Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Prenses Sendromu Nedir?

0 4.173

4802_little-princessKızlar hayatı daha mutlu, daha neşeli ve daha güzel yaparlar. Geçmişin, şimdinin ve geleceğin güzel anılarıdır. Kızlar sevginin hediyeleridir. Kızınızın küçük bir prenses olduğunu düşünmesinde yanlış hiç bir şey yoktur. Ama onun “Prenses Sendromu”na yakalanmasına izin vermeyin. Bunun çoktan olduğunu düşünüyorsanız da size yardımcı olmak için ipuçları vereceğiz.

Prenses Sendromu her yaştan kız çocuklarını (bebekler, küçük kızlar, gençler ve genç yetişkinler) etkileyen psikolojik bir düzensizliktir. Bu sendromdan etkilenen kızların her şeyin en iyisini hak ettiklerine dair arzulu düşünceleri vardır. Zamanında düzeltilmezse bu semptomlar yıllar boyunca var olmaya devam eder. Fiziksel bir hastalık değildir; ancak kendine özgü semptomları ve nedenleri olan psikolojik bir durumdur. Bu semptomlar somurtmak, dudak bükmek, tepinmek, daha sık kaş çatmak, sadece güzel şeylere odaklanmak, sadece belirli markaların kıyafetlerini giymek, kendine takıntılı olmak, agresif olmak, patronluk taslamak ve narsistik olmak gibi pek çok şey olabilir. Ancak, Prenses Sendromunu tanımlayan en önemli üç özellik şunlardır;

-Yetki verme:

4802_start-teaching-early

Oldukça talepkardırlar. Sadece taleplerinin yerine getirilmesini değil, aynı zamanda bunun kendilerinin hiç uğraşmadan gerçekleşmesini isterler.

-Yüksek gurur ve öz- saygı:

Herkese patronluk taslarlar. Oldukça kibirlidirler ve mükemmel oldukları inancı ile kendi egolarını tatmin ederler. Mükemmel olduklarını düşündükleri için de, her şeyin en iyisini hak ettiklerine inanırlar.

– Hayattan ve insanlardan aşırı yüksek beklentiler:

Dünyanın etraflarında döndüğünü düşünürler. Ve bu dünyanın ve içinde yaşayan insanlarında mükemmel olmalarını beklerler ve bu beklentileri gerçekleşmediğinde çok büyük hayal kırıklığına uğrarlar.

Prensesler? Sevimli. Prenses Sendromu? Kulağa her ne kadar çekici ve sevimli gelse de, kesinlikle sevimli değil! Peki ne yapacaksınız? Ona bir prenses olmadığını mı söylemelisiniz? Ona sıradan bir kız olduğunu ve peri masallarının gerçek olamayacağını mı söylemelisiniz? Tabi ki hayır! Önemli olmadığını düşünmesini istemeyiz. Bunları söylemek onun değersiz hissetmesine neden olabilir. Kızınız prenses sendromu belirtileri gösteriyorsa üzülmeyin. Doğru yön göstermeler ile ve yaptıklarına doğru tepkiler vererek bu sendromdan kurtulmasını sağlayabilirsiniz.

Prenses Sendromunu Nasıl Aşabilirsiniz?4802_daddy-and-princess-daughter (1)

-Kızınıza Oğlunuza Davrandığınız Gibi Davranın:

Ebeveynler genellikle kızlarına aşırı sevgi, ilgi gösterir ve kolay bir yaşam sağlamaya çalışırlar. Sanki eve ekmek getiren sadece erkekler olacakmış gibi eskiden kalma içgüdüler ile erkek çocuklarına daha çok sorumluluk yüklerler. Bu şekilde onlara sıkı çalışma ve sorumluluk değerlerini aşılamış olurlar. Kız çocukları ise bir şey istediklerinde sadece istemelerinin yeterli olduğunu ve bunun için çalışmasına gerek olmadığını düşünmeye başlar.

Kızlarınıza istedikleri şeyler için çalışmaları gerektiğini öğretin. Ne kadar küçük olursa olsun başarılarının keyfini çıkarmalarını sağlayın. Onlarında sorumluluk sahibi olmaları gerektiğini anlatın. Hiç bir şey onda insanların ona güvenebilecekleri çünkü bunu başarabileceğinin söylenmesi kadar güven verici olmayacaktır.

-Öğretmeye Erkenden Başlayın:

Çalışan ebeveynler çocuklarına bugünlerde daha az zaman ayırıyorlar. İyi bir yaşam sürdürmek için çalışmak gerekli olmasına rağmen, kızınızın büyüme yıllarının ayrılmaz bir parçası olmak da eşit derecede önemlidir. Çocukların ıslak kil gibi kolayca kalıp alabildiği bilinen bir gerçektir. Yani bu biçimlenme yıllarında çocuklarınıza bilgelik, zeka ve doğru karar verebilme gibi önemli şeyleri aşılamanız gereklidir. Tüm duyularını uyararak ve kalıcı izlenimler bırakacak şekilde dikkatini çekerek öğretin. Bir ders öğretmek için peri masallarından yararlanacağınız zaman doğru mesajı verdiğine dikkat edin.

-Masalların Onu Yanıltmasına İzin Vermeyin:

4802_leading-by-example

Çocukluk masum bir çağdır . Büyülü bir çağ . Masalların ve prenseslerin yalan olduğununu sevgili kızınıza anlatmak tamamen doğru bir davranış olmayacaktır. Ancak onu masal gibi bir hayatı olacağına inandırmak tamamen yanlış olur.

Uyuyan güzel yüz yıl boyunca hiç bir şey yapmadan sadece uyudu ta ki yakışıklı prens gelip onu öpüp uyandırana kadar. Birbirlerine aşık oldular, evlendiler ve sonsuza dek mutlu yaşadılar. Sindrella ise peri büyükanne tarafından ziyaret edildi ve sadece ondan onu değiştirmesini istedi. Bu tür hikayelerde ona öğretmeniz gereken ona yardımcı olacak birilerinin her zaman olabileceği ancak her zaman böyle olmaması gerektiğidir. Onun kendi kararlarını kendi verebileceği, bağımsız olduğu, kendisi için çalışabileceği ve her zaman bir erkek/baba ya da sihirli bir figürün onun ihtiyaçlarını yerine getirmeyeceğidir. Sihire inanmak her ne kadar umut göstergesi olsa da hiç bir şey yapmadan bir mucize beklemek de yersizdir.

-Karakter ve Yeterlilik Dış Görünüşten Önemlidir:

Prenses denince ilk akla gelen parıltılı taçları, uzun zarif ipek elbiseleri, güzel saçları, mükemmele yakın yüzleridir. Prenses sendromu olan kızlar her zaman güzel görünme arzusundadır ve sadece belirli markaların kıyafetlerini giymekten hoşlanırlar.

Peri masallarındaki prenseslerin yanında bugünkü modeller ve aktrisler de bu konuda suçlanmaktadır. Kızınıza yüzeysel güzelliğin sonsuza kadar kalmadığını anlatmanız gerekir. Esas önemli olanın yetkinlik, karakter, zeka ve bilgelik olduğunu anlatmalısınız. Esas gücün bilgi olduğunu öğretmelisiniz. Ne olursa olsun onu güzellik dergilerinden uzak tutmayı başaramayacağınız için dış görünüşün tek güzellik olmadığını anlatmaya çalışın. Yapmanız gereken dış görünüşlerine bakılmaksızın dünyada pek çok alanda önde gelen kadınların başarılarına örnekler vermektir.

-Örnek Olarak Yol Gösterin:

Her zaman kızınızın hatalarını söylemek ve nasıl yanlış yaptığını söylemek yerine, örnekler vermeyi deneyin. Kendi hayatınızda buna benzer bir olayda yaptığınız yanlışları anlatın. Bu şekilde yaptığının yanlış olduğunu ve hata yapanın sadece kendisi olmadığını anlar. Kızınızla aranızda bir güven duygusu aşılar ve aranızdaki uzaklığı kapatır.

Tüm bunlarda en önemlisi mutluluğun kendisinde ve yaptıklarında yattığını, mutluluğun ona parlayan zırhlı bir şövalye olarak gelmeyeceğini öğretmelisiniz!

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/useful-tips-to-fight-your-daughters-princess-syndrome.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku