Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

İnsan Vücudunda Keşfedilen En Yeni Organ

0 151

İnsan Vücudunda Keşfedilen En Yeni OrganBilim adamlarının yakın zamanda insan vücudunda keşfettiği ve tanımladığı en yeni organ interstitium’dur Basitçe söylemek gerekirse interstitium; etli, katı bir organ değildir. Bu organ küçük, hassas sıvı dolu keselerden oluşan bir ağdır.

Yeni Organımızın Yeri Neresidir?

Derimizin hemen altında bir doku tabakası olduğunu biliyor olabilirsiniz. Bu doku; ayrıca akciğerler, boşaltım, sindirim yolları ve dolaşım sisteminin önemli bir kısmında bulunur. Geçmişte bunun yoğun bir bağ dokusu katmanından başka bir şey olmadığı düşünülüyordu ancak saygın bir dergide yayınlanan son bulgular dokunun gerçekte birbirine bağlı küçük bölmelerden oluşan bir ağ olduğunu ortaya koymuştur.

Vücudun Her Yerinde

İnterstitium deri gibi yapısal bir bariyer ile organlar ve kaslar gibi iç yapılar arasında var olan, bitişik sıvı dolu bir alandır. Temel olarak vücudumuzun her tarafında bulunan bir seri mikroskopik, sıvı dolu keseciklerdir. İnterstitium aslında vücudumuzun her yerinde mevcut olan engin bir yapıdır. O kadar geniştir ki kendi başına bir organ olarak adlandırılabilir. Bu şekliyle diğer organlardan daha büyük olduğu söylenebilir. Tahminler vücudun doku arası sıvılarının hacim olarak yüzde 20’ye yakınının, yaklaşık olarak 10 litresinin interstitiumda bulunduğu yönündedir.

İnsan Vücudundaki 80. Organİnsan Vücudunda Keşfedilen En Yeni Organ

Bilim insanları ve doktorlar tarafından interstitiel dokunun ve sıvının varlığı daha önceden bilniyor olsa da yoğun bir bağ doku olduğunu düşünülmüş, anatomisi tanımlanamamıştır. Son çalışmalarla bu yapının sadece yoğun bir bağ doku olmadığı, sıkıştırılabilen bir sıvıya sahip olduğu anlaşılmış ve ayrı bir organ olarak kabul edilmiştir. Organın sıvıyla dolu bölmeleri elastin ve kolajen ağla birbirine bağlanmaktadır. 2017’de keşfedilmiş olan “mezenter” adlı 79. organdan sonra interstitium insan vücudunun 80. organı olmuştur.

Interstitiumun Fonksiyonları

Bilim insanları interstitiumun fonksiyonlarından tam olarak emin olmasalar da bu keselerin vücut için çok az amortisör işlevi gördüğünü tahmin etmektedir. Basit bir ifadeyle sıvıyla dolmuş bu boşluklar örttükleri akciğer, kalp, kas ve kan damarları, bağırsak gibi organların dış zarında bulunmakta ve onları esnek, güçlü yapısıyla bir ağ gibi sarmakta, hasar görmelerini, yırtılmalarını önlemektedir.

İnterstitium Neden Geç Keşfedildi?

İnsan Vücudunda Keşfedilen En Yeni OrganTıp araştırmacıları interstitiuma ilişkin bulgularını Mart 2018’de Scientific Reports dergisinde yayımlamıştır. Bu kadar önemli bir yapının neden bu zamana kadar fark edilmediği merak konusudur. Şu ana kadar interstitium derinin altındaki dokuları incelemek için kullanılan araçlar nedeniyle ayrı bir varlık olarak tanımlanamamıştır. Sabit dokular bilim insanları tarafından kimyasallarla işlemden geçirilmekte, ince bir şekilde kesilip dilimlenmekte ve kalan sıvılar akıtıldıktan sonra medikal mikroskoplarda incelenmeye hazır hale getirilmektedir. Bu yöntem sıvı dolu keselerin çökmesine neden olmakta ve sadece destekleyici bağ dokuyu görünür hale getirmektedir. Bu sebeple histolojik ve anatomik olarak açıklanamamış olan ve şu an varlığı kabul edilen organ gözden kaçtığından keşfi gecikmiştir.
Son zamanlarda New York Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından gerçekleştirilen prob tabanlı konfokal lazer endomikroskopinin yeni tekniği sayesinde farklı türde bir mikroskobik görüntü elde edilebilmiştir. Araştırmacılar bir kanser hastasının safra kanalını incelerken sıvı dolu keseler ağını bulmuştur. Böylece interstitium bağ dokudan ayrı bir yapı olarak tespit edilip tanımlanmıştır.

Umutlar Artıyor

İnsan Vücudunda Keşfedilen En Yeni Organİnterstitiumda bulunan sıvı lenf damarlarına dönmekte ve lenf düğümleriyle doğrudan bağlantı halinde bulunmaktadır. Bu nedenle kanserli hücreler lenfatik sisteme intersittium aracılığıyla girmektedir. Yeni organımızın işlevleri anlaşıldıkça kanserle ilgili yeni testler geliştirilebileceği düşünülmektedir. Bu organın keşfiyle vücutta kanserin yayılma şeklinin aydınlatabileceği konusundaki umutlar artmıştır.

Kaynakça:
https://www.bbc.com
https://tr.sputniknews.com
https://experiencelife.com

Yazar: Müşerref Özdaş

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku