Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Liposuction(Yağ Alma Yöntemi) Nedir? Nasıl Yapılır?

0 405

Liposuction(Yağ Alma Yöntemi) Nedir? Nasıl Yapılır?Öncelikle şunu belirtmekte fayda var Liposuction(Liposakşın) zayıflamak için tercih ve tavsiye edilen bir yöntem değildir. Bazı insanlar yapısı gereği fazla kilo almakta diyet, spor ve una benzer çalışmalar yapsa dahi kilolarından kurtulamamaktadır. Yağ fazlalığı karın, bel, kalça ve dizlerde fazla olmakta bazı durumlarda ise dengesiz bir şekilde yağ birikmesi görülmektedir. Yağlar bacaklarda çok az, karında fazla ve ya tam tersi durumlar aşırı basenli olma gibi fiziksel görüntüyü olumsuz etkileyen şekiller meydana getirmektedir. Bu durumların düzeltilmesi için yağ alma yöntemi kullanılmaktadır. Son derece güvenli ve basit bir ameliyattır.

Liposuction(Yağ Alma Yöntemi) Nedir? Nasıl Yapılır?Yağ alma işlemi dalında uzman estetik cerrahları tarafından uygulanan bir yöntemdir. Hastanın durumuna göre belirlenen bölgelerden vakum yolu ile fazla yağ hücreleri alınarak düzen verilmeye çalışılmaktadır. Yağı alınacak olan bölgedeki yağ hücrelerine(yağ hücreleri çoğalmaz sadece büyür ve genişler) bir sıvı enjekte edilerek hücrenin şişmesi sağlanır. Şişirilen bu hücrenin olduğu bölgelere küçük kesikler atılır ve içeriye metal borular yerleştirilir. Yerleştirilen bu borulardan tahmin edebileceğiniz gibi hücreler vakumlanarak alınır ve bölgenin hacmi düşürülür. Bir başka yöntem olarak ise ultrason ışıkları kullanılmaktadır. Hamile kadınların doğum sürecinin izlenmesi için kullanılan bu yöntemin yağ hücrelerini parçaladığı.görülmüştür. Ultrason ışını yöntemi ile parçalanan hücreler ekstra bir sıvıya ihtiyaç kalmadan direk vakumlana bilmektedir.

Liposuction(Yağ Alma Yöntemi) Nedir? Nasıl Yapılır?Ameliyat olacak kişiler için bazı hatırlatmalarda bulunalım, hastane ortamında yapılan ameliyat 1 ile 2 saat arasında sürmekte, 1 gün içinde taburcu olunmakta, genelde dikiş atılmamakta(bazı durumlar hariç) bandaj yardımı ile ameliyat izleri sarılmakta, ameliyat sonrası ciddi ve rahatsız edici ağrılar oluşmamakta, 2-6 ay sonunda tüm operasyon belirtileri ve izleri ortadan kalkmaktadır. Lazer teknolojisinin ulaştığı yerlerden biride yağ olma operasyonlarıdır. Tıpkı ultrason ışını gibi yağlara ışın verilmekte, terk fark olarak lazerin parçalama değilde eritme işlemi gerçekleştirmesidir. Tüm operasyonlarda olduğu gibi lazer yönteminde de vakumlama söz konusudur.

Yazar: Sinan UZA

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.