Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kırık Kalp Sendromu Ölümcül Olabilir Mi?

0 187

5861_oldcoupleÇağlar boyunca şairler ve filozofların yazdıkları gibi, sevilen birinin ani ölüm ya da ayrılışı kırık bir kalbe neden olabilir. Ve şimdi yapılan araştırmalar kırık kalp kelimesinin sadece bir kelime oyunu olmadığını kanıtlamıştır. Sevgililer gününden bir hafta önce “New England Journal of Medicine”da yayınlanan bir çalışmada Johns Hopkins Üniversitesi’nden doktorlar bu duruma bir ad verdi ve gelişmiş testler ile bu durumun kalp krizinden nasıl farklılık gösterdiğini açıkladılar. Çalışma trajik ya da şok edici bir olayın nasıl kalbi şaşırttığını, göğüs ağrısı, nefes darlığı ve akciğerlerde sıvı birikimi gibi klasik kalp krizi benzeri belirtileri üretebildiğini bildirmektedir. Belirtiler çok benzer olduğundan bu duruma genellikle bir kalp krizi gibi yanlış teşhis konulmaktadır. Ama kalp krizinin aksine, bu durum tam tersine çevrilebilir.

5861_kalp“Takotsubo kardiyomiyopatisi” ya da “stres kardiyomiyopatisi” de denilen “kırık kalp sendromu”, şiddetli duygusal veya fiziksel stres ile tetiklenen kalp kasının zayıflaması anlamına gelir. Kırık kalp sendromu anjina veya kalp krizi gibi akut koroner sendromları taklit etmesine rağmen, hayatı tehdit edici veya ölümcül olması muhtemel değildir.

Biliyor muydunuz?

“Takotsubo kardiyomiyopatisi” ilk olarak 1991 yılında Japonya‘da tanımlanmıştır. “Tako-tsubo”, Japonca “ahtapot yakalama için balıkçılık çömleği” anlamına gelmektedir. Bu durumdan etkilenen hastaların durumunda, sistol sırasında sol ventrikülün şekli ahtapot yakalamak için kullanılan bu çömleğe benzemektedir. Takotsubo kardiyomiyopatisi adını buradan almaktadır.

Yüzyıllardır duygusal şokların kalp krizi ve ani ölümleri tetikleyebileceği doktorlar tarafından biliniyor. Ama tıpta stres kardiyomiyopatisi olarak bilinen kırık kalp sendromu, farklı bir olgudur. Son yayınlanan çalışmada soruna neyin neden olduğuna dair bir açıklama sunuluyor. Johns Hopkins’ten doktorlar günlerce süren adrenalin ve diğer stres hormonlarının dalgalanmasının kalbin pompalama kapasitesinde nasıl azalmaya yol açabildiğini belgelenmiştir. Araştırmacılar hormonların kalbin minik kan damarlarının büzüşmesine neden olduğunu düşünmektedir ancak başka açıklamalar da mümkün olabilir.

5861_brokenDr. Hunter Champion, şimdiye kadar doktorların bu durumu açıklamaya çalıştıklarını ancak parçaların hiç bir zaman tam uymadıklarını söylüyor. Ancak şimdi bu durumu tanıma ve dökümente etme yetenekleri sayesinde bir çok kişinin gereksiz kalp prosedürlerinden kurtulduklarını söylüyor. Dr. Hunter Champion ve meslektaşları 1999 ve 2003 yılları arasında acil servise başvuran stres kardiyomiyopatisi olan 19 hastayı tedavi etmişlerdir.

Tamamen açıklanamayan nedenlerden dolayı, hastaların% 95’i menopoz sonrası kadınlar idi. Bir çoğu kocalarının, ebeveynlerinin ya da çocuklarının ölümü üzerine yas tutmaktaydı. Diğer tetikleyici nedenler arasında araba kazası, silahlı soygun, şiddetli bir tartışma, toplum önünde konuşma korkusu ve hatta bir sürpriz parti bile vardı. MR ve diğer testler klasik belirtileri sergilemelerine rağmen, kalp krizi geçirmediklerini göstermiştir. Japonya ve Minnesota’dan araştırmacılar benzer vaka raporları olduğunu bildirmişler.

5861_kalppppDr. Sidney Smith, eski “Amerikan Kalp Derneği Başkanı” ve “Kuzey Carolina Üniversitesi Kardiyovasküler Bilim ve Tıp Merkezi”nin müdürü, bu sendromla ilgili daha fazla bilgi ve etkili çalışmanın acil servislerde ve kalp doktorları göğüs ağrısı olan hastalarını incelerken kırık kalp sendromunu da akıllarında bulundurmalarını sağlayacağını bildirmiştir. Ve göğüs ağrısı olan her hastanın hemen bir kalp krizi geçirdiği varsayılarak tedavi edilmemesi gerektiğini söylemiştir.

Kırık Kalp Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

Tıbbi yardım zamanında alınırsa, kalp kası zayıflığı nedeniyle oluşan belirtiler giderilmektedir ve kalp tam olarak düzelebilmektedir. Aşağıdaki belirti ve bulgular etkilenen bireylerde gözlenmiştir;

-Göğüs ağrısı
-Nefes darlığı
-Pulmoner ödem ile ilgili belirtiler
-Bir kalp krizinde gözlenebilen kalp krizi benzeri EKG anormallikleri
-Koroner arter tıkanıklığı ile ilgili belirtinin olmaması
-Kardiyak enzimlerde hafif-orta artış
-Sol ventrikül duvar hareketlerinde anormallikler

Kırık kalp sendromunun belirtileri tedavi edilebilir ve durum genellikle bir hafta içinde kendiliğinden gerileyebilir. Ancak Herhangi bir uzun süreli ya da kalıcı göğüs ağrısı kalp krizi belirtisi olabilir, bu yüzden ciddiye almak ve göğüs ağrısı yaşıyorsanız acil servise başvurmak önemlidir.

Kalp Krizi ile Kırık Kalp Sendromunun Farkı Nedir?

Kalp krizi genel olarak kalp damarlarının tamamen veya neredeyse tamamen tıkanmasından kaynaklanır. Bu tıkanma, damar duvarında yağ birikimi (ateroskleroz) nedeniyle kan damarının daralma yerinde oluşturan bir kan pıhtısından kaynaklanmaktadır. Kalp damarlarında kan akışı azalabilmesine rağmen kırık kalp sendromunda, kalp krizinden farklı olarak kalp damarları bloke edilmez.

Kırık Kalp Sendromunun Komplikasyonları Nelerdir?

Nadir durumlarda, kırık kalp sendromu ölümcül olabilir. Ancak, kırık kalp sendromu yaşayanların çoğu çabuk iyileşmektedir ve uzun süreli etkiler yaşamamıştır. Bu sendromda gelişebilecek bazı komplikasyonlar ise şunlardır;

-Ciğerlerinizde sıvı yedeklemesi (pulmoner ödem)
-Düşük kan basıncı (hipotansiyon)
-Kalp atışında kesintiler

Ayrıca başka bir stresli olay yaşadığınızda tekrar kırık kalp sendromu geçirebilmeniz de mümkündür. Ancak bunun gerçekleşme oranı düşüktür.

Kaynakça:
http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/broken-heart-syndrome/basics/definition/con-20034635
http://www.buzzle.com/editorials/2-16-2005-65842.asp

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku