Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bebeklerde Görülen Gece Terörü(Uykuda Korku) Nedir?

0 402

4624_cocuklarda-gece-teroruÇocuğunuzun uyku terörü yaşadığını gözlemlemek, oldukça travmatik olabilir. Bu garip olayı anlamak ve bunların oluşumunu önlemek için kullanabileceğiniz bazı tekniklere bakalım. Uyku terörü, üçüncü ya da dördüncü NREM (non-rapid eye movement) evresinde oluşan bir uyku bozukluğudur. Uykunun aniden bozulması ve kişinin tamamen korkmuş, şaşkın bir biçimde uyanmasıyla karakterizedir. Atak bir kaç dakika ile yarım saat arasında bir süre boyunca sürebilir. Atak geçtikten sonra kişi, sessiz uyku moduna geri döner.

Bebeklerde uyku terörü, eskiden sanıldığı kadar nadir değildir. Doktorlar uyku terörünün en sık 3 yaş civarında görüldüğünü ancak ergenliğe kadar giderek azaldığını düşünmektedir. Anne babalar genellikle uyku terörünü kabuslarla karıştırırlar ancak bu ikisi tamamen farklı kavramlardır. Kabuslar genellikle kötü rüyalar olarak adlandırılır ve kişi uyandığında canlı olarak bunları hatırlayabilir. Aşağıdakiler ise uyku terörünün semptomlarıdır;

-Derin uykudan bir anda uyanma4624_uyku_teroru
-Uyuyor görünüp aslında uyuma
Kalp atışı ve solunum hızında artış
-Bir süre konuşamamak ve duyguları ifade edememek
-Yaşanılan travmayı açıklayamamak
-Çığlık atma
-Şiddet davranışı
-Terleme

Uyku Terörü Neden Olur?

Tüm sorunlarda olduğu gibi onlarla baş edebilmek için, onların neden olduğu konusunda bilgi sahibi olmamız gereklidir. En önemli nedeni uyku eksikliği ve ona bağlı nedenlerdir. Yeterince uykularını alamayan çocuklar bu ataklara yatkınlık geliştirir. Ortalama olarak 3 yaşın altındaki çocuklar için gün boyunca 13- 14 saat uyku gereklidir. Yemek ve ara uykularının günlük programında yaşanan herhangi bir kesinti de bu atakları tetikleyebilir. Uyku eksikliğinin sebep olduğu yorgunluk ve stres bebeklerdeki bu ataklardan sorumludur.

Uyku terörünün kız bebeklere göre erkek bebeklerde daha çok gözlendiği tespit edilmiştir. Belirtiler genellikle 3 yaşlarında pik yapar ve 7 yaşından sonra azalmaya başlar.

Atak Sırasında Neler Olur?

4624_geceteroru-604x272

Çocuğunu uyku terörü yaşarken izlemek, her ebeveyn için inanılmaz derecede şok edicidir. Çocuk belirgin korku içinde çığlık atarken, hiç bir şey onu sakinleştirmeye yetmez bu da ailede çaresizlik duygusunu ortaya çıkarır. Atak sırasında, normalde sessiz sakin olan bir çocuk neredeyse başka birine dönüşür ve ebeveyn tarafından sunulan herhangi bir teselliye yanıt vermez. O zamanlarda bile yumuşak bir ses tonuyla çocuğunuzu uykuya geri döndürmeye çalışmalısınız. Atağa neden olan şeyin uyku eksikliği olduğu düşünülürse, esas yapılması gereken bir an önce uykuya geri dönmesini sağlamaktır. Yeterince uyumak bu sorunun çözümünde esas rol oynar.

Bebeklerde atak zamanını not edip, bir kaç gün boyunca bu saatten 5 dakika kadar önce bebeğinizi uyandırmanız faydalı olabilir. Ek olarak aile üyelerini ve bebek bakıcısını bu durum hakkında bilgilendirerek sizin yokluğunuzda bu duruma hazırlıklı olmalarını sağlamalısınız. İyi haber ise, bu durumun nispeten zararsız olmasıdır. Doktorlara göre yaşam boyu süren etkileri olmadığı için zararsız kabul edilebilir. Ayrıca uyku teröründen kaçınmak için uygulayabileceğiniz bazı basit şeyler de vardır. Bunlar;

-Çocuğunuzun uyuyabileceği stressiz bir ortam sağlayın.
-Çocuğun konfor düzeyine göre aydınlatmayı ayarlayın.
-Düzenli bir uyku programı ayarlayın ve ona sadık kalın.
-Yemek ve uyku saatlerinin de düzenli olmasına özen gösterin.
-Yatmadan önce bir kaç yudum ılık süt veya papatya çayı içirin.
-Uykuya yatırırken ona sarılın.
-Uyumadan önce sıcak bir banyo yapılması da faydalı olabilir.

Herhangi Bir Tıbbi Müdahale Gerekli Midir?

Uyku terörü tehlikeli bir hastalık olarak sınıflandırılmıyor olsa da, bir çocuk doktoru ile konuşmak diğer hastalıkları ekarte ettirmek açısından faydalı olacaktır. Yukarıda belirtilen ufak ipuçları pek çok durumda faydalı bulunmuştur. Ayrıca çocuk büyüdükçe bu durum azalmaktadır. Ancak bazı durumlarda doktorunuz ilaç önermek isteyebilir.

Uyku terörü çocuklar büyüdükçe geçen bir deneyimdir bu nedenle aileler için çok endişe gerektiren bir durum olmamalıdır. Bu saldırılar büyük oranda yorgunluk kaynaklı olduğu için, basit ipuçları onlardan kurtulmak için çok faydalıdır. Yeterli uyku ve sağlıklı bir yaşam tarzı çocuğunuzun tüm ihtiyacı bu!

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/night-terrors-in-babies.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.