oyuncaklar verin. Gösterişli oyuncaklardan kaçının bunun yerine basit ama yaratıcılığı teşvik eden ve düşünmesini sağlayan oyuncaklar seçin.

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/things-to-consider-when-buying-toys-for-your-baby.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.