Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bebeklerde Kasık Fıtığı Nedir, Neden Olur ve Tedavisi Nasıldır?

0 355

Bir erkek çocukta testislerin (yumurtaların) gelişimi daha anne karnında iken kendi karın boşluğunda gelişimi başlar. Karın boşluğu içerisinde gelişen testisler hamileliğin son 2 ayında aşağı doğru iner. Bu işlem sırasında aşağı inmesi gereken testis bir kanal ile aşağıda bulunan torbaya doğru harekete geçer. Bu bölgede oluşan testisler kasık bölgesinden iki ayrı kanal yardımı ile dış dünyaya yani çocuğun torbalarına doğru ilerleyip yerleşirler. Doğumdan birkaç gün önce bu kanallar görevlerini bitirdikleri için kendiliğinden kapanırlar. Kanalların kapanması ile karın içi ve karın dışı bağlantıda kapanmış olur. Bebeklerde kasık fıtığı nedenleri arasında sayabileceğimiz bu nedenlerden sonra fıtığın ilerleyişinden bahsetmek gerekiyor.

8477_kasik_fitigi_2Ancak kapanması gereken bu iki kanaldan biri veya her ikisi de kapanmaz ise bu bölgede fıtıklaşma oluşacaktır. Bu durum olduğu zaman vücut dışına, torbaya veya kasığa barsak girmiş olur. Buradaki fizyolojik bozukluğu ise kasık fıtığı olarak isimlendirilir. Bu fizyolojik rahatsızlık çocuk ağlamaya başlayıp ıkındığında anlaşılır. Kasık fıtığının olduğu bölgedeki bacak tam açılamaz ve ortaya hareket kısıtlılığı çıkar. Bazı zamanlarda sarı renkte kusar bu safralı kusmuktur. Bu durum bebeklerde kasık fıtığı açısından kesin bir belirtidir.

Yukarıda tarif edilenin aksine açık kalan kanalın bir kısmı kapanıp dar bir açıklık kaldıysa, dışarı barsak çıkamaz, karın içi sıvısı bu kanaldan kasığa ve torbaya akar ve burasını şişirir. Bu şişlik çocuk uyanık ve hareketli iken artar. Çocuk uyuyup sakince yatınca, fıtıkta olduğu gibi şişlik azalır veya kaybolur. Tıp dilinde bu hastalığın adı Hidroseldir. Halk arasında su fıtığı olarak bilinir.

Kızlarda Fıtık Olur Mu?

Kızlarda da kasık fıtığı olabilir çünkü kızlarda da erkeklerde olana benzer bir kanal mevcuttur ve bu kanalda kapanmayabilir böylelikle kasık fıtığı oluşur. Fakat bu durum kız çocuklarında çok fazla yaşanmamaktadır ve dışarıya sarkan organ barsak değil yumurtalıklar olmaktadır.

Anneler genel olarak bu bölgede olan şişliği bebeğin altını değişirken veya banyo sırasında şişlikteki fındık gibi bir şeyin farkına varırlar. Her ne kadar bunun ne olduğunu anlamasalar dahi bu durumdan şüphelenip kısa süre içerisinde aile hekimlerine başvururlar.

Bebeklerde kasık fıtığı tedavisi için ameliyat uygulanmaktadır. Çocuk cerrahi uzmanlarınca uyutularak yapılan kasık fıtığı ameliyatı için uygun olan zaman ise çocukların 1,5 yaşına gelmesini beklemektir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku