Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Aromaterapi Mumlarının Faydaları Nelerdir?

0 985

Aromaterapi mumlarının faydaları mumun türüne ve içinde bulunan esansiyel yağın kalitesine göre değişmektedir. Bu mumlar sinüs enfeksiyonları, soğuk, bulantı ve stresi azaltmak gibi çeşitli sağlık sorunlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

8479_450-10733086-oil-burnerBir aromatik mumdan bütün bir odaya yayılan koku oldukça yatıştırıcıdır. Aromaterapi mumları bitkilerden elde edilen doğal esanslar eklenmiş normal mumlardır. Yatıştırıcı özellikleri fark edilen bu mumlar gittikçe daha popüler hale gelmektedir, daha çok insan evlerini bu mumlar ile aydınlatmaktadır. Peki, bu mumları bu kadar özel kılan nedir?

Bu mumlar; aynı zamanda uçucu yağlar olarak da bilinen özel bitkilerden elde edilen sıvıların seçilerek ve dikkatli bir şekilde damıtılarak ekstre edilmesi ile elde edilmektedir. Bu mumlar yatıştırıcı ve iyileştirici etkileri meydana getirmek için kullanılan aromaterapi ilkesine dayanmaktadır. Aromaterapi kişinin ruh sağlığını geliştirmek ve sağlık koşullarını iyileştirmek için kullanılır. Kişiler aromaterapiden faydalanabilmek için masaj terapilerine gitmek, doğrudan koklamak ve esansiyel yağların bölgesel uygulanması gibi yöntemlerden faydalanmaktadır. İş yerinde stresli bir günün ardından masaj terapisine randevu alabilmek mümkün olmamışsa, sadece eve gidip bu güzel mumların keyfini çıkararak rahatlayabilirsiniz.

Aromaterapi Mumlarının Faydaları Nelerdir?

8479_450-13477012-camomile-and-candleAromaterapi mumları yakıldığında havaya oldukça hafif ancak uzun süreli bitkisel yada çiçeksi kokular yaymaktadır. Kişi bu kokuları kokladığında yağ molekülleri solunum sistemine girmektedir ve sonunda kan dolaşımına karışmaktadır böylece vücuttaki bazı hastalıkları hafifletebilmektedir. Bu yağlar kişinin rahatlamasına yardımcı olan kimyasal özelliklere sahiptir böylece stresi azaltmaktadır. Bir çok kişi bu mumlara bir çeşit alternatif tıp yöntemi olarak bakmaktadır. Bu mumlar tarafından yayımlanan kokular kişinin psikolojik ve fiziksel durumunu etkileyebilir.

Bu mumlar çok çeşitli esansiyel yağlar içerebilmektedir ve her esansiyel yağın kendine has bir sağlık etkisi olduğundan her mumdan elde edilen etki birbirinden farklıdır. Aşağıda aromaterapi mumlarında kullanılan çeşitli yağların bir listesi verilmiştir.

-Fesleğen: Fesleğenden elde edilen uçucu yağların, bir kişinin konsantrasyon seviyelerini geliştirdiğine inanılmaktadır.

-Lavanta: Lavantadan elde edilen uçucu yağların bir kişinin yorgunluk ve depresyon ile baş etmesine yardımcı olduğuna inanılıyor. Ayrıca sakinleştirici etkileri de bulunmaktadır. İş nedeniyle stres yaşayan kişiler rahatlamak için bu mumlardan faydalanabilirler. Ayrıca baş ağrılarının rahatlamasında da faydalıdırlar.

-Okaliptüs: Bu yağ soğuk, sinüs enfeksiyonları veya alerjiyi rahatlatmak için insanlar tarafından kullanılmaktadır. Bu nedenle dekonjestan olarak da kullanılır. Ayrıca bu kokunun enerji verici olduğuna inanılmaktadır.

-Citronella yağı: Citronella yağı ile aşılanmış mumlar böcekleri ve sekiz bacaklı yaratıkları uzak tutmaktadır. Dışarıda misafir ağırlayacağınız zamanlarda bu mumları kullanabilirsiniz.

8479_450-87773363-lavender-candles-Papatya: Papatyadan elde edilen esansiyel yağların bir kişiyi rahatlattığı ve sakinleştirdiğine inanılmaktadır. İyi bir gece uykusu ve huzursuzluğu azaltmak için papatya yağı kullanılan mumlardan faydalanabilirsiniz.

-Çay ağacı yağı: Nezleye yakalanan kişiler çay ağacı yağı eklenmiş mumlardan fayda sağlayabilirler.

-Yasemin: Yaseminden elde edilen yağlar rahatlatıcı ve antidepresan olarak kullanılmaktadır.

-Gül: Bu yağ depresyonu azaltmaktadır.

-Karanfil: Karanfil yağı uyarıcı bir etkiye sahiptir.

-Sandal ağacı: Sakinleştirici ve afrodizyak etkileri bulunmaktadır.

-Zencefil Yağı: Bu yağ bulantıyı hafifletmeye yardımcı olmaktadır.

Aromaterapi mumlarının anlık şifa sağlayan sihirli mumlar olmadığını anlamak gerekir. Ancak zihin ve beden üzerinde yatıştırıcı etkiye sahiptirler ve kişilerin rahatlamasına yardımcı olabilirler. % 100 soya fasulyesinden yapılmış olan soya aromaterapi mumlarını da tercih edebilirsiniz. Tamamen doğal olan bu mumların popülerliği gittikçe artmaktadır.

Mağazalarda satılan tüm mumların aynı olmadıklarını da anlamamız gerekir. Mumlarda kullanılan esansiyel yağların kalitesi mumların terapötik etkilerini belirler. Uçucu yağların elde edildiği bitkilerin yetiştiği bölge ve çevre elde edilen yağların kalitesini belirler bunun sonucunda da bu yağların kullanıldığı mumların kalitesini belirler. Mumun yapımında kullanılan bitki ne kadar nadir ise mumun fiyatı da o kadar artmaktadır. Çeşitli aromaterapi yağlarının karışımlarının kullanıldığı bazı mumlar da mevcuttur böylece bir kaç tane almak yerine tek bir mumdan çeşitli etkiler elde edebilirsiniz.

Eğer bu mumları nereden alabileceğinizi merak ediyorsanız, çok fazla aramanıza gerek yok. Bu mumları ev dekorasyonu mağazalarından ya da banyo ve güzellik ürünleri satan mağazalardan alabilirsiniz. Ayrıca bu mumları online olarak da satın alabilirsiniz. Aromaterapi mumları hediye olarak da çok iyi seçeneklerdir. Eğer mum yapımından hoşlanıyorsanız, kendi seçtiğiniz bir aromatik yağı ekleyerek kendinizi bir adım daha geliştirebilirsiniz. Özetle aromaterapi mumları kişiyi canlandırmak, rahatlatmak, konsantre olmasını sağlamak ve sakinleştirmek gibi etkiler göstermektedir.
Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/aromatherapy-candles-benefits.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku