Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bebeğinizin İlkleri Ne Zaman Gerçekleşir?

0 110

Bebeğin ilk ağlaması, ilk gülüşü ilk adımı, ilk sesi annelerin ve babaların en mutlu anlarıdır; bunlar aynı zamanda ömürleri boyunca unutulmayacak hatıralarından olacaktır.
Bebeklerin ilkleri dünyaya geldikleri ilk andan itibaren başlamakla birlikte özellikle 18 aylık sürece kadar ebeveynleri her an tetikte tutmayı gerektirecektir. Bebeklerin ilk gülüşü, hafızalardan silinmeyecek ilk anı olabileceği gibi ortama 1,5-2 aylıkken gerçekleşecektir. Yavrunuzun göz kaslarını ve beyninin bazı bölümlerini kontrol edebilmesi sayesinde gerçekleşen gülümseme şirin görünmesinin yanında kesinlikle önemli bir gelişme olarak değerlendirmelidir. Bu aylarda görülen gülmeler 4-6 aylık Bebeğinizin İlkleri Ne Zaman Gerçekleşir?süreçte kahkahalarla pekişirken ilk kahkaha sırasında yaşayacağınız mutluluğu ifade etmeye kelimelerin yetmez. 4-6 Aylık bebek tükürük saçmaya başlayacağı gibi aslında bu hareketin altına dudaklarını ve dilini kullanmaya başlama çabasını olduğunu bilmelisiniz. Bu süreçte anne ve babaların mutlaka yavrularını ses çıkarmaya özendirmeleri faydalı olacağı gibi sizde garip sesler çıkartarak yavrunuzu desteklemelidir. Bebekler bu aylarda yeni dünyayı ağızları yoluyla tanıyacaktır. Ayağını ağzına sokması öncelikle vücudunu tanımak istemesinden kaynaklanır ve bu eylem onun hoşuna da gider. Ayak emmek her bebekte görülmez, görülenler için de endişelenmeye gerek yoktur.
8-10 aylık bebeklerin yaptıkları şirinlikler ve geliştiğini gösteren değişikliklerden biri de sizin eşyalarınız merak salmaya başlaması olacaktır. Özellikle kız çocuklarının genelde ömürleri boyunca annelerinin eşyalarını kullanmak istemeleri bu yaşlardan başlamakla beraber saçlarınızı taradıktan sonra fırçayı almak istemesine sakın şaşırmayın bebeğinizde saçını taramak istiyordur. 10-12 aylık dönemde oyuncakları daha da iyi idrak etmeye başlayan bebekler yanlarından ayırmak istemedikleri oyuncakları ile siz yanında olmadığınızda kendin güvende hissedecektir. Sevimli ayıcık veya farklı şirin bir hayvan oyuncak, bu aylarda bebeklerin vazgeçilmez bir parçası olarak her yerde yanlarında yer alacaktır. Bu aylarda bebeğiniz sizden gördüğü öpücük göndermelere karşılık verecektir.
1 yaşındaki çocukların ilkleri arasında “cee-e” oyununa verdikleri tepkiler hemen fark edilirken bu oyundan karşılıklı keyif alabilmeniz mutlu vakit geçirmeniz anlamına geliyor. Bebeğiniz ilk yaşıyla birlikte bacaklarının arasında size bakmaya çalışırken sınırlarını aşmaya başladığını da gösterecektir. Bebeklerin çok eğlenceli bulduğu anlaşılan bu hareket görsel kabiliyetlerini de geliştirecektir. 14-18 ay arasında müzik eşliğinde dans etmekte mutlu bebeklerde görülürken bu hareketlerle motor becerilerini de geliştirmeyi başaracaklardır.

Yazar: Enes Eker

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku