Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bencillik Felsefi Akımı Nedir?

0 1.614

Bencillik Felsefi Akımı Nedir?Çevremizde hemen herkes bencil olabilmektedir. Çok eski yıllarda yunan filozoflar tarafından bu tarz insanlar gözlemlenmiş ve bu insanlar yunan filozoflarının ilgi kaynağı olarak onları içine alan bir felsefi akım oluşturmuşlardır. Bu felsefe bencillik olarak bilinebildiği gibi diğer adı egoistlik olarak bilinmektedir. Her iki alanda da insanlar tarafından bilinen bir felsefi akım halini almıştır. Egoist insanlar geçmişte de herkesin özellikle filozofların dikkatini çekmiş ve bu konuda kendilerini soru sormak zorunda hissetmişler. Hobbes ilk olarak bu konuda sorular sorup tüm filozofların dikkatini çekmeyi başarmış ve herkesin bu sorular üzerinde düşünmesini sağlamıştır.

Bencillik Felsefi Akımı Nedir?Egoist felsefe hakkında bilinenler

Her insan kendisine zarar gelmesinden korkar ve insanlar kendilerine zarar geleceğini düşündüğü anda bir anda bencil bir şekilde davranmaya başlar. Bencil insanlar aslında kötü insanlar değillerdir aslında tüm yapmak istedikleri şey kendilerini diğer zarar verici insanlardan ya da diğer canlılardan korumak istemesidir. Bu da onları bencil bir şekilde davranmaya zorlamaktadır. Örneğin insanlar ona zarar verici bir şekilde davranmasa idi kişi bencil olmaktan vazgeçer miydi vazgeçerse neden vazgeçmeyi tercih ederdi? Bu tarz sorulara bencil insanların neler yaşadığı aslında ne yapmaya çalıştığı anlaşılabilir. Bazı insanlar ise hep bana hep bana demektedir. Her şeyin en iyisinin kendilerinde olmasını ister, felsefe bu alanı da sorgulayarak zihinleri açmaya çalışır.

Bencillik Felsefi Akımı Nedir?Bencil olmak kişinin sadece kendisini düşünmek ve egosunu yüksek tutma olgusudur. Bu tür davranışlar içinde yer alan kişilerde iletişim kopukluğu söz konusudur. Davranış modellerinde yoğun bir şekilde eksiklik analiz etmeniz söz konusudur. Bencilik kavramı ,kişinin ne kadar egoist bir kimlik taşıdığını vurgular. Bu nedenle bencil kişiler pek sevilmezler ve sayılmazlar.

Bencil biri paylaşıma asla açık değildir. Sürekli albenisi geniş alışverişlerde bulunur ve kitle sadece kendisidir. Başkasını mutlu etme çabası,gönlünü hoş tutma çabası katiyen yoktur. Bu tür kişilerde artan egoistlik ruh hali,felsefede bencillik kavramı olarak ele alınır ve bu konu her zaman tartışmaya açıktır.

Kaynakça:
bilim.org

Yazar: Suna Korkmaz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku